Lumbago- czym jest i jak to leczyć?
Lumbago to bardzo ogólny termin, który określa dolegliwości bólowe związane bezpośrednio z kręgosłupem. Bardzo często ten stan ze względu na jego nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu określany jest jako postrzał. Lumbago nie jest chorobą, ale zespołem dolegliwości, znacznie ograniczającym funkcjonowanie ruchowe pacjenta. Postrzał często prowadzi do tymczasowego unieruchomienia osoby nim dotkniętej, a statystyki wskazują, że blisko 80 proc. populacji doświadcza co najmniej raz w życiu takiego stanu. Jak więc zatem radzić sobie z tą przypadłością? Wskazówki w tym artykule.
Czas czytania:ok.5 min.
Zobacz ten materiał na YouTube:
Lumbago – co to jest?
Lumbago, inaczej postrzał, to nagły i ostry ból okolicy lędźwiowej. Szacuje się, że zaburzenie tego typu wywołane jest najczęściej nadmiernym obciążeniem i nagłym przesunięciem krążków międzykręgowych, tzw. dysków, do wnętrza kanału kręgowego, co wywołuje ucisk struktur nerwowych, np. w przebiegu kręgozmyku, złamań osteoporotycznych, stenozy kanału kręgowego, reumatoidalnych i zwyrodnieniowych zmian kręgowych czy infekcji.
Lumbago – przyczyny
Przyczyną lumbago inaczej postrzał są:
- niewielkie urazy kręgosłupa w części lędźwiowo- krzyżowej,
- otyłość,
- brak aktywności ruchowej,
- zwiększone napięcie mięśniowe,
- niewygodna pozycja podczas pracy,
- nieodpowiednia postawa podczas podnoszenia, dźwigania i przenoszenia przedmiotów,
- długotrwałe siedzenie bądź stanie,
- przeciążenie kręgosłupa,
- zła postawa ciała,
- skolioza (skrzywienie) kręgosłupa,
- niektóre choroby układu kostnego dyskopatia,
- zapalenie kości i stawów.
Lumbago-objawy:
Bardzo ważne jest, aby właściwie rozpoznać oznaki, które mogą wskazywać na stan zapalny kręgosłupa, jakim jest lumbago. Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należą:
- ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (ból pleców na dole),
- sztywność dolnej części pleców, napięcie mięśni w tej okolicy,
- ograniczony zakres ruchu,
- nasilenie dolegliwości podczas siedzenia czy schylania się,
- może wystąpić obrzęk w okolicy lędźwi.
Objawy postrzału mogą niekiedy nasilać się nawet podczas tak błahych czynności, jak kichanie czy próby pokasływania.
Lumbago – leczenie
W terapii lumbago stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające. Leczenie ostrej fazy lumbago wiąże się z odpoczynkiem. To pozwala zrelaksować mięśnie i odciążyć kręgosłup. W każdym przypadku kiedy mamy trudności z codziennymi czynnościami, wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacja.
Konieczne do uzyskania poprawy jakości życia, jest przede wszystkim nastawienie na zmianę trybu życia. Ważna jest umiarkowana aktywność fizyczna, a dla balansu- odpowiedni odpoczynek. Dobrze dobrany przez fizjoterapeutę plan ćwiczeń, pomoże wzmocnić mięśnie kręgosłupa, poprawić stabilizację kręgosłupa i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Lumbago – profilaktyka
W zapobieganiu lumbago inaczej postrzał istotną rolę odgrywa dbałość o zachowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas codziennych czynności. Ważne, żeby nie przeciążać kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem do pracy za biurkiem będzie poduszka do siedzenia lub poduszka podróżna na szyję.
Dodatkowo nie należy pochylać się gwałtownie w dół na wyprostowanych nogach. Gdy coś podnosimy z podłogi, najpierw przykucnij i dopiero z tej pozycji bezpiecznie się podnośmy. Nie wykonujemy nagłych skrętów tułowia i wymachów. Również dbamy o kręgosłup i odpowiednią pozycję podczas snu i odpoczynku. Dbajmy o aktywność fizyczną dostosowaną do naszych możliwości. A w razie wystąpienia lumbago- należy niezwłocznie udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.
Lumbago-to też jest ważne!
Warto pamiętać, że przy redukcji bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa bardzo ważnym elementem jest również dbałość o higienę snu – to właśnie wtedy organizm ma szansę się zregenerować i powrócić do pełni sił, a objawy lumbago z pewnością ulegną wyciszeniu. Osoby doświadczające postrzału lumbago powinny więc zaopatrzyć się w specjalną poduszkę ortopedyczną, a także zasięgnąć porady swojego fizjoterapeuty co do najlepszych dla nich pozycji do spania. Dodatkowo należy zrezygnować z butów na obcasie i na wysokich platformach – zaburzają one bowiem statykę sylwetki i mogą przyczyniać się do pogłębienia bólu kręgosłupa w krzyżu.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://itami.pl/czym-jest-lumbago-i-jak-leczyc-to-schorzenie-przyczyny-postrzalu/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lumbago