Prawidłowa postawa ciała, czyli jak prawidłowo stać, siedzieć i leżeć by nie cierpiał nasz kręgosłup.
Obecnie coraz częściej rozmawia się na temat prawidłowej postawy ciała. Ze względu na dbałość o zdrowie i sylwetkę oraz zainteresowanie zdrowym stylem życia temat ten staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularny.
Wiele się słyszy na temat tego, że prawidłowa postawa ciała jest tak ważna. Jeśli odwiedzasz portale, fora i strony internetowe poświęcone zdrowiu, to na pewno spotkałeś się z wieloma hasłami odnoszącymi się do siedzącego trybu życia i nieprawidłowej postawy. Mimo tego, że informacji jest coraz więcej, to mało kto stosuje się do zasad ułatwiających życie będących prewencją bólów, chociażby kręgosłupa.
Zła postawa- chory kręgosłup
Coraz więcej osób skarży się na bolące plecy, kark czy ramiona. Nieustanne migreny, uczucie zmęczenia, a nawet problemy z układem pokarmowym to kolejne dolegliwości, których winowajcą często okazuje się nieprawidłowa postawa ciała.
Prawidłowa, stojąca postawa ciała to wyprostowane plecy ze ściągniętymi łopatkami, wypchnięta do przodu pierś oraz napięty brzuch. Prawidłowa postawa ciała zapewnia nam atrakcyjny wygląd – jawimy się światu jako ludzie świadomi swej wartości, pewni siebie, otwarci i spokojni. Poruszamy się wówczas z gracją, a nasz krok jest sprężysty, a ruchy płynne.
Przyjrzyjmy się zatem szerzej tematyce zdrowej postawy ciała.
Czas czytania ok.: 7 min
Zobacz materiał również na YouTube:
Co to jest prawidłowa postawa?
O prawidłowej postawie mówimy wtedy, gdy poszczególne elementy szkieletu są doskonale do siebie dopasowane i utrzymywane w prawidłowym położeniu dzięki mięśniom, ścięgnom, więzadłom i chrząstkom.
Prawidłowa postawa ciała jest to takie ułożenie poszczególnych odcinków ciała, które zapewnia stabilizację oraz płynne wykonywanie czynności ruchowych, stwarzając warunki do właściwego ułożenia i prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Cechami prawidłowej postawy są:
- proste ustawienie głowy;
- fizjologiczne ustawienie kręgosłupa zgodnie z prawidłowo przebiegającymi krzywiznami, takimi jak: lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa;
- prawidłowo ukształtowana klatka piersiowa;
- miednica ustawiona bezpośrednio pod tułowiem bez pogłębienia do przodu lub do tyłu;
- proste kończyny dolne i prawidłowo ustawione stopy.
Obecnie prowadzimy w dużej mierze siedzący tryb życia
Przez przynajmniej osiem godzin dziennie większość z nas spędza czas w pracy w biurze, najczęściej przed ekranem komputera i przybiera przy tym przygarbioną sylwetkę. Następnie wraca do domu i wpatruje się w ekran smartfonu czy telewizora. W tym przypadku również przyjmujemy niewłaściwą pozycję, która także nadwyręża plecy, barki i kark. Co więcej, przemieszczamy się za pomocą samochodów. To wszystko niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu, samopoczuciu, a także wyglądzie. Aby przeciwdziałać tym procesom, warto kontrolować swoją sylwetkę podczas stania czy siedzenia, zadbać o prawidłową pozycję podczas snu a także wprowadzić do swojego grafiku odrobinę ruchu.
Prawidłowa postawa ciała w pozycji siedzącej
Należy zacząć od tego, że człowiek nie został stworzony do spędzania większości swojego czas w braku ruchu. Niestety, nasz dzień wygląda tak, że wychodzimy z samochodu, żeby zasiąść za biurkiem, płacimy innym, żeby umyli nasze okna i dostarczyli lunch pod drzwi naszego domu. Siedząc, mamy głowę wysuniętą do przodu, co męczy nasze mięśnie.
Zacznę od pozycji siedzącej, bo to w niej na nasz kręgosłup działają największe obciążenia i tak właśnie większość z nas spędza sporą część dnia.
Pracujesz przy biurku i nie dbasz o prawidłową postawę? Narazisz się na szereg niedogodności. Pierwsza myśl to oczywiście ból pleców. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony.
Przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała może zmienić nasz wygląd zewnętrzny. Jest to związane oczywiście z pojawieniem się tzw. garba. Powoduje też skrzywienia bocznego kręgosłupa czy nieprawidłowego kształtowania się lordozy i kifozy. To wszystko w może przerodzić się w problemy z oddychaniem – zamykanie się klatki piersiowej. Może nas “obdarować” też tyciem – nadmierny ucisk na narządy jamy brzusznej, spowolnienie perystaltyki jelit i metabolizmu.
Od spędzania czasu w pozycji siedzącej może nas również boleć głowa. Może też wystąpić nadmierne napięcie mięśni twarzy. W konsekwencji powoduje też zaciskanie zębów. Nieprawidłowe ułożenie nóg lub zakładanie nogi na nogę będzie skutkowało pojawieniem się uczucia drętwienia. Może też wywoływać opuchlizny, a nawet żylaki.
