Jak dbać o kręgosłup prawidłowo? Nieodpowiednie krzesło, źle ustawiony monitor, nie umiejętne podnoszenie ciężarów -mam tu na myśli zakupy, złe korzystanie z telefonów, chodzenie w szpilkach- kobiety wiedzą o czym mówię …to wszystko sprawia że nasz kręgosłup boli i jest nadwyrężony. Nie od dziś wiadomo i to już w szkole podstawowej dzieci uczą się na lekcjach biologii, że kręgosłup jest jednym z najważniejszych elementów narządu ruchu. To jego dobre lub złe funkcjonowanie bardzo często przesądza o mobilności, samopoczuciu, a także jakości snu. Wiele wad postawy potrafi przeobrazić się w poważne dysfunkcje i stałe zaburzenia związane z kręgosłupem. Między innymi właśnie dlatego codzienne dbanie o kręgosłup powinno być priorytetem, jeżeli chodzi o dobrą jakość życia i to już od najmłodszych lat. Jak zatem skutecznie pielęgnować i dbać o jego dobrą kondycję? Sprawdź!
Czas czytania ok. 5 minut.
Przyczyny bólu kręgosłupa. Jak zadbać o zdrowy kręgosłup?
Ból kręgosłupa, często odczuwany wzdłuż osi ciała po stronie grzbietowej, to dolegliwość, która dotyka ogromną część populacji – według szacunków nawet 80% ludzi na świecie doświadczy go przynajmniej raz w życiu. Najczęściej ból pojawia się w odcinku szyjnym i lędźwiowym, co ma ścisły związek z naszym stylem życia, brakiem ruchu i niewystarczającą troską o zdrowie kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest też jakość i długość snu – często nie poświęcamy mu wystarczająco dużo czasu, a przecież sen to klucz do regeneracji organizmu. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym e-booku – zajrzyj tutaj!
Kiedy zaczyna boleć kręgosłup?
Przyczyn bólu może być wiele – od prostych urazów mechanicznych, aż po zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy choroby wpływające na ruchomość i kondycję stawów. Wiek odgrywa tu istotną rolę – im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem. Duże znaczenie ma także ogólna sprawność fizyczna oraz charakter pracy, jaką wykonujemy.
Co ciekawe, na bóle kręgosłupa narażeni są zarówno pracownicy fizyczni, jak i osoby pracujące przy komputerze. Do czynników zwiększających ryzyko należą również nadwaga i otyłość, przewlekły stres, a nawet depresja. W wielu przypadkach to właśnie nasze codzienne nawyki przyczyniają się do przeciążeń i bólu – garbimy się, siedzimy na źle wyprofilowanych krzesłach, dźwigamy zbyt ciężkie przedmioty, chodzimy w butach na wysokim obcasie. Wszystko to wpływa negatywnie na stan naszego kręgosłupa.
Zanim więc sięgniemy po środki przeciwbólowe lub udamy się do lekarza, warto przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniom. Być może wystarczy drobna zmiana, by odciążyć kręgosłup i zadbać o jego zdrowie na dłuższą metę.
Jak dbać o kręgosłup? Zadbaj o zdrowie kręgosłupa
Kręgosłup mamy tylko jeden, a jego kondycja rzutuje na zdrowie całego organizmu. Dlatego w tym przypadku dobrze jest trzymać się zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jak dbać o kręgosłup? Już kilka zmian nawyków może nas uratować przed bólem i zwyrodnieniami. Naprawdę nie musimy stosować drogich zabiegów. Prawidłowa postawa jest kluczowym elementem profilaktyki. Istotna jest zarówno w trakcie siedzenia i chodzenia, ale także podczas snu- ortopedyczna poduszka z pianki Visco- kliknij tutaj!
Starajmy się zatem chodzić prosto, nie garbić się i nie skręcać kręgosłupa w nienaturalny sposób.
Aby wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe konieczna jest regularna aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia pomogą zachować prawidłową postawę, utrzymują kondycję i ułatwią utrzymanie odpowiedniej masy ciała, co również jest ważne dla zdrowia kręgosłupa. Pozycja podczas snu również nie jest bez znaczenia, dlatego tak ważny jest wygodny materac oraz odpowiednio wyprofilowana poduszka pod głowę. Dla zdrowia kręgosłupa istotna jest także zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy oraz mikro- i makroelementy wspierające funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.
