Jak zasnąć gdy się nie chce? Banalnie proste sposoby jak dobrze spać! Słyszałeś o nich?
Zapewne każdy z Was borykał się kiedyś z trudnościami przy zasypianiu, które dotykają coraz większy procent społeczeństwa bo aż 20% osób ma trudności z zasypianiem a ponad połowa społeczeństwa skarży się na problem ze snem. Problemy z zaśnięciem mogą przybrać formę bezsenności, która jest zmorą dzisiejszych czasów. Powodować może nie tylko dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, ale także prowadzić do poważnych powikłań. Śmiało można stwierdzić, że jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka zarówno starszych, jak i młodzież, dzieci. Korzyści płynące z dobrego snu, mają znaczny wpływ na jakość życia człowieka. Sen jest elementem regeneracji i ładowania akumulatorów. Wszystko co robimy w ciągu dnia wpływa na jakość naszego snu, także to co jemy i o czym myślimy.
Co zrobić jak nie można zasnąć? Ciekawi jesteście, jakie są skuteczne metody pomagające w zasypianiu, poza liczeniem baranów? W poniższym artykule umieściliśmy kilka cennych porad, które podpowiedzą Ci jak zasnąć gdy się nie chce, oraz jak lepiej spać, gdy sen już przyjdzie.
Czas czytania: 6 min
Światło zaburza nasz sen? Dlaczego tak się dzieje?
Sprzęty elektroniczne, takie jak laptop, telewizor czy smartfon emitują niebieskie światło. Jeśli lubisz wieczorem korzystać z tego typu urządzeń, w miarę możliwości ogranicz je, ponieważ natężenie niebieskiego światła emitowane z tych urządzeń zaburzają regulację cyklu sen- czuwanie. Najprościej mówiąc, melatonina- hormon wydzielany przez szyszynkę- uaktywnia się gdy robi się ciemno. Możesz sobie pomóc stosując maski na oczy KLIKNIJ TUTAJ
Niebieskie światło jest bowiem sygnałem dla mózgu, że rozpoczął się kolejny dzień- i tym samym hamuje wydzielanie się melatoniny. Na co najmniej godzinę przed zaśnięciem powyłączaj wszystkie sprzęty elektroniczne, a światło główne zastąp małą lampką.
Jak lepiej spać we własnej sypialni? To proste! Zmień klimat tam panujący a problemy znikną.
Czyste, świeże powietrze i chłodna sypialnia to najlepsze warunki do tego by lepiej zasnąć. Obniżona temperatura zwiększa szanse na pełne zregenerowanie naszego organizmu. Zatem w trosce o dobry sen, wywietrz swoją sypialnię na 10 minut przed pójściem spać. W tej materii niema jednakowego przepisu, ponieważ każdy znasz odczuwa ciepło i zimno nieco inaczej i ma inne wymagania. Mimo to udowodniono, że dobremu snu sprzyjają nieco niższe temperatury w przedziale od 17 do 19 stopni. Warto zaznaczyć, iż wraz z wiekiem, nasze wymagania cieplne mogą się zmieniać- wśród starszych ludzi optymalną temperaturą będzie ok.20 stopni Celsjusza.
Czy warto jeść przed snem?
Najczęstszym a zarazem największym błędem żywieniowym jest najadanie się “na noc”. Aby zapewnić organizmowi należyty wypoczynek, powinniśmy zjeść posiłek nie później niż dwie godziny przed zaśnięciem. Nie jedzmy tłustych, ciężkostrawnych potraw- niech będzie to lekka kolacja, najlepiej owoce czy jakiś jogurt. Najwięcej melatoniny nasz organizm wyprodukuje, gdy przed snem zjemy trochę malin. Aby spać spokojnie i głęboki, warto również spożywać inne miękkie owoce. Truskawki, jeżyny, agrest to znakomite katalizatory produkcji melatoniny. Na sen działają również nasiona słonecznika i migdały, które są dobrym źródłem nie tylko tryptofanu ale także magnezu i witamin, które pozwolą się zrelaksować i rozluźnić spięte mięśnie.
W dużym stopniu styl życia wpływa na to jak sypiamy. Wiedzieliście o tym?
Chcesz lepiej spać? Rusz się !Każdego dnia zadbaj przynajmniej o odrobinę aktywności fizycznej. Pójdź na spacer, pobiegaj albo wsiądź na rower. Pamiętaj, by nie robić tego na sam koniec dnia. Lubisz się zdrzemnąć w ciągu dnia? Unikaj długich drzemek, jak np. 30-50 minut a skróć je do max. 15 minut. Jeśli spanie w ciągu dnia jest Twoim rytuałem, nocne problemy z zaśnięciem mogą pojawiać się dość często. Koniecznie zadbaj o zasłonięcie okien w sypialni. Możesz także zdecydować się na zakup specjalnej opaski na oczy TUTAJ. To bardzo dobre rozwiązanie- pomoże Ci spokojnie zasnąć.
Co zrobić jak nie można zasnąć? Zrezygnuj z kofeiny oraz alkoholu
Niektórzy twierdzą, że napoje alkoholowe pomagają zasnąć. Paradoks polega na tym, że o ile pomagają zasnąć- to przeszkadzają w utrzymaniu snu, powodując przebudzanie. Natomiast napoje z kofeina jak kawa, czarna herbata czy cola, działają na nasz mózg nawet do 6-ciu godzin po spożyciu. Dlatego zwróćmy uwagę o której godzinie chcemy je spożyć, by w nocy móc spokojnie spać.
Co zrobić jak nie mogę zasnąć? Domowe spa skutecznie może pomóc.
Miałeś ciężki dzień? Jedyne o czym marzysz to zrelaksować się w zaciszu własnego domu? Czemu nie!. Weź ciepłą ale nie gorącą kąpiel. Zapal świeczki, dodaj do wody kilka kropel olejku eterycznego- takie domowe spa. Poczytaj swoją ulubiona książkę lub e-booka. Polecić możemy naszego ebooka KLIKNIJ TUTAJ. Organizm się wyciszy, zrelaksuje po trudach całego dnia a przy okazji dostarczy kilka cennych informacji na temat snu.
Stresowych sytuacji w ciągu dnia nie unikniemy, ale możemy nauczyć się panować nad emocjami. Spróbuj np. eksperymentować z muzyką. Bywa ona bowiem znakomitym środkiem na łagodzenie niepokoju. Słuchanie ulubionych artystów bywa bardzo odprężające i skutecznie poprawia nam humor. Jeśli zatem mamy możliwość słuchania muzyki przed pójściem spać, warto skorzystać z tego sposobu- być może okaże się najbardziej skuteczny na problemy ze snem.
Jak widać istnieje wiele skutecznych sposobów, na to, by poradzić sobie z wszelkimi trudnościami z zasypianiem. Jednym z nich i wartym uwagi są poduszki profilowane- KLIKNIJ TUTAJ! oraz poduszki ze specjalnej pianki Visco do spania- KLIKNIJ TUTAJ! Warto więc wybrać taki, który będzie dla nas skuteczny. Stosujesz te techniku u siebie? Jeśli nie to zalecamy przetestować. Natomiast jeśli problemy z zaśnięciem, utrzymują się powyżej dwóch tygodni, koniecznie udaj się do specjalisty. Z całą pewnością problemów z zasypianiem nie warto bagatelizować!
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.