Jak zatem prawidłowo zadbać o swoje stanowisko pracy by nasza postawa ciała , nasz kręgosłup najmniej ucierpieli?
Warto mieć na fotel poduszkę lędźwiową na kręgosłup czy poduszkę do siedzenia, która znacząco poprawi komfort długo godzinnego siedzenia na fotelu.
Taki zestaw możesz nabyć tutaj bądź kupić każdy element osobno wedle uznania www.medisleeplife.pl/kategoria-produktu/poduszki-do-siedzenia/
Warto też zaopatrzyć się w roller/wałek do masażu oraz piłki DUOBALL Medi Sleep. Są to niewielkie produkty, które możesz mieć w szufladzie swojego biurka. Umożliwią Ci wykonanie nawet 5-minutowego automasażu kręgosłupa podczas krótkiej przerwy od pracy, rozluźniając napięte mięśnie.
Ważne jest też , żeby co jakiś czas choć na chwilę odejść od biurka, zmienić ułożenie ciała, wykonać kilka prostych ćwiczeń, rozciągnąć mięśnie dając im chwilę wytchnienia.
Prawidłowa postawa ciała w pozycji leżącej
Przeciętnemu człowiekowi spanie i leżenie zajmuje ok. 1/3 dnia. Jest to czas poświęcony na odpoczynek i regenerację sił. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że budzimy się zmęczeni i do tego z bólem kręgosłupa. Jest to dzwonek alarmowy, który mówi nam, że coś jest nie tak. Prawidłowa pozycja leżąca zapewnia zmniejszenie obciążenia kręgosłupa. Muszą być jednak spełnione pewne warunki.
- Przede wszystkim nigdy nie śpimy nigdy na zbyt wysokiej dla siebie poduszce. Źle dobrana wysokość poduszki, lub po prostu źle ułożona poduszka skutkuje zgięciem kręgosłupa już w odcinku piersiowym. Warto zwrócić uwagę na to na takiej poduszce śpimy i czy jej wielkość jest odpowiednia do naszego wzrostu oraz masy ciała. Szeroki wybór poduszek znajdziecie tutaj . Poduszki profilowane, terapeutyczne, ze specjalnym wgłębieniem na głowę;
- Przy spaniu na boku warto delikatnie podgiąć kolana, co umożliwia rozluźnienie dolnej części kręgosłupa (mięśni przykręgosłupowych).Wkładanie ręki pod głowę wydaje się być wygodne, ale obciąża splot ramienny siłą około 5 kilogramów, co jest niemal równoznaczne z pięciokilogramowym ciężarkiem trzymanym w ręce. Jeżeli istnieje potrzeba wkładania ręki pod głowę (pod poduszkę, przy spaniu na boku), oznacza to, że mamy być może zbyt niską poduszkę ;
- Jeżeli dużo śpisz na boku warto założyć poduszkę między kolana. Dzięki temu unika się skręcenia kręgosłupa wokół osi, a to właśnie to skręcenie często powoduje bóle o poranku;
- Ważnym elementem wpływającym na nasze samopoczucie w trakcie dnia jest sposób w jaki wstajemy. Błędem jest nagłe zrywanie się np. aby wyłączyć budzik. Zanim wstaniemy powinniśmy się porozciągać, co pobudza mięśnie i przygotowuje je do pracy. Następnie z leżenia na plecach do stania powinniśmy przechodzić poprzez leżenie na boku. W takiej pozycji spuszczamy ugięte nogi na ziemię i jednocześnie podpieramy się rękami co odciąży nasz kręgosłup.
Prawidłowa pozycja stojąca
Lekko ugnij kolana, otwórz klatkę piersiową, tak aby mogła swobodnie się poruszać podczas oddychania. Zadbaj o to, by środek ciężkości Twojego ciała opierał się na nogach i klatce piersiowej.
Jak spacerować?
Podczas chodzenia warto zadbać o prawidłową pozycję szyi i głowy. W tym celu wyciągnij szyję i trzymaj głowę wysoko i prosto. Nie patrz pod nogi, ponieważ długotrwałe pochylanie może wywoływać bóle szyi i karku. Chodząc, stawiaj na podłożu najpierw piętę, a dopiero potem palce.
Wydawać by się mogło, że prawidłowa pozycja kręgosłupa będzie jedna. Jest jednak inaczej – kręgosłup jest układem o pewnej fizjologicznej ruchomości, którą wykorzystuje, by ustawić się w najbardziej ergonomiczny sposób, zależnie od pozycji, w jakiej się znajdujemy. Oznacza to, że określone elementy postawy będą się różniły, w zależności od tego, czy stoimy, siedzimy, idziemy czy leżymy.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Artykuł zawiera lokowanie produktu.
Źródło:
https://fly-desk.com/prawidlowa-postawa-przy-komputerze-czyli-jaka-garsc-informacji-ktore-warto-znac
https://osteomedic.com.pl/blog/prawidlowa-postawa