Co to jest wdowi garb i jak się go pozbyć?
Wdowi garb .W dobie siedzącego trybu życia fizjoterapeuci i specjaliści terapii aparatu ruchu zmagają się z coraz większą ilością pacjentów, którzy cierpią na problemy związane z podstawą ciała. To właśnie dobra postawa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ogólnej kondycji fizycznej, sprawności i powstawaniu zespołów bólowych.
Setki godzin, jakie miesięcznie większość z nas spędza przed komputerem, zdecydowanie nie są obojętne dla zdrowia. Nasilające się bóle w odcinku szyjnym, nieestetycznie zaokrąglone plecy, czy też wysunięta do przodu głowa to jedne z objawów powstających zwyrodnień.
Słyszałeś o dolegliwości, którą nazywa się wdowim garbem? Jeśli na co dzień wykonujesz siedzącą pracę biurową albo spędzasz dużą ilość czasu pochylony nad smartfonem, problem ten może Cię dotyczyć. Z tego właśnie powodu koniecznie powinieneś przeczytać więcej na ten temat – po to, by uniknąć problemów. Koniecznie dowiedz się, co powoduje ten problem, jak można mu przeciwdziałać, a także w jaki sposób skutecznie mu zaradzić, gdy już się pojawi. Zapraszamy do lektury.
Czas czytania: 10 min.
Wdowi garb – co to takiego?
Wdowi garb inaczej nazywany jest bawolim karkiem, garbem szyjnym, a nawet garbem tłuszczowym. Jest to swego rodzaju deformacja części kręgosłupa szyjno-piersiowej, a konkretniej rzecz ujmując, tkanek znajdującym się w tym miejscu. Stanowi charakterystyczne zgrubienie na karku, które wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także objawia się poprzez zaokrąglenie pleców i wysunięcie barków w przód.
Tzw. wdowi garb coraz częściej pojawia się u osób stosunkowo młodych, które wykonują prace biurowe, spędzając każdego dnia wiele godzin za biurkiem. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób z tym schorzeniem Nie jest to już tylko przypadłość osób w podeszłym wieku.
Przyczyny powstawania wdowiego garbu
Podstawową przyczyną “wdowiego garbu” jest długotrwale utrzymywana zła postawa ciała. Po raz kolejny przyczyną jest siedzący tryb życia. Szczególnie narażone są osoby pracujące przed źle ustawionym komputerem i kierowcy, gdzie pozycja zmusza ich do przybrania opisanej wcześniej sylwetki. Siedzący tryb życia, jak również siedząca praca przez osiem godzin dziennie oraz brak ruchu to jedne z głównych przyczyn powstawania tej niedogodności. Podczas pracy biurowej część ciała jest mocno nadwyrężona w jednej pozycji, a ludzki organizm ma tendencję do dostosowywania się do pozornie “łatwiejszych” dla niego pozycji.
Do innych przyczyn powstawania zaburzenia równowagi mięśniowo-szkieletowej i tym samym powstania wdowiego garbu można zaliczyć jeszcze predyspozycje genetyczne, zaburzenia w obrębie kręgosłupa, osteoporozę, problem ze wzrokiem (np. krótkowzroczność). Jeśli cierpisz na zaburzenia ostrości widzenia, to także może to być przyczyna powstania wdowiego garbu. Wynika to z postawy, jaką musisz stosować, aby lepiej widzieć na przykład tekst w książce, którą czytasz. Dowiedziono również, że niektóre osoby, które cierpiały na wdowi garb, posiadały równocześnie pewne zaburzenia o podłożu dziedzicznym, stąd pojawiła się u nich wada postawy. Niemniej, ważne jest wczesne rozpoznanie tej dolegliwości, koniecznie wraz z przyczyną jej powstania. Dzięki temu można łatwiej dostosować odpowiednie leczenie i wyeliminować czynniki szkodzące.
