Jak zasnąć w upał? Jak zasnąć ,gdy noc jest szczególnie gorąca? Oto kilka sprawdzonych trików.
Jak zasnąć w upał, gdy noc jest szczególnie gorąca? Hmn….Znacie to uczucie kiedy przewracacie się z boku na bok i za nic w świecie nie potraficie zasnąć bo temperatura w sypialni i na zewnątrz jest zbyt wysoka? Tak wiemy o co chodzi – też to przerabialiśmy. Lato – tak wyczekiwane i upragnione przez każdego. Jednak letni czas to nie tylko gorące dni wakacyjnego urlopu, ale także wieczory, kiedy zasypianie bywa czasami dość trudne i męczące. Najlepiej włączyć klimatyzację – wiadomo…..Nie wszyscy mają ją w mieszkaniach i z obserwacji widać, że z rożnych przyczyn ma ją naprawdę niewielu. Druga opcja to wiatrak. Pomoże na “chwilę” – dobre i to przy tropikalnych temperaturach. Czy rzeczywiście można dobrze spać, kiedy noc jest szczególnie upalna? Choć nie jest to łatwe, to jednak nie jest niewykonalne. Sen nawet w upalne noce jest dla nas ważny. Jak ważny dowiesz się z naszego e-booka. Możecie go zobaczyć TUTAJ.
Mamy 10 sprawdzonych sposobów na tropikalne noce, które powinieneś wypróbować.
Czas czytania: 6 min.
Uwaga ten materiał jest również w formie wideo! Zobacz nasz materiał na YouTube. Dołącz do YouTube!
Jak zasnąć gdy noc jest szczególnie gorąca? Przede wszystkim..
Przygotuj sypialnie już w dzień !
Możemy zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni już w ciągu dnia. Dobrze jest zamknąć szczelnie wszystkie okna, zasłonić roletami zewnętrznymi lub wewnętrznymi – jeśli takie posiadamy lub zasłonić okna zasłonami, żeby nie wpuszczać do środka pomieszczenia gorącego powietrza. Natomiast pod wieczór, kiedy zrobi się chłodniej otwórz okna i postaraj się zrobić delikatny przeciąg.
Powieś mokre prześcieradło blisko okna..
….jeśli oczywiście masz taką możliwość. Jest to sposób, który na pewno warto wykorzystać. Powietrze ,które wpada przez otwarte okno wieczorem szybciej się schłodzi.
Weź zimny prysznic tuż przed snem
Tak, tak to naprawdę działa. Zanim położysz się spać, wskocz na chwile pod zimny prysznic. Będzie Ci dużo łatwiej zasnąć, kiedy obniżysz temperaturę swojego ciała. Sprawdziliśmy!!
Jak zasnąć w upał? Unikaj zbyt intensywnego wysiłku fizycznego tuż przed snem
Zapytacie: Dlaczego? Ponieważ angażując nasze ciało do pracy – mowa tu o bieganiu czy intensywnym treningu na siłowni, podnosimy temperaturę naszego ciała. Później w znacznym stopniu utrudnia nam zaśnięcie. Jeśli więc chcemy być aktywni fizycznie w gorące wieczory, warto wybrać się na spokojny spacer albo po prostu poczytać książkę.
Pij duże ilości wody
Pewnie niejednokrotnie słyszałeś już, że powinniśmy wypijać dwa litry wody każdego dnia i być może starasz się do tej normy zbliżyć. Jednak latem przy wysokich temperaturach nasz organizm znacznie się poci i szybciej może dojść do odwodnienia organizmu. To z kolei oznacza, ze dwa litry wody dziennie to zdecydowanie za mało. Pijmy duuuużo wody przy upałach, bo jeśli odpowiednio nawodnimy się przed nadchodząca nocą, to z pewnością będziemy mogli też lepiej spać.
Jak zasnąć w upał? Zjedz lekką kolację
Pewnie już sam zauważyłeś, że latem jesz mniej a Twoje menu składa się głównie z produktów lekkostrawnych. Prawda? Szczególnie warto zadbać o to by lekkostrawny był nasz ostatni posiłek, czyli kolacja. To gwarancja na o by dobrze spać – nie tylko przy upałach. Przed udaniem się na spoczynek, staraj się wybierać raczej jogurty, świeże owce czy świeże soki. Nie jedz posiłków obfitych, pikantnych i mocno przyprawionych. Ze względu na działanie pobudzające przed snem unikaj picia kawy, czy innych napojów zawierających kofeinę. Zachowaj też ostrożność w ilości spożywanego alkoholu – mowa tu min o tzw. “zimnym piwku”.
Stosuj wilgotne okłady
Przed udaniem się do łóżka, przygotuj sobie okłady z ręczników zmoczonych w letniej wodzie. Tuz przed snem możesz schładzać szyje, twarz czy pachy. Zobaczysz jak szybko poczujesz orzeźwienie. Takie okłady pozwalają przerwać proces zachodzący w naczyniach krwionośnych, odpowiedzialny za podwyższenie temperatury ciała.
Jak zasnąć w upał? Śpij nago lub w bieliźnie z cienkiego materiału
Jeśli nie wyobrażasz sobie spania nago, możesz położyć się spać w lekkiej i wygodnej bieliźnie z satyny. Jej zaletą jest to ,że daje uczucie chłodu, swobody i nie gniecie się. Wskazana jest również piżama z cienkiej i lekkiej bawełny. Dobrze wchłania pot i pozwala skórze oddychać. Pościel tez powinna być z materiału “oddychającego”. Nie ma to jak przytulić się do poduszki miłej w dotyku i przyjemnej dla skóry. Polecić możemy śmiało uniwersalną poszewkę, która świetnie sprawdzi się na upalne noce – kliknij TUTAJ a dowiesz się więcej informacji o produkcie.
Jak zasnąć w upał? Wykorzystaj wiatrak
Jak już pisane było we wstępie – wiatrak pozwoli ochłodzić się nam na chwilę…..ale możemy go wypróbować w inny sposób. Jeśli powietrze na zewnątrz jest dużo chłodniejsze niż w nagrzanej sypialni, postaw wiatrak w oknie w taki sposób, aby zasysał chłodne powietrze z zewnątrz. Można też postawić go w taki sposób, by zasysał gorące powietrze z sypialni i wypuszczał je na zewnątrz. Dobrym sposobem jest również postawienie przy wiatraku kostek z lodem.
Wyłącz wszystkie źródła światła
Pamiętaj o tym, by wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne, które możesz – również komputer. Każde z urządzeń emituje co prawda niewielka ilość ciepła…..ale 1- 2 stopnie mniej w upalna noc mogą zrobić różnice. Dodatkowo pozbycie się światła pozwoli Ci się spokojnie zrelaksować. Pomocna może okazać się maska na oczy. Więcej o masce znajdziecie TUTAJ!
…..i 11. punkt na wesoło – Uwolnij wewnętrznego Tarzana 🙂 jeśli masz tylko okazję śpij na zewnątrz!
Powyższe sposoby zostały sprawdzone i wypróbowane i wierzcie mi lub nie w gorące, upalne letnie wieczory naprawdę przynoszą ulgę. Drogi czytelniku ,może masz swój indywidualny patent na zasypianie w upalne noce, którego tu nie ma a jest równie skuteczny jak te tu opisane? Jakie są Wasze sprawdzone sposoby na upalne noce? Znany bądź nie ważne, żeby był dobrą alternatywą na tropikalne temperatury. Na koniec, w ramach pocieszenia ,chcę Wam powiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej upały nigdy nie trwają długo :-).
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.