Postanowienia noworoczne- w tym roku na pewno się uda.
Postanowienia noworoczne. „Nowy rok, nowy ja” – można często usłyszeć na koniec grudnia, gdy to wiele osób planuje przyszły rok i podsumowuje stary.
No nie bardzo z tym stwierdzeniem w praktyce. Chyba nikogo nie zaskoczę jak powiem, że większość ludzi nie realizuje swoich postanowień noworocznych. Samo postanowienie różnych rzeczy wychodzi nam nieźle, intencje są dobre, ale jakoś gorzej z wykonaniem.
Czas płynie szybko. Niedawno był początek listopada a tu już Święta. Pewnie w przedświątecznym zagonieniu nie macie na razie czasu by myśleć o Nowym Roku i postanowieniach, jakie Wam będą towarzyszyć przez ten nadchodzący 2023 r. Więc my wzięliśmy sprawy w swoje ręce i podpowiadamy jak wytrwać w swoich postanowieniach dłużej niż pierwsze dwa tygodnie stycznia…
Czas czytania ok.: 5 min
Zobacz materiał również na YouTube:
Postanowienia noworoczne. Chcesz zbyt wiele na raz
Stosowanie się do noworocznych obietnic nie jest łatwe, szczególnie jeśli postanawiasz w ciągu tygodnia zmienić swoje życie o 180 stopni i z lwa kanapowego, spędzającego czas głównie na oglądaniu Netflixa i podjadaniu przy tym chipsów, chcesz przeistoczyć się w pasjonata siłowni, mola książkowego i eksperta od zdrowego stylu życia. Brzmi super? No niekoniecznie. Cel może ambitny, ale konsekwencja w jego realizacji zakrawa o cud. Dlaczego? Po dwóch tygodniach takiego kieratu będziesz miał dosyć, Wyznaczaj sobie mniej celów, a zmiany wdrażaj stopniowo i mniejszymi krokami. Nie staraj się na siłę zmieniać diametralnie każdej dziedziny swojego życia.
Wcale nie chcesz nic zmieniać
Postanawiasz schudnąć nie dlatego, że naprawdę tego chcesz, tylko dlatego, że tak wypada? A może cel, który sobie stawiasz, to tak naprawdę oczekiwanie nie Twoje, ale żony, męża, teściowej lub rodziców? Jeśli tak, szanse, że uda Ci wytrwać w zmianie, są naprawdę niewielkie, a samo postanowienie traktować będziesz nie jako szansę na pozytywną zmianę, ale jako przymus. Tym częściej więc będziesz próbować unikać związanych z nim obowiązków. Pamiętaj! Motywacja to podstawa. Zastanów się, czego Ty chcesz i co jest ważne dla Ciebie. Wybierz takie postanowienie, na którego realizacji naprawdę Ci zależy. Dla siebie.
Zbyt szybko się poddajesz
Porażka zdarza się najlepszym. Podobnie, jak momenty zwątpienia. Nie należy jednak poddawać się od razu po tym, jak przydarzy nam się pierwsza wpadka w postaci zjedzenia zabronionego batonika czy opuszczenia dwóch kolejnych zajęć fitness. W końcu nie od razu Rzym zbudowano. Moja dobra rada: Nie rezygnuj od razu. Pozwól sobie na błędy i chwile słabości. Jeśli nawet w siebie zwątpisz, poczekaj chwilę, odpocznij i za kilka dni wróć do tematu z nową energią.
Postanowienia noworoczne. Nie ma wizji
Postanowienia się nie udają też dlatego, że brakuje nam wizji zmiany, która byłaby ekscytująca i wzbudzała jakieś emocje. Szczególnie po historii niepowodzeń ciężko jakieś pozytywne emocje w sobie wyzwolić. Bo jak już po raz piąty postanawiasz zrzucić te 20 kilogramów to nawet Ci serce nie zabije szybciej na takie postanowienie. A silne postanowienie powinno wzbudzać Twoje emocje, powinno mieć znaczenie dla Ciebie. Ważna jest wizja tego czego chcesz i ta wizja powinna być na tyle inspirująca żeby przyciągała Twoją uwagę i wzbudzała emocje i chęć działania.
