Stenoza kanału kręgowego- lędźwiowa oraz szyjna
Stenoza kanału kręgowego, czyli zwężenie kanału kręgowego rozwija się powoli. Jednak z czasem potrafi być przyczyna bólu i innych uciążliwych dolegliwości. Najczęściej pojawia się wraz z wiekiem i stopniową degradacją struktur kręgosłupa. Zwężenie kanału kręgowego w lędźwiowym odcinku kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców i rwy kulszowej i jest jednym z głównych powodów dla którego pacjenci szukają dokładnej diagnostyki i podejmują leczenie. Zwężenie kanału kręgowego jest chorobą znacznie pogarszającą jakość życia. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej dolegliwości.
Czas czytania: ok 8 min
Ten artykuł możesz obejrzeć również na YouTube:
Co to jest stenoza?
Pacjenci często słyszą od lekarza, że cierpią na stenozę kanału kręgowego L4/L5. Schorzenie to może być: pierwotne (pacjent urodził się ze zwężeniem kanału kręgowego) albo wtórne (powstaje na skutek degeneracji kręgów).
Stenoza kanału kręgowego to nic innego, jak ciasnota kanału kręgowego. Zwężenie pojawia się , gdy uciskany jest rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa lub korzenie nerwowe w lędźwiowej części kręgosłupa. Stenoza jest wynikiem procesu degeneracji stawów kręgosłupa i dotyka głównie osób po 50-60. roku życia.
Objawy
W początkowym stadium choroby objawy są dość niejednoznaczne i subiektywne. Nasilają się w miarę postępu procesów zwyrodnieniowych, w momencie pojawienia się ucisku na struktury nerwowe.
Stenoza odcinka szyjnego:
- drętwienie lub mrowienie dłoni, ramienia (rwa barkowa),
- ból w obrębie szyi i karku,
- bóle głowy i zawroty głowy,
- w ciężkich przypadkach dysfunkcja jelit lub pęcherza moczowego.
Stenoza odcinka lędźwiowego:
- drętwienie lub mrowienie stopy lub nogi,
- osłabienie stopy lub nogi,
- ból lub skurcze w jednej lub obu nogach podczas długotrwałego stania lub chodzenia, zwykle ustępujący po pochyleniu się do przodu lub przyjęciu pozycji siedzącej,
- ból pleców,
Chromanie neurogene
Chromanie neurogenne jest głównym objawem stenozy lędźwiowej. Jest to ból pleców lub pośladka promieniujący do jednej lub obu nóg. Promieniowanie bólu jest takie jak przy rwie kulszowej. Może też dochodzić do znacznego osłabienia kończyn dolnych. Dolegliwości te pojawiają się podczas chodzenia lub stania, natomiast znikają przy siedzeniu z pochyleniem tułowia do przodu. Dobrym rozwiązaniem podczas odpoczynku w pozycji siedzącej będzie włożenie na krzesło bądź fotel poduszki lędźwiowej pod kręgosłup specjalnie wyprofilowanej. Po odpoczynku w pozycji siedzącej chory może znów chodzić bez bólu, który najczęściej znów pojawia się po przejściu określonego dystansu. Natomiast jazda na rowerze nie sprawia problemów. Pomaga chodzenie pod górkę lub opieranie się o wózek na zakupy.
Przyczyny stenozy kanału kręgowego
Jak rozwija się zwężenie kanału kręgowego? W trakcie procesu starzenia prawie wszyscy ludzie doświadczają powoli postępującego zwężenia się kanału kręgowego. Większość kanału kręgowego jest zwężona na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (zwężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa), rzadziej w okolicy odcinka szyjnego odcinka kręgosłupa (zwężenie kanału szyjnego kręgosłupa). Z wiekiem tkanka dysku ma coraz mniej wody. W rezultacie krążki międzykręgowe stają się bardziej płaskie, łamią się szybciej, stają się bardziej niestabilne.
Jak leczyć stenozę kanału kręgowego?
Leczenie stenozy kanału kręgowego zależy od objawów i stopnia zaawansowania zmian, jakie widzimy w obrazie rezonansu magnetycznego. W sytuacjach, gdy dochodzi do osłabienia siły mięśniowej, która nie poprawia się pomimo leczenia przeciwzapalnego i rehabilitacji, niezbędny może okazać się zabieg operacyjny. W sytuacji, gdy objawy są mniej nasilone, lekarz może zdecydować o rehabilitacji. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nie mamy możliwości cofnięcia stenozy, a nasze działania są ograniczone. W przypadku znacznego zwężenia światła kanału zwlekanie z zabiegiem może spowodować trwałe uszkodzenia struktur nerwowych.
Zagrożenia zdrowotne związane ze stenozą kanału kręgowego są duże, dlatego zalecany jest szybki kontakt ze specjalistami, aby rozpocząć leczenie i jak najwcześniej opanować pogorszenie stanu przy tej chorobie rdzenia kręgowego. Nie lekceważ objawów!
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródło:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup-kosci-stawy/stenoza-kanalu-kregowego-przyczyny-objawy-leczenie-aa-EGAs-zjRt-hRZ3.html
http://chirurg-kregoslupa.pl/zwezenie_kanalu_kregowego.html