Ostroga piętowa- czym jest i jak leczyć tą dolegliwość.
Kość piętowa stanowi największą kość stępu, a także jeden z trzech punktów naszego podparcia. Dlatego też wszelkie dolegliwości bólowe w tym obszarze stanowią dość poważny problem dla naszego chodu, a co za tym idzie – naszego codziennego funkcjonowania. Jednym z najczęściej odnotowywanych problemów w obrębie tej struktury jest ostroga piętowa. W niniejszym tekście postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej tej przypadłości oraz pokazać sposoby przeciwdziałania jej.
Czas czytania ok. 8 min
Ten materiał możecie zobaczyć na YouTube:
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa jest to zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa w obrębie kości piętowej, która powoduje ból i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Objawia się naroślą kostną na dolnej lub górnej części pięty, do której dochodzi głównie w wyniku nakładania się na siebie mikro urazów.
Ostroga piętowa, w której uwidacznia się już dziób kostny z reguły prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno jest strukturą łączącą guz kości piętowej z pięcioma palcami stóp a jego funkcją jest prawidłowe wysklepienie łuku podłużnego stopy oraz amortyzacja podczas chodu i biegu. Dlatego stan zapalny tego rozcięgna powoduje duże komplikacje podczas poruszania się.
Ostroga piętowa – objawy:
W początkowej fazie ostroga piętowa nie daje o sobie znać, dopiero kiedy dojdzie do zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego pojawia się bolesność pięty, która jest dominującym objawem. Nasilenie tych objawów występuje głównie podczas stania na palcach lub podczas chodzenia na boso czy po twardym podłożu np. po schodach.
Uciążliwe objawy to:
- poranny ból pięty a także pod koniec dnia
- tkliwość pięty na ucisk
- zaczerwienienie pięty
- obrzęk pięty
Ból w obrębie pięty mogą potęgować:
- otyłość
- pozycja stojąca
- niewygodne obuwie
- nadmierne przeciążenia kończyn dolnych
Ostroga piętowa- przyczyny
Na ostrogę piętową cierpią osoby uprawiające sporty, polegające na bieganiu, wyskokach, jak np. siatkówka czy tenis, choć dolegliwość dotyka nie tylko sportowców. Czynnikami sprzyjającymi ostrodze stopy są wady postawy np. koślawe kolana, czy stawy skokowe .Warto wiedzieć o tym, że dobrym rozwiązaniem aby zapobiegać koślawym kolanom jest używanie do snu poduszki -klina między nogi. Poduszka ta zapewnia anatomiczne ułożenie nóg, co za tym idzie również kolan podczas snu, zwłaszcza w pozycji bocznej. Więcej o tej poduszce dowiesz się klikając tutaj!
Ostrodze pięty sprzyja także płaskostopie, nadwaga i wykonywanie pracy stojącej. Cierpią na nią osoby starsze, po 50. roku życia, które mają zdeformowane stopy na skutek noszenia niewygodnego, za ciasnego obuwia oraz kobiety noszące buty na wysokich obcasach.
Co na ostrogę piętową?
Leczenie ostrogi piętowej wymaga w pierwszej kolejności wizyty u lekarza, bowiem schorzenie to nie ustąpi samoistnie. Wszelkie domowe sposoby na radzenie sobie z dolegliwością mogą pomóc doraźnie, ale nie likwidują problemu. Czy ostroga piętowa może zatem zniknąć?
Stosowanie specjalnych wkładek żelowych do butów, okłady, czy masaże wykonywane samodzielnie mogą przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych, ale nie usuną źródła ich powstawania. Z pewnością nie należy ufać metodom leczenia ostrogi piętowej niepotwierdzonym technikom.
Ostrogi piętowe leczy się farmakologicznie, stosując niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci tabletek, plastrów lub maści. Kiedy dolegliwość nie jest bardzo zaawansowana, można wstrzykiwać w bolące miejsce leki przeciwzapalne.
Jak możemy zminimalizować ryzyko powstawania ostrogi piętowej
Kiedy znamy już mechanizm tworzenia stanu zapalnego oraz istotę samej ostrogi piętowej, możemy też samodzielnie zapobiegać sytuacjom sprzyjającym jej rozwojowi. Punktem wyjścia jest zmiana swojego dotychczasowego obuwia – wysokie obcasy i płaskie buty należy wymienić na takie, które posiadają delikatny wznos. Twarda podeszwa butów powinna być zastąpiona butami z bardziej miękkim podparciem dla naszych stóp, a dodatkowym wsparciem okażą się żelowe wkładki lub podpiętki ortopedyczne łagodzące występujące dolegliwości bólowe. Kolejnym krokiem jest ograniczenie przebywania w pozycji stojącej, a także zmniejszenie nadmiernej masy ciała. Prawidłowa waga wyeliminuje zbyt duże obciążenie naszych stóp, co pozwoli w znaczący sposób ograniczyć drażnienie naszych pięt i postęp choroby poprzez zahamowanie rozwoju narośli kostnej.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródło:
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/ostroga-pietowa-objawy-przyczyny-leczenie-cwiczenia,7660,n,192
https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/ostroga-pietowa-zapalenie-rozciegna-podeszwowego,28.html