Kręgosłup ćwiczenia. Miej zdrowy kręgosłup!
Nie od dziś wiadomo że sportem polecanym przy bólach kręgosłupa jest głównie pływanie. Pływanie możemy uzupełnić dodatkowo ćwiczeniami ukierunkowanymi na wzmocnienie mięśni grzbietowych, oraz wpływającymi na utrzymanie prawidłowej postawy. Zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotować nam może fizjoterapeuta lub rehabilitant. Natomiast zawsze możemy spróbować sobie pomóc na własną rękę, np. stopując codziennie do spania specjalne poduszki profilowane- Poduszka ortopedyczna profilowana- kliknij tutaj!
Poniżej przedstawiamy TOP 5 ćwiczeń na kręgosłup, które wykonasz samodzielnie w zaciszu domowym.
mostek
Połóż się na plecach na macie tak, aby dotykały one całą powierzchnią podłogi, nogi zegnij w kolanach, stopy przylegają do podłogi i powoli wypychaj biodra ku górze. W trakcie wykonywania ruchu należy pamiętać o tym, aby zarówno łopatki, jak i głowa cały czas przylegały do podłoża. Pamiętać musimy, aby nie wyginać pleców zbyt mocno ku górze i napinać mięśnie pośladków, brzucha i pleców.
koci grzbiet
Wykonanie tego ćwiczenia jest bardzo proste. Pozycją wyjściową do tego ćwiczenia na kręgosłup jest klęk podparty. W takiej pozycji „wypychamy” górny odcinek kręgosłupa w górę, powodując powstanie pewnego rodzaju garba, równocześnie pamiętając o tym, aby głowę schować między ramionami.
ukłon japoński
Ćwiczenie to przynosi natychmiastową ulgę w bólach kręgosłupa. Pozycją wyjściową jest pozycja siedząca na piętach. Ręce wyciągamy jak najdalej w przód, powoli pochylając się ku przodowi. Staraj się dłońmi sięgnąć jak najdalej i wytrzymaj w tej pozycji około 10- 15 sekund.
balans
Pozycją wyjściową dla tego ćwiczenia na kręgosłup jest klęk podparty. W tej pozycji powoli wyciągamy prawą rękę w przód i lewą nogę w tył. Próbujemy chwilę wytrzymać w tej pozycji, po czym zginamy lewą nogę w kolanie i prawą rękę w łokciu i przyciągamy do siebie, dotykając prawym łokciem lewego kolana i wracamy do pozycji wyjściowej. Ruch ten powtarzamy na drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj po 5 razy na każdą stronę.
deska
Ćwiczenie to wpływa pozytywnie na całe ciało, ale głównie ma zbawienny wpływ na kręgosłup. Wykonywać je mogą osoby, które nie mają poważnych problemów z kręgosłupem. Ćwiczenie jest statyczne i nie wykonujemy żadnego ruchu. Ćwiczenie to zaczynamy od klęku na podłodze, opieramy się na przedramionach, zginając łokcie pod kątem prostym. Barki powinny znaleźć się nad łokciami, cały tułów wraz z biodrami i nogami unosimy, a stopy ustawiamy na palcach. Napinając wszystkie mięśnie, trzymamy pozycję, pamiętając o tym, aby nie podnosić zbyt wysoko pośladków i bioder. W tej pozycji początkowo wytrzymaj około 10 sekund, wydłużając czas stopniowo i w zależności od wyćwiczenia organizmu.
Jak dbać o kręgosłup. Pamiętaj również, że….
Zalecaną pozycją do spania jest leżenie na plecach lub boku. Śpij na boku z ugiętymi kolanami lub na plecach, pamiętając o podparciu poduszką między kolanami. Jeśli jesteś zainteresowany taka poduszką możesz zobaczyć ją tutaj!
Unikaj leżenia na brzuchu – powoduje ono zbyt duży nacisk na kręgosłup. W ostateczności podłóż pod brzuch małą poduszkę, która umożliwi częściowe odciążenie.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.