Spanie na boku po endoprotezie biodra
Spanie na boku po endoprotezie biodra. Zapewne jeśli zaciekawił Cię ten temat to być może należysz do grona osób z endoprotezą stawu biodrowego? A może coraz częściej myślisz o jej wszczepieniu, ponieważ dolegliwości bólowe nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś TAK, to trafiłeś na idealny artykuł. Przedstawimy Ci w nim najważniejsze zagadnienia, które dotyczą właśnie endoprotezoplastyki biodra oraz podpowiemy jak spać na boku po tym właśnie zabiegu.
Czas czytania: ok. 5 min.
Ten artykuł możesz zobaczyć na YouTube:
Co to jest endoproteza stawu biodrowego?
Endoproteza stawu biodrowego to najprościej mówiąc operacyjnie wszczepiony, sztuczny staw biodrowy, który ma zastąpić zniszczone powierzchnie stawowe. Wielu Pacjentów określa właśnie endoprotezę biodra mianem sztucznego stawu czy sztucznego biodra. Możemy również spotkać się z nazewnictwem takim jak alloplastyka czy endoplastyka. I choć nie są to do końca synonimy, to w mowie potocznej wszystkie te nazwy oznaczają to samo – endoprotezę. Większość pacjentów poddawanych całkowitej alloplastyce stawu biodrowego jest w wieku od 50 do 80 lat. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu nie jest jednak sugerowana głównie wiekiem lecz rozpatrywana indywidualnie. Celem zabiegu jest przede wszystkim usprawnienie funkcji lokomocyjnych oraz zniesienie dolegliwości bólowych.
Co powoduje zniszczenie stawu biodrowego?
Aktualnie znanych jest wiele chorób, których destrukcyjny przebieg prowadzi do zniszczenia powierzchni stawu biodrowego. Spośród nich na pierwszym miejscu zdecydowanie należy ulokować chorobę zwyrodnieniową stawów. Schorzenie to prowadzi do utraty chrząstki stawowej, jej niedostatecznej odbudowy oraz tworzenia się tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych. Decyzja o przeprowadzeniu operacji wynika najczęściej z silnych i uporczywych dolegliwości bólowych oraz znacznego ograniczenia zakresu ruchu w stawie, uniemożliwiającego lokomocję. Do pozostałych wskazań do zabiegu należą:
– choroby reumatyczne np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)- w tym przypadku, główną przyczyną zniszczenia stawu są procesy zapalne;
– przebyta choroba Perthesa- zmiany zniekształcające staw biodrowy w wyniku jałowej martwicy głowy kości udowej;
– choroby, w których przebiegu dochodzi do utraty gęstości kości, na skutek zaburzeń hormonalnych np. osteoporoza.
O czym pamiętać po operacji wszczepienia sztucznego biodra? Spanie na boku po endoprotezie biodra.
Większość osób poddawanych operacji wymiany stawu biodrowego doświadcza radykalnego zmniejszenia bólu i znacznej poprawy ich zdolności do wykonywania codziennych czynności. Jednak, czy zawsze jest tak, że nowy staw funduje nam nową sprawność?
O zdolnościach fizycznych pacjenta po zabiegu decyduje natychmiastowo podjęta rehabilitacja. Ćwiczenia usprawniające wprowadza się już pierwszego dnia po operacji. Głównym celem kinezyterapii jest zwiększenie siły mięśniowej, zapobieganie powstawania przykurczy stawów oraz nauka poruszania się przy pomocy kul łokciowych.
W ciągu dnia skupiamy się na przywróceniu funkcji i siły w operowanej kończynie i często zapominamy o tym, jak ważny jest odpoczynek w nocy! Jak skutecznie odpoczywać z endoprotezą stawu biodrowego- o tym w dalszej części artykułu.
Prawidłowo wszczepiona endoproteza daje duże możliwości lokomocyjne. Pomimo szybkiego powrotu do sprawności po zabiegu, należy przestrzegać odpowiednich zasad. W ciągu 4 pierwszych miesięcy po przebytej operacji należy zachować szczególną ostrożność. Właśnie w tym okresie, postępując niewłaściwie, istnieje duże ryzyko zwichnięcia protezy. Zwichnięcie endoprotezy to jedno z najczęstszych powikłań pooperacyjnych. Polega na wypadnięciu głowy endoprotezy z panewki i wymaga nastawienia w warunkach szpitalnych.
Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego?
Jakby się zastanowić, okazuje się że, przesypiamy prawie połowę życia. Warto więc zadbać o zdrowy sen. Spanie i wstawanie z łóżka: przez pierwsze 3 miesiące powinno się spać tylko na plecach z poduszką między nogami , aby zapobiec krzyżowaniu nóg i nadmiernego przywiedzenia.-Jabłkowa poduszka między kolana– KLIKNIJ TUTAJ!
Warto też zabezpieczyć stopę, aby nie opadała w celu uniknięcia rotacji. Jeśli zaistnieje potrzeba położenia się na boku to przede wszystkim musimy położyć się na boku zdrowym. Noga chora powinna zostać ułożona na poduszkach, które wyrównają poziom między kończyną, a miednicą.
Ponadto trzeba zadbać o lekkie zgięcie w stawie biodrowym (aby stopa nie opadała), inaczej doprowadzimy do niebezpiecznej rotacji. Wstając z łóżka siadamy na nim, podpierając się dłońmi. Następnie zdrową stopę podkładamy pod stopę nogi operowanej, pomagając sobie w ten sposób w początkowych dniach w domu, a następnie równomiernie obracamy uda wraz z miednicą ku brzegowi łóżka. Opuszczamy kończyny i gdy stopy dotkną podłogi, staramy się wstać, nie zapominając o podpieraniu się na obu dłoniach. Musimy pamiętać, aby robić to od strony operowanej nogi. Dzięki temu unikniemy ruchów, które mogły by spowodować zwichnięcie stawu biodrowego.
Endoproteza biodra czego nie wolno?
– siedzenie na brzegu krzesła,
– przechylanie się na boki,
– siadanie z nogą założoną na nogę,
– siadanie na miękkim czy zbyt głębokim fotelu,
– noszenie ciężarów (w sytuacjach koniecznych ograniczamy ciężar do minimum trzymając go przed sobą lub po stronie operowanej kończyny – wskazany jest wózek na kółka),
– korzystanie z wanny od razu po powrocie do domu. Należy poczekać do momentu powrotu sprawności i siły mięśni,
– uprawianie sportów takich jak: tenis, narciarstwo biegowe lub zjazdowe,
– wychodzenie z domu podczas gołoledzi oraz silnego i porywistego wiatru.
Zalecenia dotyczące postępowania po endoprotezoplastyce biodra mogą się różnić w zależności od zastosowanego implantu. Spytaj swojego lekarza lub fizjoterapeutę jak postępować w Twoim przypadku.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.
Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny. Bazowano za poniższych źródłach:
https://www.pszs.eu/363/zakres-edukacji-po-endoprotezie-biodra