refluks nocny objawy i zapobieganie

Refluks nocny. Znasz ten stan, kiedy zamiast pierwszych promieni słońca, budzi Cię pieczenie w żołądku? Skąd się bierze ta charakterystyczna zgaga w nocy? Być może śpisz w niewłaściwej pozycji lub po prostu jesz o niewłaściwej porze? Refluks  to częsta dolegliwość pojawiająca się niezależnie od wieku i płci. Tysiące ludzi nieustannie poszukują sposobów na uniknięcie tego schorzenia. 

Refluks nocny pojawia się wśród wielu osób, którym dolegliwość ta towarzyszy także w ciągu dnia. Jego nocna odmiana rodzi natomiast męczące zaburzenia snu. Natomiast uporczywe pieczenie w klatce piersiowej może z powodzeniem utrudniać codzienne funkcjonowanie.

 Zobacz, jak uniknąć pieczenia w żołądku i wreszcie porządnie się wyspać.

Czas czytania ok.: 5 min.

Czym jest refluks nocny ?

Refluksem nazywamy patologiczne zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, spowodowane zaburzeniem funkcji dolnego zwieracza przełyku. Efektem refluksu jest choroba refluksowa przełyku, w której dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku lub pojawienia się charakterystycznych dolegliwości. 

Objawy refluksu nocnego

Do typowych objawów choroby refluksowej przełyku należy oczywiście zgaga (czyli dokuczliwe uczucie pieczenia, palenia za mostkiem) oraz cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i jamy ustnej. Objawy refluksu nasilają się na ogół w pozycji leżącej na plecach, przy pochylaniu się do przodu i po obfitym, tłustym posiłku. Mogą towarzyszyć im nudności, nadmierne ślinienie czy bóle w nadbrzuszu. To właśnie te symptomy najczęściej kojarzone są z refluksem

Chorzy często mówią też , że mają uczucie pokarmu w przełyku (tzw. „gula” w gardle). Inne objawy to również kwaśne lub puste odbijanie się, niekiedy suchy kaszle lub chrząkanie Mniej łagodny przebieg choroby to z kolei takie objawy, jak m.in. ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania czy krwawienie z przełyku. Pacjent może również narzekać na ból podczas połykania.

refluks nocny przyczyny

Przyczyny

Istnieje kilka czynników powodujących wzrost refluksu żołądkowo-przełykowego, pojawiającego się w nocy. Najczęściej związane jest to z obfitymi i ciężkostrawnymi posiłkami. Szczególnie tymi spożywanymi krótko przed snem. Ciało pozostaje wtedy w pozycji leżącej, co znacznie utrudnia trawienie. Napięcie w zwieraczu zmniejsza się, a kwasy wracają do przełyku i jamy ustnej. To samo dotyczy bardzo gorących napojów spożywanych przed snem.

Niestety refluks nocny może nawiedzać też palaczy tytoniu i osób żyjących w ciągłym stresie. 

Co robić?

Jeśli chcemy więc uniknąć danego problemu, powinniśmy wprowadzić kilka subtelnych zmian do naszej codzienności. Są pewne proste do wprowadzenia w życie sposoby, które pozwolą zwalczyć nocne objawy refluksu. Wyrobienie sobie tych kilku prostych czynności pozwoli nam w końcu cieszyć się pełnym i spokojnym snem. Jak bardzo to jest dla nas ważne byśmy się wysypiali, szerzej zostało opisane w e-booku. Więcej na ten temat tutaj!.

Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Refluks nocny a pozycja podczas snu

Wśród najskuteczniejszych wskazówek wymienia się zmianę pozycji głowy podczas snu. Aby uniknąć refluksu powinniśmy spać z nieco uniesionym tułowiem i głową. Oznacza to odpowiednie ułożenie poduszek, które pozwolą osiągnąć ten efekt, nie wprowadzając dyskomfortu i problemów dla naszej sylwetki. Umieszczając ciało w pozycji poziomej: żołądek i gardło znajdować będą się na podobnej wysokości, co utrzymuje kwasy żołądkowe na swoim miejscu. Idealna może okazać się poduszka profilowana medi Sleep. Więcej o niej dowiedz się klikając tutaj!

