Ból stawów na zmianę pogody. Skąd się bierze i dlaczego?
Ból stawów na zmianę pogody. Wiele osób odczuwa ból stawów na zmianę pogody, szczególnie jeśli ta zmiana obejmuje wystąpienie deszczowych, wietrznych i zimnych dni. Czy rzeczywiście taka zależność istnieje? Tak. Obecnie bardzo dużo osób cierpi na zmiany pogody co objawia się bólami stawów czy skokami ciśnienia tętniczego.
Ból na zmianę pogody, nerwowość, senność czy zawroty głowy czy mogą świadczyć o tym, że jesteś meteopatą. Wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych objawia się pogorszeniem kondycji fizycznej i psychicznej. Szacuje się, że meteopatia może dotyczyć nawet 50 − 70% osób na świecie.
Co to takiego meteopatia? Czym się objawia? Jak sobie z nią radzić? Przyjrzyjmy się bliżej…..
Czas czytania: ok. 5 min
Co to takiego ta meteopatia?
Meteopatia, zwana także meteoropatią, to nadmierna wrażliwość na zmiany pogody. Ta wrażliwość objawia się zarówno obiektywnie, np. zaostrzeniem niektórych chorób, jak i subiektywnie, np. bólami i innymi nieprzyjemnymi doznaniami, dochodzą do tego także zmiany nastroju.
Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj 1 − 2 doby przed zmianą pogody i ustają najczęściej w ciągu 48 godzin.
Reakcja na zbliżającą się zmianę pogody lub skrajne warunki pogodowe często zaczyna się od zmęczenia, senności, narastającej irytacji i nerwowości. Ból na zmianę pogody to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotyczyć różnych narządów. Niektórzy narzekają na bóle głowy i migreny, inni cierpią na bóle stawów, bóle kości lub ból w miejscu dawnej kontuzji. Każdy zmiany i skoki ciśnienia odczuwa na swój indywidualny sposób, ale nie od dziś wiadomo, że najlepszym lekarstwem na wszelkie bóle był i jest sen. Sen spokojny i regenerujący. A przy okazji na dobrym, wygodnym łóżku i poduszce – poduszka z pianki Visco do spania– KLIKNIJ TUTAJ!
Dlaczego stawy bolą przy zmianie pogody?
Ból stawów na zmianę pogody może wiązać się ze zmianą ciśnienia atmosferycznego, czemu towarzyszy zmniejszenie ilości tlenu w powietrzu. Gdy wdychamy mniej tlenu, komórki organizmu także nie otrzymują jego wystarczających ilości. Układ oddechowy i krążenia pracują ciężej, przez co stawy i tkanki okołostawowe mogą nie być wystarczająco odżywiane. Gdy więzadła nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych mogą wykazywać sztywność, przez co poruszanie stawem staje się cięższe, a niekiedy nawet bolesne.
Zmiana pogody na deszczową i wietrzną wiąże się także ze zmniejszeniem promieniowania słonecznego. Zazwyczaj przy takiej pogodzie słońca nawet nie widać, przez co organizm nie syntezuje witaminy D. Jak wiadomo, witamina D jest niezbędna, aby układ kostno-stawowy funkcjonował prawidłowo.
Kto jest szczególnie podatny na zmiany pogody?
Zmiany pogodowe częściej są dotkliwe dla osób w średnim i starszym wieku i tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe, np. reumatoidalne zapalenie stawów, astmę, cukrzycę, choroby układu krążenia, chorobę wrzodową czy alergie. Ze względu na zmiany i wahania hormonalne, na ból stawów w związku ze zmianą pogody bardziej narażone są kobiety. Szczególnie w okresie menopauzy i przekwitania, gdy skoki hormonów są największe. Ryzyko takich dolegliwości zwiększa się również w obecności chorób przewlekłych, np. układu nerwowego czy krwionośnego. Każdy organizm reaguje na zmiany atmosferyczne, jednak w przypadku osób młodych i zdrowych organizm przystosowuje się do tych zmian błyskawicznie. U osób starszych czy chorych przystosowanie to następuje znacznie wolniej, gdyż ich mechanizmy fizjologiczne nie funkcjonują tak jak powinny.
Jak radzić sobie z meteopatią?
O stawy powinien dbać każdy, a zwłaszcza osoby z problemami takimi jak choroba zwyrodnieniowa. Warto mieć ze sobą do spania poduszkę miedzy nogi, która znacznie zminimalizuje bóle stawów czy kolan podczas snu. Więcej: jabłkowa poduszka między kolana– KLIKNIJ TUTAJ!
Ból stawów na zmianę pogody może także dotyczyć osób, które kiedyś doświadczyły urazów okołostawowych lub stawowych, np. złamania kości w pobliżu stawu, zerwania ścięgna czy więzadła oraz uszkodzenia chrząstki stawowej.
Gdy problem bólu stawów na zmianę pogody jest uciążliwy, można zadbać o utrzymanie układu krwionośnego w sprawności. Dzięki temu krążenie będzie lepsze nawet przy zmianie pogody i ciśnienia atmosferycznego.
Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, picie dużych ilości wody, wysypianie się, dbałość o własne samopoczucie i unikanie używek − czyli szeroko pojęty zdrowy styl życia może pomóc Ci uodpornić się na dokuczliwe wpływy zmieniającej się pogody. To zrozumiałe, że w dzisiejszym, zabieganym i nerwowym świecie, może być to trudne, ale spróbuj znaleźć czas na obcowanie z naturą, z dala od zgiełku miasta i zanieczyszczeń powietrza. Zadbaj o spokojny i regenerujący sen. Wycisz się wieczorem przy dobrej książce z kubkiem kakao w ręku. A możesz połączyć obie przyjemności i poczytać e-booka – wszystko co chciałbyś wiedzieć o śnie- www.medisleeplife.pl/produkt/ebook-o-snie/KLIKNIJ TUTAJ
Gdy wystąpi ból stawów przy zmianie pogody warto wybrać się na spacer. Umiarkowana aktywność fizyczna pobudza chrząstkę stawową do produkcji mazi stawowej oraz zapewni odpowiednie rozprowadzenie mazi po całej powierzchni stawowej. Spacer będzie wpływał więc na lepszą adaptację do pogody. Jeśli ból dotyczy stawów ramiennych, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń we wszystkich zakresach ruchomości w stawach ramiennych.
Dodatkowo należy nie zapominać o ziołolecznictwie. Warto pić napary z melisy, kozłka lekarskiego, rumianku czy lawendy, które wpłyną uspokajająco na pobudzony przez zmianę ciśnienia atmosferycznego układ nerwowy. Działanie ziół wpłynie też na układ krwionośny oraz pokarmowy, przez co taka osoba może poczuć ogólną ulgę i polepszenie samopoczucia.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.