Jak się objawia wdowi garb?
Wdowi garb rozwija się stopniowo. Początkowo może objawiać się jako „zwykły” ból odcinka szyjnego. Dopiero po powstaniu wału mięśniowego daje objawy takie jak:
- mrowienie i cierpnięcie rąk (tzw. parastezje)
- ból w odcinku szyjno-piersiowym i między łopatkami
- ból promieniujący w kierunku obręczy barkowej i kończyny górnej
- mdłości i zawroty głowy
- puchnięcie palców po nocy
- migreny
- szumy w uszach
- ograniczenie zakresu ruchomości szyi
- bruksizm (zgrzytanie zębami, zacisk zębów) w efekcie zwiększonego napięcia stawów skroniowo-żuchwowych – pisaliśmy już o tej dolegliwości. Więcej na ten temat dowiesz się klikając tutaj!
Jak sobie z tym radzić?
W przypadku wdowiego garbu konieczna jest rehabilitacja. Terapia i leczenie deformacji polega głównie na korekcję postawy ciała. Wdowiego garbu raczej się nie operuje, być może jedynie w skrajnych przypadkach, gdy inne metody zawodzą i nie ma już innej opcji na pozbycie się tej niedogodności. Natomiast zazwyczaj leczenie tego schorzenia odbywa się u ortopedy lub fizjoterapeuty i niestety nie jest to krótki proces.
Musisz uzbroić się w cierpliwość, być wytrwałym i bardzo dokładnym, wykonując lekarskie zalecenia. Czasem specjalista może skierować chorego do psychoterapeuty, jeśli podłożem choroby są problemy natury emocjonalnej lub psychicznej. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. W zależności od zdiagnozowanej przyczyny, odpowiednio dobiera się najbardziej skuteczny sposób leczenia.
Innym, ale również dobrym sposobem na wdowi garb, jest dieta, która pozwala zredukować masę ciała, ale też zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w obrębie samego karku – ta metoda sprawdzi się szczególnie u osób z nadwagą i otyłością.
Czy leczenie musi być trudne?
Na garb szyjny polecane są odpowiednie ćwiczenia odcinka szyjnego, które zleci fizjoterapeuta i pokaże, jak prawidłowo je wykonywać. Nie zapominaj jednak, że na niewiele się one zdadzą, jeśli nie zmienisz złych przyzwyczajeń związanych z nieprawidłową postawą ciała. Ważne jest, abyś pod okiem specjalisty wyrobił sobie nowy, dobry nawyk, poprawną pozycję ciała i stosował się do wszystkich jego wskazówek. Same ćwiczenia mają na celu zmniejszenie nieprzyjemnych objawów garbu szyjnego. Pamiętaj też, że jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i pracy, musisz odpowiednio dostosować swoje stanowisko pracy. Pomocna może okazać się poduszka turystyczna – podróżna. Choć nazwa sugeruje tylko zastosowanie w podróży, poduszka ta idealnie sprawdza się również w pracy przy biurku. Idealnie podtrzymuje szyję i sprawia, że kręgi szyjne nie męczą się podczas wielogodzinnej, siedzącej pracy przy komputerze.
Jakie ćwiczenia stosować na garb szyjny?
Po konsultacji z fizjoterapeutą, można samodzielnie wykonywać ćwiczenia w domu. Jednak najpierw trzeba nauczyć się je poprawnie wykonywać pod okiem specjalisty. Należy ćwiczyć odcinek szyjno-piersiowy rozluźniając go, na przykład poprzez specjalny masaż, ale też wzmacniając poszczególne mięśnie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj fizjoterapeutę i poproś o wyjaśnienie, wszystko powinien Ci wyjaśnić.
