Zgrzytanie zębami w nocy? Cierpisz na BRUKSIZM -nie lekceważ -dowiedz się jak z tym walczyć
Czy zaraz po przebudzeniu zdarza Ci się odczuwać ból żuchwy, ból głowy lub strzykanie szczęki podczas otwierania i zamykania ust? Takie objawy mogą wskazywać na mimowolne zgrzytanie zębami w nocy podczas snu. Zgrzytanie zębami, czyli BRUKSIZM to problem, który dotyka wielu osób z których znaczna część jest go w ogóle nieświadoma. Schorzenie zwykle występuje w nocy. Niestety zgrzytanie zębami w nocy nie jest nieszkodliwą dolegliwością, wręcz przeciwnie, bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nieleczony bruksizm czyli zgrzytanie zębami w nocy powodować może zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu kręgosłupa oraz problemy ze słuchem i wzrokiem. Leczenie jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne.
Czas czytania: 7 min.
Uwaga ten materiał jest również w formie wideo! Zobacz nasz materiał na YouTube. Dołącz do YouTube!
Co to jest BRUKSIZM?
To fachowy termin określający niekontrolowane zgrzytanie zębami w nocy lub zaciskanie zębów. Z nietypowa przypadłością zmaga się coraz więcej osób, dlatego bruksizm- zgrzytanie zębami zaczyna być postrzegany jako problem społeczny. Ze zgrzytaniem zębów borykają się osoby w różnym wieku, także dzieci. Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej choroby, a o tej przypadłości dowiadują się często od osób bliskich. Niestety chory nie zawsze sięga po pomoc. Bardzo często bagatelizuje problem, który z czasem się pogłębia i doprowadza do szeregu rożnych, uporczywych dolegliwości.
Przyczyny zgrzytania zębami w nocy
Przy takich przypadłościach jak zgrzytanie zębami w nocy przyczyna powstania dolegliwości nie została jednoznacznie określona. Jednak za winowajców uważa się niektóre choroby, wady wrodzone (zwłaszcza u dzieci) oraz tryb życia. Według wielu specjalistów czynniki odpowiedzialne za przypadłość jaka jest zgrzytanie zębami odpowiadają, min.:
- przewlekły, długotrwały stres,
- wady anatomiczne szczęki lub wady zgryzu,
- pasożyty, owsiki -przyczyna ta często występuje u dzieci,
- czynniki dziedziczne oraz również…………..częste żucie gumy
- lekarze uważają, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka.
Zgrzytanie zębami w nocy u dzieci – przyczyny
Zgrzytanie zębami u dzieci tak jak u dorosłych najczęściej ma miejsce w czasie snu i charakteryzuje się nieświadomym zaciskaniem zębów. Przyczyn zgrzytania zębami u dzieci jest kilka. Najczęstsza przyczyną tego problemu wśród dzieci jest nadmiar stresujących sytuacji i bodźców. Zgrzytanie zębami u dziecka może być również wywołane wadą zgryzu lub innego rodzaju zmianami w jamie ustnej. Często zgrzytanie zębami u dzieci może być ich reakcja na odczuwalny ból głowy, mięśni czy ucha. Inną przyczyną może być owsica, która objawia się również poprzez: drapanie się i świąd w okolicach odbytu, bóle brzucha, brak apetytu, zwiększoną ochotę na słodycze, kłopoty z koncentracją i apatyczność.
Pamiętać należy, że zgrzytanie zębami we wczesnym dzieciństwie nie jest czymś nadzwyczajnym. W trakcie rozwoju dziecka pojawiają się pierwsze zęby, zmienia się ustawienie żuchwy i zębów względem szczęki. Dlatego często pojawia się nocne zgrzytanie zębami u dzieci, które w tym wieku nie jest groźne.
Objawy zgrzytania zębami w nocy
Duża część osób cierpiąca na bruksizm- zgrzytanie zębami, jest nie świadoma problemu. Najczęściej diagnoza zostaje postawiona, w momencie gdy pojawiają się powikłania zdrowotne. W zależności od długości trwania zgrzytania zębami, możemy zaobserwować:
– odsłonięcie korzeni nerwowych
– popękane szkliwo oraz obniżenie poziomu dziąseł
– nadwrażliwość na zimne i ciepłe produkty
– krwawienie dziąseł podczas szczotkowania
– rany na wewnętrznej stronie policzków oraz przygryziony język
– odgłosy podczas otwierania ust
Natomiast, jeśli zgrzytanie zębami trwa długo, mogą pojawić się inne konsekwencje objawiające się min. uporczywymi bólami głowy. Zminimalizować możemy je choć trochę spiąć na poduszce ortopedycznej – poduszka ortopedyczna profilowana- KLIKNIJ TUTAJ! Wynika to z podwyższonego napięcia mięśniowego i mimowolnego zaciskania szczęki. Silne bóle głowy mogą przybrać formę migren, którym niekiedy towarzyszy światłowstręt. Ciągłe zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami powoduje nieustanne napięcie twarzoczaszki, sprawiając, że zwiększają one swoją wielkość, w wyniku czego twarz staje się charakterystycznie kwadratowa. Inne objawy zgrzytania zębami to również: przykurcze mięśniowe, skurcze oraz ból w okolicy obręczy barkowej oraz mięśni przykręgosłupowych. Duża część osób cierpiąca na bruksizm jest nie świadoma problemu. Najczęściej diagnoza zostaje postawiona ,w momencie gdy pojawiają się powikłania zdrowotne.
W przypadku dzieci, objawami, które mogą sugerować wystąpienie zgrzytania zębami może być nieuzasadniony płacz u dzieci w 1. roku życia, występowanie częstych kolek, pocieranie lub uderzanie głowa o poduszkę oraz częste bóle głowy. Pierwszym z objawów zgrzytania zębami, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest patologiczne ścieranie zębów. W trakcie wizyty u stomatologa na podstawie ogólnego badania zębów, może on stwierdzić czy nasze dziecko ma problem właśnie ze zgrzytaniem zębami.
Zgrzytanie zębami u dzieci najczęściej występuje w porze nocnej, jest ono nieświadome i charakteryzuje się głośnym i nieprzyjemnym dźwiękiem ocierających się o siebie zębów. Zgrzytanie zębami w nocy może pojawiać się również bólem głowy, kręgosłupa oraz karku. W przypadku, gdy zgrzytanie zębami nie przejdzie samoistnie po pojawieniu się zębów stałych, należy skonsultować problem z ortodonta.
Jak sobie radzić ze zgrzytaniem zębów w nocy – leczenie
Zgrzytanie zębami w nocy prowadzi do charakterystycznych zmian w organizmie człowieka, dlatego objawy łatwo powiązać z tym zaburzeniem. O ile zdiagnozowanie przypadłości jest proste, o tyle leczenie zgrzytania zębami nie jest rzeczą łatwa. Ze względu na różne podłoże schorzenia, konieczna może być konsultacja z różnymi specjalistami jak stomatolog, ortodonta, neurolog, fizjoterapeuta. Pomoc doraźna przy zgrzytaniu zębami można uzyskać stosując specjalne nakładki na zęby, tzw. szyny odciążające, które zapobiegają ścieraniu szkliwa oraz wyrównują zgryz, co w przypadku osoby chorej na bruksizm, może prowadzić do podniesienia komfortu podczas snu.
Warto pamiętać, że leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i długotrwałe. Aby leczenie było skuteczne należy znaleźć przyczynę problemu zgrzytania zębami. Jednym z ważnych elementów jest ocena stanu uzębienia, ogólnego stanu pacjenta i jego kondycji psychicznej.
Do metod leczenia i sposobów radzenia sobie ze zgrzytaniem zębami w należą:
– psychoterapia – jeśli przyczyną jest stres lub zaburzenia lękowe, warto udać się do specjalisty, który pomoże nam radzić sobie ze stresem
– wizyta u stomatologa lub ortodonty – w przypadku źle dopasowanych protez, koron lub wad zgryzu konieczne będzie udanie się do lekarza stomatologa
– szyna relaksacyjna wykonana silikonu,
– masaże twarzy,
– farmakoterapia – jeśli mamy do czynienia z chorobami psychicznymi lub silnymi stanami lękowymi, niezbędne jest zastosowanie leków przeciwlękowych; początkowo stosowane są zazwyczaj leki na bazie ziół, jeśli jednak nie przyniosą oczekiwanego efektu, najczęściej stosuje się środki, w których substancją czynną będą benzodiazepiny bądź barbiturany, czyli leki psychotropowe,
– zmiana leków – niektóre leki na receptę, głównie przeciwdrgawkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, mogą być odpowiedzialne za zgrzytanie zębami – w takim przypadku należy rozważyć stosowanie zamienników
Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy u dzieci
Zgrzytanie zębami na ogół nie jest groźnym schorzeniem, zwłaszcza jeśli występuje ono we wczesnych latach dziecka lub występuje rzadko. Problem zgrzytania zębami u dziecka powinien nas zaniepokoić, jeśli dotyczy dziecka, u którego pojawiły się już zęby stałe lub schorzenie to trwa długotrwałe. Sposób leczenia zgrzytania zębami u dzieci zależeć będzie od przyczyn, które wpłynęły na wystąpienie tego problemu. W przypadku gdy zgrzytanie zębami u dziecka wywołane jest wadą zgryzu, konieczne jest udanie się z dzieckiem do ortodonty, który zaleci specjalne szyny relaksacyjne i ochronne na zęby, aby uniknąć ścieranie się zębów
Leczenie domowe bruksizmu, czyli zgrzytania zębami w nocy
W leczeniu bruksizmu warto zastosować również produkty, które być może masz już w domu:
-mleko z kurkumą – już samo mleko – za sprawą tryptofanu – ułatwia zasypianie, natomiast kurkuma działa jak środek przeciwbólowy, ciepło napoju pomoże z kolei rozluźnić mięśnie,
-produkty z magnezem – jeśli przyczyną zgrzytania zębów u dorosłych jest niedobór magnezu lub brak równowagi między jego stężeniem a poziomem wapnia, konieczna będzie jego suplementacja i uwzględnienie go w diecie oraz ograniczenie spożywania produktów, które go wypłukują; magnez można znaleźć w migdałach, awokado, bananach, szpinaku, nasionach dyni, czarnej fasoli, figach oraz czarnej czekoladzie,
-porzucenie używek – wieczorem warto zrezygnować z alkoholu i kofeiny, które mogą stymulować zgrzytanie zębami,
-ograniczenie żucia gumy, które również przyczynia się do powstania tego problemu,
-porzucenie nawyków, takich jak: obgryzanie długopisów, ołówków i innych przedmiotów, które zwiększają prawdopodobieństwo nocnego zgrzytania zębami.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.