Samobójstwo na raty! Siedzący tryb życia i jego konsekwencje.
Co łączy ból pleców z żylakami? Odpowiedź może cię zaskoczyć. To długie siedzenie za biurkiem lub przed telewizorem. Ale lista schorzeń i dolegliwości, które mają związek z długim siedzeniem, na tym się nie kończy. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, wielogodzinna praca przy biurku sprzyjają rozwojowi m.in. hemoroidów, żylaków, nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Niestety taka jest prawda. Siedzący tryb życia jest obecnie normą dla dużej części społeczeństwa. Choć praca w biurze wydaje się pozornie lekka, w dłużej perspektywie czasu może być prawdziwym zagrożeniem dla naszego zdrowia. I dziś rozpiszemy się właśnie o tym- siedzący tryb życia i jego negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Zapraszamy.
Czas czytania ok. 6 minut
Zobacz ten artykuł w formie wideo na YouTube:
Czym jest siedzący tryb życia?
Siedzący tryb życia to tryb życia, w którym występuje zbyt mała aktywność fizyczna. Coraz większa jest świadomość na temat jego negatywnego wpływu na kondycję fizyczną. Spędzanie większości dnia przed ekranem komputera, a po pracy relaksowanie się na kanapie przy oglądaniu seriali nazywane jest wręcz „samobójstwem na raty”.
Brak odpowiedniej dawki ruchu wywołuje szereg konsekwencji na stan zdrowia. Prowadzi do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, wpływa na ruchomość stawów, osłabia funkcjonowanie układu immunologicznego, a nawet może wywoływać zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Siedzący tryb życia i nadwaga zwiększają ryzyko cukrzycy
Jednym z pierwszych zauważalnych skutków siedzącego trybu życia jest wzrost masy ciała. Brak aktywności fizycznej w połączeniu ze złymi nawykami żywieniowymi oraz podjadaniem bardzo prowadzi do nadwagi, a wreszcie do otyłości. To częste wśród osób, które niezdrowo się odżywiają, jedzą nieregularnie, a ich sposób na spędzenie wolnego czasu to serial i słone przekąski. Nadwaga i otyłość są z kolei przyczyną rozwoju chorób metabolicznych, a więc insulino oporności i cukrzycy typu 2. Brak ruchu i zła dieta bogata w tłuszcze trans i węglowodany proste sprawiają, że w organizmie niebezpiecznie wzrasta poziom glukozy.
Długi brak ruchu powoduje bóle kręgosłupa i stawów
Kolejna częsta przypadłość osób, które większość dnia spędzają przy biurku, to bóle kręgosłupa i napięcie mięśni. Z przykrością trzeba stwierdzić, że dolegliwości te da się już zauważyć u dzieci i nastolatków, które często siedzą w nieprawidłowej pozycji podczas nauki czy w szkolnej ławce.
Trzeba pamiętać, że siedząc obciążamy kręgosłup dwukrotnie bardziej niż stojąc! Głównym winowajcom bólów pleców są niewłaściwe warunki pracy przy biurku, na przykład źle wyprofilowany fotel lub zbyt nisko położony blat. W efekcie przybieramy złą postawę ciała, garbimy się, a to powoduje problemy z kręgosłupem. Pojawia się skolioza, okrągłe plecy czy też odstające łopatki, a w rezultacie – przewlekły ból. Zabójczym wręcz nawykiem dla naszego kręgosłupa jest też charakterystyczne pochylenie głowy podczas korzystania ze smartfonu. Wiele osób spędza tak naprawdę wiele godzin, co potem skutkuje bólem karku i pleców. Szczególnie narażona na przeciążenia jest część szyjna, piersiowa i lędźwiowa kręgosłupa.
Praca siedząca sprzyja chorobom układu krążenia i żylakom
Innym poważnym schorzeniem, który może rozwinąć się na skutek pracy siedzącej, to problemy z układem krążenia oraz żylaki. Pozycja siedząca nie sprzyja prawidłowemu przepływowi krwi przez naczynia krwionośne. To może powodować powstawanie żylaków, które z czasem mogą prowadzić do zakrzepicy – niebezpiecznej choroby związanej z niedrożnością żył.
