
Rwa barkowa zamiennie bywa nazywana ramienną, a fachowo – brachialgia lub neuralgią barkową. Ból szyi promieniujący do ręki to jeden z podstawowych objawów rwy barkowej – dolegliwości, która świadczy o poważnych zmianach w obrębie kręgosłupa szyjnego. Pierwsze symptomy są przez pacjentów często bagatelizowane, tymczasem zbyt późne podjęcie leczenia, może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia operacji kręgosłupa. Jak rozpoznać rwę? Jak długo utrzymują się związane z nią dolegliwości i jak sobie z nimi radzić? W tym artykule wszystko co powinieneś wiedzieć na temat rwy barkowej.
Czas czytania: ok.5 min.
Przyczyny rwy barkowej
Najczęstszą przyczyną rwy barkowej jest ucisk na korzenie nerwowe, w tym przypadku na odcinku szyjnym kręgosłupa. Mogą to być między innymi zmiany zwyrodnieniowe, które powstały w tym miejscu i wywierają długotrwały ucisk. Zmiany te mogą pojawić się w stawach międzykręgowych, w więzadłach kręgosłupa czy w krążkach międzykręgowych.
Inne przyczyny rwy barkowej to: zaburzenia hormonalne, które powodują zmiany w strukturze kości, przeciążenia od długotrwałej pracy fizycznej, neuralgia, a nawet choroba nowotworowa.
Rwa barkowa – objawy
Atak rwy barkowej pojawia się nagle. Jest to ból ramienia promieniujący od karku przez bark aż do palców. Sam ból jest charakterystyczny dla rwy barkowej, ponieważ jest on silny, piekący, palący i nasila się nawet przy najmniejszym ruchu. Jednak atak rwy barkowej może obejmować tylko kark lub być odczuwany jako osłabienie siły mięśniowej w kończynie, prowadzić do zaburzeń czucia i drętwienia, a także spowodować niedowład. Atak rwy barkowej może trwać nawet kilka dni, dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie i prawidłowe leczenie tego schorzenia.
Jak wygląda diagnostyka rwy barkowej?
Rozpoznawaniem rwy barkowej zajmują się ortopeda z neurologiem. O tym, jaki jest stan chorego, można przekonać się na podstawie analizy przedmiotowej. Inne badania służą potwierdzeniu założonej tezy. W razie wątpliwości chory jest kierowany na rentgen, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Jeśli specjalista zaobserwuje duży ucisk na nerwy, konieczne będzie badanie przewodnictwa nerwowego (EEG).
Diagnostyka rwy barkowej nie jest trudna, natomiast leczenie tego zaburzenia bywa czasochłonne i długie. Wymaga wielu miesięcy fizjoterapii i zmiany dotychczasowego trybu życia.

Rwa barkowa – leczenie
Kiedy pacjent już nie wie, jak spać, bo rwa barkowa nie ustępuje, należy podjąć jak najszybsze leczenie, aby choroba nie postępowała, nie utrwaliła objawów i uszkodzeń strukturalnych nerwów.
Leczenie rwy barkowej wykorzystuje metody leczenia zachowawczego, m.in. postępowanie farmakologiczne i fizjoterapię rwy barkowej, w tym ćwiczenia rehabilitacyjne, masaż i zaopatrzenie ortopedyczne. W sytuacjach kiedy leczenie zachowawcze nie jest wystarczająco skuteczne, a objawy neurologiczne nie ustępują, planuje się leczenie chirurgiczne.
Rwa barkowa -jak spać?
Jak spać, gdy występują silne objawy rwy kulszowej? Najgorszą pozycją, która nasila objawy bólowe w odcinku szyjnym, jest pozycja na brzuchu (spanie na brzuchu może sprzyjać powrotom rwy barkowej).
Przy leczeniu rwy barkowej niezbędna jest profilaktyka nawrotu objawów bólowych. W ciągu dnia pacjent powinien kontrolować prawidłowe (zalecone przez fizjoterapeutę) ustawienie ciała, w szczególności głowy i szyi, unikać ciężkich prac fizycznych i długiego przebywania bez ruchu w jednej pozycji. Do spania warto mieć specjalistyczną poduszkę, która w prawidłowy sposób podpiera głowę i szyję w trakcie snu. Idealnie sprawdzi się poduszka Medi Sleep. Dla bardziej wymagających śpiochów dostępna jest poduszka, która posiada wyższą krawędź .Więcej o tym produkcie dowiesz się klikając tutaj!
Rehabilitacja rwy barkowej
Rehabilitacja ruchowa rwy barkowej uprawiana jest po ustąpieniu ostrej fazy choroby, czyli po przeminięciu największego bólu i innych objawów. Ruchowa rehabilitacja rwy barkowej ma na celu wzmocnienie struktur kręgosłupa szyjnego i motoryczności kończyny górnej. W realizacji celów stosuje się gimnastykę korekcyjną, ćwiczenia rozciągające, oddechowe i czynne, o słabej intensywności i wolnym tempie, nieobciążające nadwyrężonych i osłabionych mięśni.
Nieleczona rwa ramienna – możliwe konsekwencje
Brak odpowiedniego leczenia rwy ramiennej może prowadzić do osłabienia mięśni, a nawet ich zaniku. Z czasem chory może zauważyć trudności w utrzymywaniu przedmiotów, takich jak długopis czy kubek. W niektórych przypadkach mogą również pojawić się zaburzenia czucia w ręce, a nawet w nodze.
Możliwe powikłania rwy barkowej:
🔸 Osłabienie czucia – zmniejszona wrażliwość na dotyk i bodźce.
🔸 Spadek siły w ręce – problemy z mocnym uściskiem dłoni.
🔸 Degeneracja nerwu – w konsekwencji może prowadzić do zaniku mięśni.
Jeśli zauważysz pierwsze objawy, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważniejszym konsekwencjom i pomóc w szybszym powrocie do sprawności. Nie ignoruj bólu – działaj od razu!
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.