Sen na lewej stronie

Podczas gdy przyczyny nie są wciąż całkowicie jasne, spanie na lewej stronie znacznie zmniejsza częstotliwość występowania epizodów nocnego refluksu. Najwyraźniej, ze względów anatomicznych spanie na prawej stronie żołądka bardziej naraża zwieracz przełyku na działanie kwasów żołądkowych. 

Przejadasz się na noc

Nocna zgaga może dopaść Cię po obfitej kolacji. Przysłowie prawdę Ci powie: „śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak”. Zamiast wypełniać żołądek po brzegi, przed snem zjedz niewielki posiłek i to najpóźniej 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Żołądek musi mieć czas, żeby przetrawić posiłek.

Wieczorem staraj się nie pić  gazowanych napojów, które wypychają trawione jedzenie do przełyku. Pieczenie żołądka będą też powodować owoce cytrusowe czy surowa cebula, czosnek, rzodkiewki i pomidory. Unikaj tłustych potraw i czekolady, bo nasilają one kwasowość żołądka. Więcej na temat zdrowego odżywiania dowiesz się klikając tutaj!

 Przed snem fundujesz sobie papierosa lub lampkę wina

Sposobem na zmniejszenie uczucia pieczenia w żołądku, jest także zrezygnowanie z palenia papierosów. Nikotyna nasila wydzielanie kwasu żołądkowego, który jest sprawcą Twoich nocnych pobudek. Najlepszym wyjściem będzie całkowite rzucenie palenia i rezygnacja z alkoholu przed snem. Alkohol stymuluje wydzielanie kwasu solnego w żołądku i rozluźnia mięśnie zwieracza przełyku! Zgaga jest widoczna szczególnie po winie lub piwie, które pijesz na pusty żołądek.

 Intensywnie, wieczorne ćwiczenia

Mówi się, że sport to zdrowie. Ale forsowne ćwiczenia nie są wskazane dla żołądka. Niektóre dyscypliny sportowe, jak dźwiganie ciężarów, intensywne skłony lub brzuszki zwiększają ciśnienie w obrębie jamy brzusznej. Skutek? Zarzucanie soku żołądkowego do przełyku i uczucie zgagi. Zrezygnuj z wykonywania ćwiczeń po kolacji i przenieś swoje sportowe plany na poranek. Po kolacji postaraj się nie pochylać przez kilka godzin, a najlepiej wyrób w sobie nawyk kucania zamiast pochylania się.

Nosisz obcisłą piżamę

Obcisłe ubrania uciskają brzuch! Jeśli odczuwasz w nocy pieczenie w żołądku, to sprawdź, czy przypadkiem Twoje spodnie nie są zbyt przylegające w pasie. Panie mogą zdecydować się na luźne koszule nocne.

refluks nocny naturalne metody

Sięgnij po naturalne sposoby

Jeżeli wyeliminujesz ze swojej rutyny wyżej wymienione przyczyny pieczenia w żołądku, zdecydowanie zmniejszysz swoje szanse na na zgagę w nocy. Jeśli mimo wszystko Twój żołądek płata Ci figle i nie daje spać, to dolegliwości możesz łagodzić domowymi lub aptecznymi sposobami. Możesz spróbować naparu z lipy i rumianku. Mogą być one stosowane również u kobiet w ciąży, bo uznaje się je za bezpieczne dla dziecka. Idealnie sprawdzą się też migdały, roztwór sody oczyszczonej i kleik z siemienia lnianego. Wśród aptecznych preparatów znajdziesz tabletki lub mleczka z węglanem wapnia, węglanem magnezu lub węglanem glinu.

Podsumowanie

Choroba refluksowa znacząco wpływa na komfort życia osób zmagających się  z nią nie tylko fizycznie ale  również też psychicznie. 

Chorobie refluksowej przełyku można zapobiegać głównie poprzez zmiany w stylu życia. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową masę ciała i zdrowy tryb życia. Unikanie lub ograniczenie używek, redukcja stresu i regularna aktywność fizyczna to podstawa zachowania zdrowia i profilaktyki wielu chorób, w tym również schorzeń żołądka i całego przewodu pokarmowego. Warto o tym zawsze pamiętać!

Autor: Agnieszka Widełka 

Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.

Źródła:

https://www.doz.pl/czytelnia/a13073-Domowe_sposoby_na_zgage_i_refluks__co

https://www.recepta.pl/artykuly/zgaga-w-nocy-skad-sie-bierze-domowe-sposoby-leczenia_wybrac

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks