Jaką dietę na wiosnę najlepiej stosować?
Dieta na wiosnę. Wiosną cały świat budzi się do życia po zimie. Gdy cieszymy się pierwszymi promieniami słońca, ciepłymi dniami, w których pojawiają się liście i kwiaty, a wszystko wydaje się tak świeże i nowe, częściej spędzamy czas na zewnątrz. Wiosna to czas, kiedy mnóstwo osób chce wrócić do formy po zimie.
W sezonie zimowym bardzo często brakuje nam motywacji do tego, aby zatroszczyć się o zdrową dietę. Chętniej sięgamy po tłuste potrawy, mamy mniej ruchu. W efekcie pojawia się przyrost wagi, którego większość z nas nie chce.
Dodatkowo organizm jest osłabiony, brakuje mu witamin i minerałów, których podczas zimy otrzymywał znacznie mniej. Jak dbać o siebie, kiedy nadchodzi wiosna? Pomocna w przywróceniu równowagi stanu zdrowia i samopoczucia może się okazać się zrównoważona i urozmaicona dieta. A więc jaka? Podpowiadamy…
Czas czytania ok.: 5 min
Dieta na wiosnę
To, w jaki sposób się odżywiamy, wpływa w dużym stopniu na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W chłodniejszych porach roku trzeba było myśleć o posiłkach, które będą w stanie nas rozgrzać oraz zapewnić energię na przetrwanie przymrozków. Często wiązało się to z przygotowaniem potraw kalorycznych i obfitych w tłuszcz. Zobacz, że dieta na wiosnę jest tego zupełnym przeciwieństwem. Poniżej przedstawimy Ci produkty i powiemy jak odżywiać się wiosną.
Musli
Jest to produkt doceniany przez wiele osób zarówno z uwagi na swój smak jak i wartość odżywczą. Wzbogacany o orzechy, suszone i świeże owoce oraz nabiał w postaci mleka, czy też jogurtu jest pełnowartościowym posiłkiem. Dostarcza zarówno białka, tzw. dobrego tłuszczu oraz węglowodanów złożonych. Głównym składnikiem musli powinien być oczywiście owies czyli płatki i otręby owsiane. Warto natomiast dodać także odrobinę siemienia lnianego – to idealna mieszanka właściwych frakcji błonnika i lignanów. Ponadto musli jest dobrym źródłem żelaza i magnezu, który pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy, a więc także na nasz nastrój i ogólne samopoczucie.
Warzywa i owoce
To te produkty są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, błonnika oraz antyoksydantów, które nasz organizm bardzo chętnie przyswaja. Rzodkiewki, sałaty, szczypiorek, a jednocześnie cała gama owoców – to na nie powinniśmy zwracać naszą uwagę. Antyoksydanty czyli przeciwutleniacze, znajdziemy np. w pomidorach, marchewce, brokułach, kalafiorze, czy w brzoskwiniach. To one pozytywnie działają na naszą skórę oraz włosy, mają właściwości przeciwstarzeniowe oraz przeciwzapalne. Z wielkim smakiem można je zagryzać do kanapek, dodawać do sałatek i traktować jako zdrowe przekąski. Warto natomiast jeszcze nie rozstawać się z kiszonkami, które są źródłem nie tylko witaminy C ale także probiotyków, niezbędnych dla odpowiedniego funkcjonowania naszych jelit.
Pij dużo wody!
Zalecenie to znają chyba wszystkie osoby na świecie, a i tak większość z nich o nim zapomina. Nie na darmo mówi się, że woda to życie. Właśnie dlatego nie można pominąć jej w odpowiedzi na pytanie: jak odżywiać się wiosną. Regularnie spożywana woda wpływa na nasze samopoczucie, jak i na skórę oraz cały nasz organizm. Woda pełni rolę transportującą. Dzięki niej wszystkie cenne składniki mogą zostać rozprowadzone do każdej komórki w naszym ciele.
Niezastąpione kasze
Co warto jeść wiosną? Kasze! Istnieje niezliczona ilość wariacji posiłkowych, których są głównym składnikiem. Danie na słono, a może na słodko? Wersja wegetariańska albo z dodatkami mięsa. Wybór należy Tylko do Ciebie i Twoich preferencji. Pamiętaj, że kasza nie tylko jest bardzo pożywna, ale i może być lekkostrawna – wszystko zależy od tego jaki rodzaj wybierzesz. Kasza manna, kasza kuskus czy też bardzo popularna ostatnio kasza bulgur to przykłady kasz lekkostrawnych. Natomiast kasza gryczana czy pęczak dostarczają nam mnóstwo cennego błonnika, który wraz z odpowiednią ilością wody wspomaga detoksykację naszego organizmu.
Sałatki
Sałatki to prawdziwa bomba witaminowa. Są one jednocześnie lekką, niskokaloryczną przekąską – obowiązkową dla wszystkich, którzy pragną zdrowo obniżać swoją masę ciała. Warto je wzbogacać o zielone warzywa (szpinak, szczypiorek, jarmuż, sałaty), które są źródłem kwasu foliowego, glutationu, żelaza, witaminy K oraz witamin z grupy B.
Co do sałatki? Najlepiej postawić na oleje oraz orzechy będące źródłem przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega 3 tj. olej rzepakowy, olej lniany, orzechy włoskie, migdały, orzechy pekan i brazylijskie, a nie te będące źródłem prozapalnych omega 6 jak np. olej słonecznikowy, orzechy arachidowe, laskowe.
Sałatki warto posypywać natką pietruszki czy też świeżą kolendrą, które są bogactwem witaminy C, a także olejków eterycznych których nie cierpią atakujące nas mikroby.
Podstawą każdej diety jest ruch
Z każdym dniem jest coraz cieplej, więc i pogoda sprzyja wzmożonej aktywności. Jazda na rowerze, bieganie, jazda na rolkach, nordic walking czy spacery – wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki. To dobry czas na namawianie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Warto zaznaczyć, że ruch to najlepszy sprzymierzeniec w dążeniu do wymarzonego celu, jakim jest dobra kondycja, a co za tym idzie – szczupła sylwetka. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy kiedykolwiek chodziłeś na siłownię, czy nie, po zimowej przerwie aktywność lepiej jest wprowadzać metodą małych kroczków. Ciężkie treningi bezpośrednio po kilkumiesięcznym lub kilkutygodniowym siedzeniu na kanapie mogą przynieść Twojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku! Zacznij od spaceru, wyciągnij rower. Tak niewiele a jednak…
Przede wszystkim sen!
Kiedy dni stają się cieplejsze, chcielibyśmy zrealizować wszystkie “wiosenne plany”. Okazuje się jednak, że osłabiony organizm wybiera inną drogę – łóżko. Warto go posłuchać i nie ignorować oznak zmęczenia, bo to właśnie odpoczynek jest kluczem do regeneracji po zimie. Ważny jest nie tylko długi, ale również spokojny sen. Jak bardzo ważny? Dowiesz się klikając tutaj!
Dieta na wiosnę. Jak odżywiać się wiosną?
Przede wszystkim zadbaj o zbilansowane i pełnowartościowe posiłki, które będą Ci smakować! Regularnie spożywaj swoje dania, pij dużo wody oraz zadbaj o to, aby w Twoim jadłospisie nie zabrakło różnorodnych owoców oraz warzyw. Produkty zbożowe oraz mięso i ryby czy też warzywa strączkowe, będące źródłem białka roślinnego również są ważnym elementem każdej diety. Z czasem zdrowe odżywianie wejdzie Ci w nawyk i już nie będziesz w stanie z niego zrezygnować!
Dwa słowa na koniec..
Wiosenne porządki, jakie chcemy zaprowadzić w naszej diecie wcale nie muszą być trudne. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, a na talerzu znajdziemy same pyszne i zdrowe składniki. Smacznego!
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://dokariery.pl/-/obudz-w-sobie-nadzieje-wraz-z-przyjsciem-wiosny-
http://okazjoholik.pl/a/odit,jak-wzbogacic-diete-w-witaminy-i-mineraly-wiosna
https://gostynintv.pl/a/gkpf,jak-wzbogacic-diete-w-witaminy-i-mineraly-wiosna