Jedzenie zgodnie z rytmem dobowym? Tak, to możliwe!
Wpływ diety na rytm dobowy. Z poprzednich dwóch części wiesz już, że nasz organizm działa w sposób cykliczny. A jego aktywność zmienia się w ciągu dnia i nocy.
Również nasze potrzeby żywieniowe różnią się w zależności od pory dnia. Co oznacza, że dobierając odpowiednie posiłki, możemy wpłynąć na naszą kondycję i samopoczucie.
W ostatnim artykule z serii Rytm Okołodobowy- przedstawimy związek między aktywnością, posiłkami a rytmem dobowym. Udzielamy wskazówek dotyczących diety zgodnej z rytmem dobowym. Czy możliwe jest w ogóle jedzenie z rytmem okołodobowym? I co wspólnego z tym ma tzw. okno żywieniowe? Spróbujemy to Wam jak najprościej wyjaśnić…..
Czas czytania: ok.10 min.
Zobacz materiał również na YouTube:
Na początku aktywność a potem wpływ diety na rytm dobowy.
Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na utrzymanie kondycji, ale także kluczowy czynnik wpływający na nasz rytm dobowy. Nasz organizm działa w oparciu o wewnętrzny zegar biologiczny, który kontroluje wiele procesów fizjologicznych, w tym sen i czuwanie. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w synchronizacji naszego zegara biologicznego. Co przekłada się na poprawę jakości snu oraz ogólną kondycję organizmu. Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie hormonów regulujących sen i czuwanie, takich jak melatonina i kortyzol. W ten sposób, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc nam utrzymać zdrowy rytm dobowy i poprawić jakość naszego snu.
Jednakże, aktywność fizyczna wykonywana w nieodpowiedniej porze dnia, zwłaszcza przed snem, może zaburzyć nasz rytm dobowy i wpłynąć negatywnie na jakość snu. Dlatego, aby uzyskać korzyści z aktywności fizycznej, warto dostosować ją do indywidualnych potrzeb organizmu i zgodnie z jego wewnętrznym rytmem.
Oczekiwania a rzeczywistość
Analizując okołodobowy rytm aktywności, nie można zapomnieć o czynnikach środowiskowych. Ze względu na pracę, zajęcia szkolne czy akademickie, czy wreszcie nasz trening często musimy wstawać skoro świt i od wczesnych godzin porannych koncentrować się na swoich obowiązkach albo pozostawać aktywnym do późna. Tego od nas wymagają reguły funkcjonowania społecznego. Każdy przecież inaczej gospodaruje swoim czasem, choć wszyscy mamy go tyle samo.
Podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest niezwykle ważne dla zachowania harmonii rytmu dobowego organizmu. Choć istnieją zalecenia co do najlepszego czasu na trening w zależności od indywidualnych potrzeb i stylu życia, to każda aktywność jest lepsza niż brak aktywności.
Badania wykazują, że osoby, które regularnie uprawiają jakąkolwiek formę aktywności fizycznej, mają lepszą jakość snu. Wyższą odporność na stres i choroby, a także lepsze samopoczucie i poziom energii w ciągu dnia. Nawet niewielka ilość aktywności fizycznej, takie jak spacer, jazda na rowerze czy taniec, może przyczynić się do utrzymania zdrowego rytmu dobowego organizmu.
Ważne jest jednak, aby dostosować aktywność fizyczną do indywidualnych potrzeb organizmu i jego rytmu dobowego, a także unikać intensywnych ćwiczeń bezpośrednio przed snem, które mogą zakłócić sen i wpłynąć negatywnie na harmonię rytmu dobowego. W ten sposób, regularna aktywność fizyczna może pomóc nam zachować zdrowy rytm dobowy i poprawić ogólne samopoczucie i jakość życia.
Wpływ diety na rytm dobowy.
Przejdźmy teraz do drugiego zagadnienia, równie ważnego jak aktywność fizyczna a mianowicie nasz sposób odżywiania zgodny z rytmem dobowym.
Postawmy zasadnicze pytanie: Jaki jest sekret odżywiania zgodnie z rytmem dobowym? Czy w ogóle taki istnieje? Owszem istnieje!
Czy słyszałeś kiedyś wyrażenie „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę a kolację jak biedak”? Cóż, w zasadzie to jest cały sekret odżywiania się zgodnie z rytmem dobowym.
