Szyjnopochodny ból głowy, czyli czym jest migrena szyjna
Szyjnopochodny ból kręgosłupa. Z często spotykanych dolegliwości bólowych nie ma chyba bardziej dokuczliwych niż bóle głowy, bo kiedy te się pojawią nie dość, że sprawiają nam cierpienie to dodatkowo uniemożliwiają zrobienie… czegokolwiek. Istnieje wiele typów bólu głowy. Niektóre z nich oznaczają poważne zagrożenie życia lub zdrowia. Jednak zdecydowana większość świadczy o innych problemach, które na szczęście dla pacjentów – zazwyczaj są do rozwiązania.
Czy głowa może boleć z powodu napiętych mięśni? Jak najbardziej! Ból głowy może być powodowany też między innymi problemami z kręgosłupem szyjnym i niekoniecznie objawy będą wtedy występować w okolicy potylicznej. Jak więc rozpoznać szyjnopochodny ból głowy? Czy to taki zwykły ból głowy? Jak się objawia? Wszystko znajdziecie w artykule poniżej..
Czas czytania: ok. 5 min
Ten materiał można zobaczyć także na YouTube:
Ból głowy pochodzenia szyjnego
Jedną z głównych przyczyn przewlekłych, nawracających dolegliwości bólowych głowy jest kręgosłup szyjny. Ze względu na swoją anatomię i struktury leżące w bezpośrednim sąsiedztwie odcinka szyjnego kręgosłupa może sprawiać on duże problemy wtedy, gdy sam zaczyna chorować.
- Nieprawidłowa postawa ciała,
- stres fizyczny i emocjonalny,
- zła dieta,
- długie przebywanie w stałej pozycji,
wpływa bardzo niekorzystnie na szyję, powodując pojawianie się nieprawidłowych napięć, zmian przeciążeniowych i degeneracyjnych.
Czym są szyjnopochodne bóle głowy?
Szyjnopochodne bóle głowy, nazywany również zespołem górnym szyjnym lub migreną szyjną (chociaż wcale nie muszą nie być). Bóle te są traktowane jako wtórne bóle głowy, gdyż przyczyna ich leży w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa. Zatem nie problem znajdujący się wewnątrz czaszki tylko odcinek szyjny jest generatorem tego co pacjenci czują w głowie czy też na zewnątrz twarzy.
Jakie są objawy szyjnopochodnego bólu głowy?
Objawy kliniczne u pacjentów mogą być bardzo różne, trzeba pamiętać, że może na to składać się wiele różnych schematów bólowych które mogą wystąpić u pacjenta. Wiemy jednak na jakie objawy należy zwrócić uwagę w trakcie badania klinicznego, są to:
- Ból tępy
- Jednostronny ból głowy
- Prowokacja bólu przez ruch głowy lub szyi
- Bolesność górnego odcinka szyjnego kręgosłupa
- Napięcie mięśni szyi karku
- Występowanie obszarów bólowych, tak zwanych punktów spustowych bólu, które możemy zbadać pulsacyjnie
- Stopniowe narastanie bólu osiągające swoje apogeum po kilku godzinach
- Osłabienie mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa
- Zablokowanie ruchu w odcinku szyjnym
- Trzeszczenia w trakcie wykonywanego ruchu
- Bardzo duża ruchomość odcinka szyjnego
Czynniki predysponujące:
- praca z głową znajdującą się przez dłuższy czas w zgięciu, protrakcji lub zgięciu bocznym
- spanie w niewygodnej pozycji
- przyjmowanie pozycji z protrakcją brody
- nawykowe zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami.
Migrena szyjna – przyczyny
Migrena szyjna jest najczęściej spowodowana zmianami w odcinku szyjnym kręgosłupa, takimi jak wady wrodzone, przykurcze mięśni, dyskopatie i zwyrodnienia. W wielu przypadkach osoby chorujące na szyjnopochodny ból głowy były w przeszłości ofiarami wypadków komunikacyjnych. Ponadto objawy migreny szyjnej może wywołać spanie w niewygodnej pozycji. Na szyjnopochodny ból głowy najczęściej skarżą się kobiety między 40 a 50. rokiem życia.
Leczenie szyjnopochodnego ból głowy
Podstawą do leczenia występującego bólu jest prawidłowa diagnoza i ustalenie przyczyny. Najczęściej jednak w leczeniu szyjno -pochodnego ból głowy stosuje się leki niesteroidowe leki przeciwzapalne, bardzo pomocna jest również fizykoterapia, która niweluje ból i poprawia krążenie w okolicach szyjnych kręgosłupa. Jeśli szyjnopochodny ból głowy nie jest związany z wypadkiem, to warto zastanowić się nad własną postawą, np. przed komputerem. Przebywanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin bez dodatkowego ruchu może mieć wpływ na ucisk w odcinku szyjnym kręgosłupa, a to prowadzi do bólu, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Pamiętaj, że nawet pracując w biurze, możesz wykonać kilkanaście ćwiczeń, które pomogą rozciągnąć zastygły podczas pracy kark. Zwróć również uwagę na to, aby przewlekłego bólu nie tłumić środkami przeciwbólowymi i udać się do lekarza.
W leczeniu migreny szyjnej zastosowanie znajduje nie tylko farmakologia. Oprócz niej ważna jest również rehabilitacja. Ćwiczenia na migrenę szyjną powinny być uzupełnione o zabiegi fizjoterapeutyczne np. masaże, relaksacyjne z muzykoterapią, aromaterapię. Nieinnowacyjne leczenie szyjnopochodnego bólu głowy musi objąć również zmianę trybu życia oraz unikanie czynników mogących wywołać atak migreny.
Migrena szyjna – ćwiczenia oraz dobry sen
Po pierwszym ataku migreny szyjnej, warto wprowadzić w życie kilka zasad, które pomogą odciążyć kręgosłup i zmniejszą ryzyko wystąpienia ataków w przyszłości. Po pierwsze warto zadbać o dobry sen poprzez zakup lepszego materaca lub choćby poduszki ortopedycznej-największy wybór poduszek ortopedycznych znajdziesz tutaj!. Warto również unikać siedzenia w zgarbionej pozycji z wychyloną do przodu głową.
Podczas siedzenia odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien przylegać do oparcia krzesła. Warto zaopatrzyć się w poduszkę lędźwiową pod kręgosłup. Po trzecie wreszcie warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśni szyi i karku. Przykładowo, dobrym ćwiczeniem na tego typu dolegliwości będą skłony głowy w pozycji przód-tył, na boki oraz krążenia głowy.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródło:
https://fizjoterapia-kaczmarek.pl/zawroty-glowy-bole-glowy/
https://rehabilitacja-arpwave.pl/bole-glowy-spowodowane-podraznieniem-nerwow-szyjnych-jak-sobie-z-tym-poradzic