Ból kości ogonowej- jak siedzieć gdy boli….
Ból kości ogonowej to bardzo nieprzyjemna dolegliwość pojawiająca się w dolnej części pleców w pozycji siedzącej. Charakteryzuje się zmiennym nasileniem w zależności od częstotliwości występowania – pojawia się zarówno jako ból przewlekły, jak i ból ostry. Skąd bierze się ten objaw bólowy i jak mu sprostać w codziennym życiu?
Jakie są przyczyny tego, że kość ogonowa boli i jakie są sposoby, żeby sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy, pomagamy….
Czas czytania: ok. 6 min.
Ten artykuł w formie wideo na YouTube:
Kość ogonowa
Kość ogonowa, zwana inaczej guziczną, stanowi końcowy odcinek kręgosłupa, powstały z pięciu kręgów zrośniętych ze sobą, tzw. kręgów rzekomych. Ta część naszego ciała nie spełnia żadnych funkcji motorycznych tożsamych z kręgosłupem, takich jak dźwiganie ciężaru ciała. Mimo to może stanowić źródło dolegliwości bólowych w przebiegu chorób przewlekłych bądź ulegać urazom mechanicznym i objawiać się szeregiem dolegliwości i objawów wpływających na jakość codziennego funkcjonowania organizmu.
Ból kości ogonowej – przyczyny
Ból kości ogonowej nie należy wcale do rzadkości. Dolegliwości w tej okolicy mogą pojawiać się w wyniku bardzo różnych sytuacji. Do jednej z najczęstszych przyczyn zalicza się stłuczenie lub złamanie kości ogonowej po upadku czy urazie.
Nieprawidłowa postawa ciała, infekcje, nowotwory, ropnie, wiek, nadwaga, powtarzalne urazy to również czynniki mogące generować dolegliwości końcowego odcinka kręgosłupa. Objawy bólowe kości guzicznej mogą pojawiać się przy siedzeniu, siadaniu i wstawaniu, leżeniu, chodzeniu czy podczas schylania. Ból kości ogonowej pojawia się także u bardzo wielu kobiet przed okresem.
Sami jesteśmy sobie winni
Do bólu pleców w okolicy kości ogonowej przyczyniamy się my sami. Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i pracy oraz fakt, że coraz więcej naszych codziennych czynności odbywa się „na siedząco” sprawiają, że powoli kręgosłup może zacząć odmawiać posłuszeństwa. Jako ssaki dwunożne, bardzo długo walczyliśmy w toku ewolucji o utrzymanie pionowej postawy ciała. Do tego właśnie przystosowany jest nasz kręgosłup, a nadmiar czasu spędzamy w pozycji siedzącej jest dla niego czymś nienaturalnym, co sygnalizuje nam poprzez postępujące dolegliwości bólowe.
Silny ból kości ogonowej występuje również w przebiegu chorób kręgosłupa na tle zwyrodnieniowym, które są przyczyną zespołów bólowych wynikających z podrażnienia struktur nerwowych rdzenia kręgowego, szczególnie w odcinku krzyżowym. Ból kości ogonowej spowodowany jest także przewlekłymi zaparciami i wadami postawy. Zatem, jak dbać o kręgosłup aby nie bolał? O podstawowych zdrowych nawykach poczytasz tutaj!
Kiedy udać się do lekarza z bolącą kością ogonową?
Ból kości ogonowej- jak siedzieć, jak funkcjonować na co dzień? Dlaczego boli kość ogonowa? Jak już wcześniej wspomniano przyczyn może być bardzo wiele. Silny, nagły, ostry ból po urazie kości ogonowej może oznaczać jej stłuczenie lub złamanie. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia diagnostyka. Ból kości w żadnym wypadku nie powinien być lekceważony. W wielu momentach świadczy on bowiem o rozwoju poważnego schorzenia, którego wyleczenie jest możliwe jedynie w przypadku wczesnego zdiagnozowania. Do jakiego lekarza należy się wówczas udać? W tym przypadku powinien to być ortopeda, który zapewne zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. To z kolei pozwoli ocenić, czy nie doszło do złamania.
Prewencja lepsza niż ból
W ramach działań profilaktycznych dolegliwości bólowych w okolicy kości ogonowej, powinniśmy zaserwować naszemu kręgosłupowi solidną porcję aktywności fizycznej, dozowanej w małych dawkach. Taki sposób ćwiczeń jest optymalnym sposobem na zachowanie sprawności naszego ciała przez długie lata, a dla nas będzie dobrym sposobem na zdrowe spędzenie czasu.
Idzie wiosna- Pozbądź się obciążenia
Jeśli cierpimy na nadmiar masy ciała, dla naszego kręgosłupa najlepiej będzie, jeśli pozbędziemy się tej nadwyżki kilogramów. Dzięki temu działaniu profilaktycznemu, odciążymy także inne elementy układu szkieletowego, a mianowicie stawy kolanowe i biodrowe, które też w stosownym czasie mogą zacząć nas pobolewać. Jeśli obowiązki zawodowe nie pozwalają na wdrożenie większej aktywności fizycznej do codziennego planu dnia, postarajmy się chociaż raz iść do sklepu pieszo, a nie jechać samochodem albo zamiast kolejnego sobotniego popołudnia przed telewizorem, wybrać się na spacer do parku.
Jak zapobiegać bólowi kości guzicznej?
Ból w okolicy kości ogonowej to bardzo przykra dolegliwość. Aby jej unikną, warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać bólowi kości guzicznej. W tym celu powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach, unikać groźnych sytuacji z narażeniem na upadek, długotrwałego siedzenia na twardych powierzchniach. Ważne jest też właściwe uprawianie sportu. W ostatnim przypadku chodzi o to, aby zawsze poddawać się rozgrzewce, a w przypadku jazdy na rowerze na długie dystanse stosować odpowiednio wyprofilowane siodło.
Ból kości ogonowej- jak siedzieć? Usiądź na poduszce!
Przy bólu kości ogonowej ważne jest unikanie długiego siedzenia. Jeżeli jednak musimy już siedzieć, warto wiedzieć jak i na czym siedzieć by nie bolało. Jednym ze sposobów złagodzenia bólu kości ogonowej jest użycie specjalnej poduszki ortopedycznej do siedzenia. Zaprojektowana specjalnie dla kości ogonowej, ta poduszka jest wykonana z wytrzymałej formy piankowej, z wycięciem, aby zmniejszyć nacisk na kość ogonową lub kręgosłup. Lekarze i fizjoterapeuci często zalecają jej stosowanie w dolegliwościach kości ogonowej. Okolice dolnych części kręgosłupa są bardzo wrażliwe na dotyk, specjaliści zalecają więc ograniczenie narażania ich na bezpośredni kontakt z twardym podłożem – krzesłem, stołkiem, ławką itp.
Ból kości krzyżowej — profilaktyka
Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby ustrzec się dolegliwości związanych z bólem kości ogonowej, zadbaj nie tylko o wygodne i właściwie wyregulowane siedzenie w miejscu pracy, ale przede wszystkim o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia. To najlepszy środek profilaktyczny, tym bardziej, że pomaga też utrzymać właściwą masę ciała, więc przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa. Można też poddawać się masażom leczniczym, zmniejszającym napięcie mięśniowe wokół dolnych partii kręgosłupa.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródło:
https://fizjoplaner.pl/coccygodynia.html
https://www.heydoc.pl/s/article/Bol-kosci-ogonowej-przyczyny-i-leczenie
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,bol-kosci-ogonowej—najczestsze-przyczyny,artykul,1726318.html