Chociaż wydaje się, że to tylko zwykłe porzekadło, ma jednak podstawy naukowe. We wczesnych godzinach dnia poziom insuliny gwałtownie rośnie, dzięki czemu organizm ma większą zdolność do zarządzania węglowodanami i cukrami, które spożywamy.
Ale wraz z nadejściem popołudnia poziom ten spada i organizm nie może zrobić nic innego, jak tylko gromadzić je w postaci tłuszczu. Dlatego nigdy nie zaleca się spożywania węglowodanów lub cukrów wieczorem lub w nocy, ponieważ organizm nie jest przygotowany do ich przetwarzania.
Jaki związek ma okno żywieniowe na nasz rytm dobowy?
Okno żywieniowe odnosi się do czasu, w którym spożywamy posiłki i napoje w ciągu dnia. Badania sugerują, że istnieje związek między oknem żywieniowym a naszym zegarem biologicznym, czyli rytmem dobowym.
Nasz zegar biologiczny reguluje wiele procesów w organizmie, w tym procesy metaboliczne, takie jak trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Istnieją dowody na to, że regularne jedzenie w określonych godzinach może wpłynąć na zegar biologiczny i poprawić zdrowie metaboliczne.
Badania sugerują, że jedzenie w oknie żywieniowym ograniczonym do 8-10 godzin na dobę, a następnie pozostawienie 14-16 godzin przerwy, może wpłynąć na poprawę metabolizmu, regulację masy ciała, kontrolę poziomu cukru we krwi oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Jednocześnie, jedzenie spoza okna żywieniowego, czyli poza wyznaczonymi godzinami, może wpłynąć na nasz zegar biologiczny i prowadzić do zaburzeń metabolicznych.
Dla przykładu……
……mamy taką sytuację, w której spożywa się wszystkie posiłki w ciągu dnia (np. śniadanie, II śniadanie i obiadokolację) w okresie 8 godzin, tj. od 10:00 do 18:00, a od godziny 18:00 aż do 10:00 następnego dnia całkowicie się pości. Oznacza to, że energia oraz składniki odżywcze dostarczane są wraz z pożywieniem tylko i wyłącznie w ciągu 8 godzin każdego dnia. Zaś w pozostałych 16 godzinach obowiązuje post, podczas którego nie są przyjmowane żadne dodatkowe kalorie z przekąsek i napojów.
Oczywiście wyżej przytoczony przykład to tylko jeden z kilku jakie możemy wprowadzić do naszego dnia codziennego. Istnieje wiele pomysłów na to, w jaki sposób zastosować metodę jedzenia ograniczonego czasowo. Zdecydowanie najczęściej stosowaną strategią wykorzystującą okno żywieniowe jest dieta 16:8. W diecie 16:8 spożywa się posiłki tylko i wyłącznie przez 8 godzin, a następnie pości się przez kolejne 16 godzin, np. osoba spożywa posiłki jedynie między godziną 08:00 a 16:00 (lub 10:00 a 18:00), natomiast od godziny 16:00 aż do 08:00 następnego dnia całkowicie pości, wypijając w tym czasie woda, herbata czy zioła.
Kolejną opcją jest dieta 10:14, w której okno żywieniowe trwa 10 godzin, a post 14 godzin, czyli można spożywać wszystkie posiłki między 08:00 a 18:00, a od 18:00 do godziny 08:00 kolejnego dnia całkowicie pościć. Jeszcze inną koncepcją jest dieta 12:12, która zakłada jednakowy czas trwania okna żywieniowego oraz postu wynoszący 12 godzin. Oznacza to, że od godziny 08:00 do 20:00 spożywamy posiłki , natomiast między godziną 20:00 a 08:00 następnego dnia stosujemy post.
Zalety okna żywieniowego. Wpływ diety na rytm dobowy
Stosowanie okna żywieniowego w rytmie dobowym może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć stosowanie tego podejścia:
- Poprawia metabolizm: Regularne jedzenie w określonym oknie żywieniowym może pomóc w poprawie metabolizmu. Organizm ma czas na trawienie i przyswajanie składników odżywczych.
- Kontroluje wagę: Okno żywieniowe może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi lub w redukcji masy ciała. Kontroluje ilości spożywanych posiłków i zmniejszenie spożycia kalorii w ciągu dnia.
- Okno żywieniowe może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów i poprawę wrażliwości na insulinę.
- Badania sugerują, że stosowanie okna żywieniowego może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu a tym samym zadbać o zdrowie i kondycję naszego serca.
- Wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu: Okno żywieniowe może również mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu i poprawę zdolności poznawczych.
Co jeść w oknie żywieniowym?
W oknie żywieniowym można jeść zdecydowaną większość pokarmów w dowolnych ilościach, gdyż koncepcja jedzenia ograniczonego czasowo koncentruje się w głównej mierze na tym, kiedy spożywać posiłki, a nie na tym, co jeść i w jakiej ilości. Pomimo tego należy przede wszystkim opierać dietę na produktach o wysokiej wartości odżywczej i jednocześnie niskim stopniu przetworzenia. Do takich pokarmów zalicza się niewątpliwie:
- świeże warzywa oraz owoce;
- owoce suszone (np. daktyle, figi, morele, rodzynki),
- pełnoziarniste produkty zbożowe
- nasiona roślin strączkowych
- chude mleko i jego naturalne przetwory- zwłaszcza jogurty, kefiry, maślanki;
- gorzkie kakao i jego przetwory,
- ryby i owoce morza
- chude mięso drobiowe
- oleje roślinne tłoczone na zimno (np. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- jaja (w umiarkowanej ilości).
W oknie żywieniowym unikać natomiast należy produktów wysoko przetworzonych, takich jak: słodycze, słone przekąski żywność typu fast-food, zupy i sosy w proszku, słodkie napoje, słodzony nabiał, czerwone mięso oraz napoje alkoholowe.
Korzyści stosowania okna żywieniowego
Okno żywieniowe może mieć pozytywny wpływ na nasz rytm dobowy, zwany także zegarem biologicznym, który wpływa na wiele procesów metabolicznych i fizjologicznych w organizmie. Przede wszystkim poprawia nasz sen. Okno żywieniowe może pomóc w poprawie jakości snu poprzez ograniczenie spożycia jedzenia przed snem. Co może zakłócać procesy metaboliczne i przyczyniać się do problemów z zasypianiem.
Po drugie reguluje metabolizm. Okno żywieniowe może pomóc w dostosowaniu metabolizmu do rytmu dobowego, co może poprawić zdolność organizmu do przyswajania składników odżywczych i utrzymywania równowagi hormonalnej. Co za tym idzie pomaga w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej poprzez ograniczenie spożycia jedzenia w godzinach wieczornych i nocnych. Co może zapobiegać zaburzeniom trawienia i poprawiać funkcję jelit.
Okno żywieniowe to harmonia ciała i ducha
Po trzecie poprawia naszą wydolność fizyczną, poprzez regulowanie poziomu energii i dostarczanie składników odżywczych w odpowiednich porach dnia. A końcem końców wspiera zdrowie psychiczne. Okno żywieniowe może pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej poprzez dostarczanie składników odżywczych w odpowiednich porach dnia, co może wpłynąć na funkcjonowanie mózgu i poprawę naszego samopoczucia.
Także jak widzicie sami korzyści z wprowadzenia okna żywieniowego w nasz dobowy rytm jest mnóstwo.
Wpływ diety na rytm dobowy.Podsumowując…
Warto żyć w zgodzie z rytmem dobowym i trzymać się zasad, które ten rytm wyznacza. Nasz organizm jest zoptymalizowany do funkcjonowania w określony sposób w ciągu dnia i nocy. A przestrzeganie tych naturalnych cykli ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Regularne i wystarczające ilości snu są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego. Nasz rytm dobowy wyznacza czas snu i pobudki, co oznacza, że przestrzeganie tej zasady pozwala na lepsze wykorzystanie czasu i energii w ciągu dnia.
Ponadto, trzymanie się zasad rytmu dobowego może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu energii w ciągu dnia. Nasz organizm jest przystosowany do największej aktywności w ciągu dnia, a spadek energii wieczorem służy jako sygnał, że czas na odpoczynek i regenerację.
Warto również pamiętać, że nasze ciało i mózg są skomplikowanymi systemami, a przestrzeganie naturalnych rytmów pomaga im pracować w sposób, który jest dla nich naturalny i korzystny.
W skrócie, przestrzeganie rytmu dobowego i trzymanie się jego zasad jest ważne dla naszego zdrowia, energii i samopoczucia. Dlatego warto zadbać o to, aby nasze codzienne nawyki i harmonogram odpowiadały naturalnym cyklom dnia i nocy.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://zywienie.abczdrowie.pl/okienko-zywieniowe
https://primate.diet/blog/regulacja-rytmu-dobowego