Jak spać na poduszce ortopedycznej profilowanej? Oto kilka rad.
Konsekwencją źle dobranej poduszki jest ból pleców, szyi czy też ramion, a niekiedy nawet drętwienie rąk. Szczególnie jeśli te objawy są widoczne zaraz po wstaniu z łóżka- jest to znak, że nasz organizm nie wypoczywa odpowiednio podczas snu. To jak śpimy w nocy, bezpośrednio wpływa na to jak czujemy się w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest by odpowiednio zadbać o warunki w jakich śpimy. Dotyczy to zarówno otoczenia w sypialni, jak i dobrze dobranej poduszki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup poduszki ortopedycznej. Zakupić taką poduszkę możecie TUTAJ. To doskonała inwestycja, która zwiększy jakość i komfort naszego snu. Zatem, czym się kierować podczas jej zakupu i jak spać na poduszce ortopedycznej? Poniżej, postaramy się to w prosty sposób zobrazować.
Czas czytania: 5 min
Ten artykuł jest również w formie wideo na naszym YouTube!
Poduszka ortopedyczna- czym się różni od zwykłej?
Poduszka ortopedyczna różni się od zwykłej poduszki przede wszystkim kształtem. Zwykle jest ona prostokątna z zachowaniem wypukłości, które odpowiadają krzywiznom kręgosłupa. Właściwie dobrana odciąża mięśnie, zapewnia regenerację w czasie snu. Śpiąc na tradycyjnej poduszce pojawiać się mogą dolegliwości bólowe i schorzenia kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna odciąża kręgosłup i zapobiega bólom, a przede wszystkim dba o górny odcinek kręgosłupa.
Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?
Zanim przystąpimy do wyboru najodpowiedniejszej poduszki, zastanówmy się nad tym w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Jest to kluczowe pytanie, ponieważ determinuje ono kształt i rodzaj poduszki. Znając swoje preferencje, możemy wybierać spośród poduszek do spania na boku, brzuchu czy na wznak. Każda będzie miała troszkę inny kształt, ponieważ każda ma inne zadanie i inaczej musi wspierać kręgosłup i głowę. Poduszka miedzy nogi ma za zadanie utrzymać prawidłową postawę nóg podczas snu. Polecana kobietom w ciąży, osobom po endoprotezie biodra, przy bólu stawów. Więcej o poduszce między nogi TUTAJ. Dla przeciętnej osoby dorosłej lub nastolatków wymiary poduszki powinny być w granicach wysokości 10-12 cm.
Jak poduszka na ból karku będzie najlepsza?
Rozwiązaniem niwelującym dolegliwości bólu karku, może okazać się poduszka ortopedyczna, czyli poduszka profilowana. Dlaczego? Podstawową zaletą tej poduszki jest kształt i twardość, która w połączeniu z elastycznością pozwala podczas snu, zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Taką poduszkę znajdziecie TUTAJ. Klasyczna poduszka zazwyczaj wymusza nienaturalne ułożenie głowy. Dla osób lubiących spać na boku, model poduszki profilowanej będzie najodpowiedniejszym wyborem, gdyż pozwoli rozluźnić spięte mięśnie. Poduszkę należy ułożyć w taki sposób, by wyższy bok poduszki znalazł się pod głową. Dzięki temu poduszka wypełni przestrzeń między głowa a szyją, a to w znacznym stopniu podniesie komfort wypoczynku.
Jak spać prawidłowo na poduszce ortopedycznej jeśli preferujemy odpoczynek na plecach?
W takim przypadku, należy ułożyć poduszkę w taki sposób, by krótszy bok umieszczony był pod głową. Oczywiście wyższy bok również spełni się w tej pozycji.
Poduszka ortopedyczna sprawdzi się też przy zasypianiu na brzuchu .Dlaczego? Pozycja ta najbardziej obciąża nasz kręgosłup, ponieważ wymusza nienaturalną pozycję szyi, przez co nasze mięśnie są napięte i nie mają szans na regenerację podczas snu. Poduszka z pianki memory to bardzo innowacyjne rozwiązanie- jej jednolity kształt oraz odpowiednie wypełnienie, gwarantuje wysoką elastyczność wpływająca na bezproblemowe dostosowanie się poduszki do ułożenia głowy oraz stopnia nacisku. Ten rodzaj poduszki ortopedycznej to zestawienie wytrzymałej pianki z miękkością tradycyjnych materiałów.
Czy warto spać na poduszce ortopedycznej?
Oczywiście!! Poduszka ortopedyczna zapewnia stabilizację i rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych. Umożliwia zminimalizowanie dolegliwości bólowych karku, szyi, głowy, ramion, sprawia, że kręgosłup przyjmuje anatomiczną pozycję. Ponadto, wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha oraz zapobiega nienaturalnym wygięciem kręgosłupa.
Pamiętajmy, że pierwsza noc na poduszce ortopedycznej może nie należeć do idealnych. Jest to zupełnie normalne i taki proces przyzwyczajania się naszego kręgosłupa i nas samych do nowych nawyków może potrwać nawet do 14 dni. Uzbrójmy się w cierpliwość! Odczuwanie lekkiego dyskomfortu po tym czasie powinno minąć, a po tym czasie zaczniesz zauważać lepszą jakość i komfort swojego snu.
Autor: Grzegorz Put
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.