Jednym z bardzo dobrych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni szyjnych jest skierowanie głowy w stronę jednego ramienia. Podczas gdy głowa opada w tym kierunku, połóż rękę, w stronę której kierujesz głowę, na głowie w okolicy skroni, po przeciwległej stronie. Lekki opór, który wykonasz, przyciskając dłoń w dół i pchając głowę w górę, pomoże wzmocnić część szyjną. Pamiętaj, aby wykonując to ćwiczenia siedzieć prosto na krześle lub stać wyprostowanym, to bardzo ważne. Po wykonaniu ćwiczenia na jedną stronę, zrób to samo na drugą. I tak kilka razy pod rząd. Stosuj je codziennie, przed snem lub z samego rana.
Poduszka na wdowi garb
Pomocnym narzędziem w walce z wdowim garbem jest poduszka ortopedyczna. Odpowiednią poduszkę ortopedyczną znajdziesz tutaj! Należy pamiętać, że sama w sobie nie jest ona w stanie wyleczyć objawów bawolego karku, nie spowoduje więc zmniejszenia zgrubienia. Aby jej stosowanie przyniosło jak najlepsze efekty konieczne jest połączenie snu na odpowiednio wyprofilowanej poduszce z prawidłową fizjoterapią. W przypadku garbu na karku bardzo ważne jest, aby w trakcie leżenia na plecach głowa nie unosiła się nadmiernie do góry. Poduszka musi więc być wyprofilowana w taki sposób, aby nie była zbyt wysoka, co pogłębiłoby tylko wadę.
W celu walki z garbem na karku przydatna może okazać się specjalnie wyprofilowana poduszka ortopedyczna. Niezależnie od jej ogólnego kształtu, najważniejsze jest, aby nie była ona za wysoka. Mogłoby to spowodować pogłębienie wady. Poduszka nie wyleczy wdowiego garbu, może jednak znacząco pomóc w stabilizacji kręgosłupa podczas snu.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Najlepiej by było, aby nie musieć się zmagać z wdowim garbem. Dlatego, jeśli należysz do osób z grupy ryzyka, których może dotyczyć ten problem, zadbaj o to, by garb szyjny się u Ciebie nie pojawił. Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiednią postawę ciała, zarówno podczas siedzenia przy stole, biurku czy w samochodzie, jak i stojąc czy chodząc. Dostosuj swoje miejsce pracy, a jeśli masz problemy ze wzrokiem, zadbaj o to, byś miał odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe na oczach.
Jeśli Twoje problemy z prostą postawą są znaczące, ortopeda oprócz ćwiczeń może zalecić Ci stosowanie dodatkowych akcesoriów. Gdy problem masz także podczas snu, zastosuj poduszkę ortopedyczną, która wpłynie zbawiennie na Twój kark, gdy będziesz spał, a także pozwoli uniknąć bólu.
Stosuj ćwiczenia rozciągające całe ciało. Jeśli lubisz pilates lub jogę, które wpływają na uelastycznienie mięśni oraz zwiększenie zakresu ruchu, to przynajmniej dwa razy w tygodniu ćwicz je. Możesz wybrać się na specjalne zajęcia grupowe, indywidualne, a także samodzielnie stosować te formy aktywności w domu.
Podsumowanie
Zadbaj o siebie! Nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Jeśli czujesz się przeciążony codziennymi obowiązkami, a Twoje samopoczucie coraz częściej pozostawia wiele do życzenia, pozwól sobie na odpoczynek. Wysypiaj się, bo sen to podstawa. Zrelaksuj się, poczytaj ulubiona lekturę. Może to być tradycyjna książka albo w formie elektronicznej. Godnym polecenia jest e-book dotyczący snu – “Sen tak mało o nim wiemy, tak bardzo go potrzebujemy”. Możesz również spotkać się z przyjaciółmi, a jeśli przechodzisz trudny okres, nie wstydź się udać do specjalisty. Psycholog lub psychoterapeuta jest od tego, aby Ci pomóc. On nie będzie oceniał, więc bez względu na to, czego dotyczy Twój problem, pozwól sobie pomóc.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.