Kręgosłup w trasie. Wskazówki dla zawodowych kierowców jak dbać o kręgosłup
Ból kręgosłupa u kierowców zawodowych. W dzisiejszych czasach prowadzenie samochodu staje się normą. Mając do wyboru skorzystanie z samochodu oraz publiczny transport, oczywistym jest że postawimy na wygodę i niezależność. Niestety prowadzenie samochodu to jedna z czynności, które najbardziej obciążają nasz kręgosłup. W dzisiejszych czasach sporo zawodów wiąże się z siedzeniem osiem godzin za biurkiem – taki pracownik jednak, może w każdej chwili wstać od swojego stanowiska pracy, przejść się kawałek, rozluźnić mięśnie. Nieco gorzej wygląda to u zawodowych kierowców, którzy długi czas są zmuszeni spędzać w jednej pozycji. Podajemy kilka wskazówek, które są w stanie uchronić kierowcę przed problemami z kręgosłupem. Jesteś ciekawy? To zapraszamy do lektury..
Czas czytania: ok. 6 min.
Ten materiał możesz zobaczyć również na YouTube:
Ból kręgosłupa u kierowców. Prawidłowa pozycja siedzenia
Zacznijmy od najprostszej, a zarazem najważniejszej rzeczy- prawidłowej pozycji siedzącej. Podstawową zasadą, jakiej powinniśmy przestrzegać, jest pamiętanie o przyleganiu kręgosłupa do fotela kierowcy możliwie na całej długości. Ważne jest, by głęboko usiąść w fotelu, tak, aby pośladki znajdowały się na granicy siedziska i oparcia. Zwrócić uwagę powinniśmy również na górna część kręgosłupa. Starajmy się unikać garbienia. Powinniśmy móc swobodnie położyć ręce na kierownicy, bez pochylania tułowia do przodu. Jesli w tym momencie nie możesz tego wykonać, jeszcze raz wyreguluj ustawienie kierownicy i fotela. Zadbaj też o prawidłowe ustawienie zagłówka oraz lusterek, aby wyeliminować zbędne skręty tułowia.
Ruch to relaks dla kręgosłupa
W trakcie długiej trasy często odliczamy minuty do upragnionej przerwy i chwili by wyjść z samochodu i rozprostować kości. Warto tą część wolnego czasu i krótkiego postoju na parkingu spędzić “w miarę” aktywnie. Wyjście z kabiny, krótki spacer, kilka prostych ćwiczeń rozciągających na parkingu będą zbawienne dla Twojego organizmu, a przede wszystkim kręgosłupa.
Zrób kilka skłonów, przysiadów, wyciągnij ręce do góry a potem opuść je bezwiednie w dół. Te proste ćwiczenia będą zbawienne dla Twoich spiętych i wyczerpanych mięśni. Ta kilkuminutowa gimnastyka pozwoli Ci się rozluźnić a świeże powietrze sprawi, że się dotlenisz i od razu poczujesz się lepiej. Zmęczenie i znużenie szybko miną.
Jeżeli nie masz możliwości zatrzymania się i przejścia się nawet po parkingu to skorzystaj np. z czasu, który spędzasz, czekając na zmianę świateł. Wykonuj ćwiczenia na tyle w jakim stopniu pozwala Ci miejsce w samochodzie. Pamiętaj jednak aby na każdym kroku zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Ból kręgosłupa u kierowców. Przydatne akcesoria
Do zachowania prawidłowej postawy w trakcie jazdy oraz utrzymania kręgosłupa w naturalnej pozycji, przydatne mogą być ku temu różne dedykowane ku temu akcesoria. Jednym z nich może być poduszka lędźwiowa pod kręgosłup na fotel do samochodu.
W jaki sposób może przysłużyć ci się poduszka lędźwiowa? Przede wszystkim, jeśli wybierzesz odpowiednią, usunie ona napięcie mięśniowe, zlikwiduje bolesny ucisk na siebie poszczególnych kręgów w kręgosłupie oraz przyczyni się do zmniejszenia zmęczenia.
Najlepsze poduszki wykonane są z pianki termoelastycznej, która ukryta jest w łatwo zdejmowanym pokrowcu. Co jest jej sekretem? Tego typu poduszka idealnie dopasowuje się do kształtu ciała swojego użytkownika, a jednocześnie jej pokrowiec pozwala na pranie w pralce, tak więc łatwo możesz zadbać o jej czystość. Najlepiej zaopatrzyć się w pokrowiec zamienny. Kiedy jeden będzie w praniu, spokojnie będziesz mieć drugi na zmianę.
Idealny duet za kółkiem
Wielogodzinne prowadzenie samochodu w niewygodnej, niefizjologicznej pozycji może wywołać dyskopatię z bólem promieniującym do kolana czy stopy. Nieprawidłowo ustawiony fotel kierowcy i brak poduszki lędźwiowej mogą powodować nie tylko bóle pleców, ale i promieniowanie ich do pośladków czy palucha. Łatwo wyobrazić sobie, że kiedy kierowca nie może się zatrzymać (np. jedzie właśnie odcinkiem autostrady, przy którym brak odpowiedniej infrastruktury), a ból narasta, noga cierpnie i pojawia się skurcz, o wypadek nietrudno.
Doskonałym rozwiązaniem dla kierowcy i jego pasażera jest dwuczęściowy zestaw poduszka za głowę- zagłówek do samochodu i poduszka do siedzenia– część górna mocowana jest na oparciu fotela, część dolna na siedzeniu.
Dwuczęściowy duet podpiera kręgosłup szyjny i odciąża kość ogonową, dzięki czemu kręgosłup jest mniej obciążony. Możesz jechać w długą trasę minimalizując ryzyko bólu szyi, głowy, ataku rwy kulszowej czy pogłębiania się dyskopatii.
Poduszka turystyczna -podróżna dla pasażera
Poduszka lędźwiowa przyda się także każdemu z pasażerów solo ewentualnie w zestawie. Nie musi to być – omawiany wyżej dwuelementowy system- aczkolwiek może , bo nic nie stoi na przeszkodzie by podróżować komfortowo także jako pasażer. Jako pasażerowie możemy poprzestać na perfekcyjnie dobranej poduszce pod plecy oraz równie ergonomicznej poduszce podróżnej- turystycznej na szyję, która doskonale wypełnia przestrzeń między karkiem a oparciem i dzięki temu zmniejsza przeciążenie kręgosłupa. Taki kołnierz podróżny sprawdzi się podczas jazdy samochodem, autobusem, pociągiem lub w trakcie lotu samolotem.
Podsumowując..
Drogi zawodowy kierowców i ty-pasażera. Powyższe wymienione poduszki to nie tylko gadżety, które warto mieć, ale rzeczy, które mogą poprawić komfort twojego życia. Dzięki poduszkom ergonomicznym twoja praca przestanie być udręką, a stanie się przyjemnością. Twój kręgosłup nie będzie już cierpieć poprzez utrzymywanie przez wiele godzin nienaturalnej dla niego pozycji siedzącej. Odpowiednio dobrane poduszki ortopedyczne sprawią, że twoje ciało będzie zrelaksowane zarówno podczas podróży, jak i już po jej zakończeniu. Bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem. Dla każdego kierowcy tak jak odpowiednio zabezpieczony kręgosłup na długie wielogodzinne trasy.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://e100.eu/pl/blog/do-uwagi-kierowcow/co-jest-wazne-dla-zdrowego-zycia-kierowcy-ciezarowki
https://poduszki-ortopedyczne.pl/poduszki/poduszki-ortopedyczne-dla-kierowcow-czy-poduszki-ledzwiowe-dzialaja/