1 stycznia…
Mówiłam wcześniej o tym, że nie podchodzimy za poważnie do naszych postanowień a teraz powiem, że czasem powodem porażki jest to, że za poważnie podchodzimy do naszych postanowień. Za bardzo przywiązujemy się do tego, że od teraz wszystko będzie już inaczej. Uwieszamy się na tym 1 stycznia i jesteśmy przekonani, że to wszystko się na pewno uda i tak bardzo na to liczymy, że nie radzimy sobie z potknięciami po drodze. Ludzie poddają się przy pierwszym lepszym niepowodzeniu a dla niektórych to niepowodzenie przychodzi już 1 stycznia. Bo zmiany mają być od 1 stycznia prawda? Od nowego roku. Problem w tym, że 1 stycznia jesteś niedospany albo masz kaca. Z reguły tego dnia ciężko o jakieś z naszej strony działanie nie mówiąc już o ściśle określonym planie do realizacji…
Zaplanuj odpoczynek
Jeśli na co dzień mamy wiele obowiązków i planujemy dołożyć ich sobie jeszcze więcej ze względu na noworoczne postanowienia, mówimy już dzisiaj: to nie wyjdzie. W życiu ważna jest równowaga. Trzeba zatem zadbać o każdą sferę życia, dając sobie czas zarówno na obowiązki, jak i spędzanie czasu wolnego w taki sposób, by przyniósł nam spokój i relaks. A tymczasem wielu z nas nie daje sobie prawa do odpoczynku lub bagatelizuje ten czas. To poważny błąd! Organizm potrzebuje chwili spokoju i relaksu, w przeciwnym razie dość szybko upomni się o konieczność wyciszenia się, i to w najmniej oczekiwanym momencie.
Postanowienia noworoczne. Małe kroczki do wielkich sukcesów
Tak naprawdę osiągnąć sukces może każdy i wcale nie jest to tak trudne, jak może się początkowo wydawać. Cały sekret nie polega na tym, by pracować ciężej, ale efektywniej. W rzeczywistości wszystkie imponujące osiągnięcia to suma drobnych czynności, które są wykonywane przez dłuższy czas. Innymi słowy, z pozoru mało istotne nawyki są tym, co pomaga w osiągnięciu długoterminowych celów. Wystarczy tylko przestrzegać czterech fundamentalnych zasad, które budują nowy nawyk.
Powtarzaj swój nawyk codziennie
Jednym z największych błędów, które popełniamy, planując realizację celów są zbyt wysokie wymagania. Zazwyczaj mamy tendencję do przeceniania tego, ile możemy zrobić, zwłaszcza jeśli podejmujemy nowe działania. Np: Jeśli czytasz rzadko i nagle założysz, że w Nowym Roku będziesz czytać jedną tygodniowo albo gdy do tej pory z ledwością zwlekałeś się z łóżka o godzinie 8 rano, a teraz z dnia na dzień chcesz wstawać o godzinie 6 rano to wiedz, że realizacja tego celu jest poważnie zagrożona. A to dlatego, że różnica między tym, co robiłeś do tej pory, a tym, co chcesz osiągnąć teraz jest zbyt duża. Co więcej, za każdym razem, kiedy nie wywiążesz się ze swoich postanowień, Twój cel będzie się od Ciebie oddalał.
Skup się tylko na jednym zadaniu
Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jeśli chodzi o tworzenie nowych nawyków jest oparcie się pokusie robienia wielu rzeczy na raz, która zmniejsza szanse na sukces. Najlepszym wyjściem jest więc to, by poświęcić cały swój czas budowaniu tylko jednego nawyku. Dopiero w momencie, kiedy daną czynność będziesz wykonywać bez trudu (automatycznie), wtedy możesz przystąpić do realizacji kolejnego celu.
Umieść w zasięgu wzroku wszystko, czego potrzebujesz
Znacznie łatwiej jest wykształcić nawyk, jeśli to, co jest potrzebne do jego budowania, znajduje się w zasięgu Twojego wzroku.
Przykładowo telefon pod ręką z zainstalowaną aplikacją do nauki języka angielskiego. Pomaga on w budowaniu nawyku uczenia się języka obcego w trakcie picia porannej kawy.
Podobnie, odczytanie jednej strony książki wieczorem jest dużo łatwiejsze, gdy ta znajduje się zawsze na stoliku tuż przy łóżku.
Wiąż nowe nawyki z tymi istniejącymi
Jednym ze świetnych sposobów na kształtowanie nowych nawyków jest dopasowywanie ich do tych dotychczasowych. Jeden nałóg działa niczym wyzwalacz dla kolejnego. To sprawia, że nowy nawyk staje się rutyną tak, jak te wcześniejsze. Jeśli pierwszą rzeczą, którą robisz tuż po wstaniu z łóżka jest parzenie kawy to zaplanuj naukę języka podczas jej picia. Zwyczaj robienia kawy w tym momencie będzie działał jak wyzwalacz do rozpoczęcia lekcji języka obcego. Położenie się do łóżka z kolei będzie działać jak wyzwalacz na wieczorną lekturę.
Nie odkładaj swoich postanowień- jeśli do tej pory żadnych nie masz teraz jest dobry moment aby je stworzyć. Zadbajmy o to, aby nasze cele nie były tylko górnolotnymi planami, a rzeczywistymi i systematycznym spełnianiem.
Bądźmy też dla siebie dobrzy. Nie krytykujmy się i nie zrażajmy, nawet jeśli na chwilę zboczymy z obranej drogi. Zawsze możemy na nią powrócić, zaczynając wszystko od nowa. Powodzenia!
Autor: Agnieszka Widełka