Żylaki zazwyczaj kojarzą nam się z nogami, ale to nie jedyne miejsce, w którym mogą powstać. Chorobą wywołaną przez długotrwałe siedzenie są także żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami.
Gdy każdego dnia przez wiele godzin siedzimy w jednej pozycji, zwiększa się ucisk na jamę brzuszną, co z kolei prowadzi do zwiększonego nacisku na naczynia krwionośne. Gdy dochodzą do tego zaparcia, hemoroidy, pod wpływem nasilonego parcia podczas wypróżniania, rozszerzają się, uwypuklają, a wreszcie pękają i krwawią.
Ponieważ są stale podrażniane, w końcu rozwinie się w nich stan zapalny. To bardzo bolesna choroba, która uniemożliwia nie tylko wypróżnianie, ale nawet siedzenie. Poduszka do siedzenia specjalnie wyprofilowana łagodzi bóle związane z ta dolegliwością czy chociażby z rwą kulszową- po prostu umożliwia siedzenie bez bólu. Poduszka do siedzenia- chcesz więcej informacji o niej -kliknij tutaj!
Problemy na tle nerwowym
Wielogodzinne siedzenie ma zgubny wpływ również na nasze zdrowie psychiczne. Wszystkie towarzyszące mu dolegliwości sprawiają, że czujemy się źle. Jesteśmy osłabieni, rozdrażnieni, cierpimy na chroniczne zmęczenie, mamy problemy z zasypianiem. A to źle! Bo powinniśmy zdawać sobie sprawę i wiedzieć o tym jak bardzo sen jest dla nas ważny!!Nie wiedziałeś? Nie szkodzi, możesz wszystko nadrobić- tutaj dowiesz się Dlaczego sen jest dla nas tak ważny!
Jak zapobiegać tym konsekwencjom ?
Odpowiedź jest prosta ! Ruch !! Ludzkie ciało stworzone jest do ruchu i to ruch utrzymuje je w zdrowiu. Ogranicz siedzenie do minimum ! Jeśli już musisz np. ze względu na pracę biurową, postaraj się na każde pół godziny poruszać przynajmniej 2 min. Gdy tylko możesz, zwracaj uwagę na przebywanie w poprawnej pozycji bez garbienia się, zadbaj o ergonomię pracy i jej wyposażenie. Świetnym rozwiązaniem będzie poduszka lędźwiowa na fotel pod kręgosłup! Łagodzi bóle kręgosłupa w szczególności w odcinku lędźwiowym oraz przynosi ulgę podczas siedzenia-więcej o poduszce znajdziesz tutaj!
Jak to mówią- dla chcącego nic trudnego. Joga, trening siłowy w domu, lub lekkie rozciąganie przyniesie więcej pożytku niż kolejny czas spędzony siedząc przed telewizorem lub telefonem. Stałym i świadomym wysiłkiem oraz odrobiną silnej woli, możesz zwiększyć swoja produktywność, stracić na wadze, zmniejszyć, uniknąć lub zlikwidować doskwierający Ci ból oraz zapobiec przykrym konsekwencjom siedzącego trybu życia.
Każda okazja jest dobra, by się poruszać!
Nie musisz od razu zmieniać całego swojego grafiku i robić rewolucji w codziennych obowiązkach. Wystarczy, że zrezygnujesz z udogodnień, które rozleniwiają twoje ciało.
To mogą być zwykłe codzienne okazje lub dodanie kilku, z których do tej pory zrezygnowałeś. W ramach krótkich przerw w pracy przed komputerem, zamiast przeglądać portale informacyjne lub media społecznościowe, wstań i wyrzuć śmieci lub pochodź po mieszkaniu.
Gdy tylko nadarzy się okazja, korzystaj ze schodów zamiast windy. Stawiaj samochód nieco dalej od wejścia do marketu czy galerii handlowej, by ten odcinek przejść na piechotę. Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, wysiadaj jeden przystanek wcześniej lub w przypadku taksówki, poproś o wysadzenie jedną przecznicę oddaloną od celu. Nie tylko zaoszczędzisz na kursie, ale też zadbasz o swój organizm, chroniąc go przed chorobami.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://www.rehabilitacja-mw.pl/jakie-konsekwencje-ma-siedzacy-tryb-zycia/
https://fizjo4life.pl/wplyw-siedzacego-trybu-zycia-na-kregoslup