Ja pracuje a Ty śpisz- czyli co robi Twój mózg gdy Ty śpisz. Jak sen wpływa na nasz mózg.
Wszyscy wiemy bardzo dobrze, że sen ma wpływ na urodę, wydajność w pracy i ogólnie na naszą energię i samopoczucie. Ale ile tak naprawdę wiemy o jego wpływie na mózg? Przesypiamy około 1/3 naszego życia i ten odpoczynek jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy my śpimy, nasz mózg wciąż pracuje. Nie odpoczywa jak by się nam mogło wydawać. Znajdujące się w nim neurony są w stanie aktywności, a to, co dzieje się w tym czasie, ma duże znaczenie dla funkcji poznawczych i prawidłowej pracy umysłu. Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, a wynikiem kilkudniowego braku snu jest utrata poczucia miejsca i czasu, niemożność określenia swojej tożsamości, omamy. Dlaczego tak się dzieje? Jak sen wpływa na nasz mózg, cały organizm i układ nerwowy? I w końcu jak brak snu wpływa na nasz mózg? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć -Przeczytajcie artykuł! Możecie również zapoznać się z naszym e-bookiem – kliknij tutaj!
Czas czytania ok. 5 minut.
Zobacz materiał wideo na YouTube:
Jak sen wpływa na mózg?
Postawa spoczynku, brak aktywności ruchowej, utrata świadomego kontaktu z otoczeniem, wolniejszy rytm bicia serca i zmniejszona reaktywność na bodźce pochodzące z zewnątrz nie oznaczają, że sen jest stanem biernym, w którym nasz mózg się wyłącza i odpoczywa. Dzięki badaniom elektroencefalograficznym naukowcy rozpracowali mechanizm snu i wyróżnili jego cztery, cyklicznie powtarzające się w ciągu nocy fazy: sen płytki, głęboki, bardzo głęboki i paradoksalny, czyli faza REM. W czasie gdy śpisz, mózg nadal pracuje i wcale nie zamierza przestać. Robi to jednak w taki sposób, by móc się zregenerować i pomagać nam w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Podczas snu nasz mózg tworzy nowe wspomnienia, utrwala stare i wytwarza połączenie między tymi nowszymi a wcześniejszymi oraz przenosi zarejestrowane informacje z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Sen, a zwłaszcza faza REM, ma więc ogromny wpływ na proces uczenia się, ponieważ pomaga utrwalać nowe informacje.
Reset mózgu podczas snu. Jak sen wpływa na Twój mózg?
Z kolei, jeśli jesteśmy wyspani, od razu łatwiej nam z uśmiechem zacząć dzień. Przed przystąpieniem do zadań, które wymagają kreatywności, zawsze warto dobrze się wyspać – czy to przed egzaminem, prezentacją w pracy, czy innym ważnym zadaniem, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość snu. To właśnie podczas spania mózg może właściwie zorganizować wspomnienia, co przekłada się na większą kreatywność. Według badań, ludzie mają tendencję do wzmacniania części wspomnień właśnie wtedy, gdy śpią. Działa to stymulująco na kreatywne myślenie po przebudzeniu się. Tylko wygląda to, jakbyśmy byli zupełnie nieobecni podczas snu. Można powiedzieć, że mózg nigdy nie śpi. Nawet w czasie najgłębszego snu mechanizmy nieświadomego uczenia się są bardzo aktywne. To dzięki nim wiemy np. o połączeniu między dźwiękami i zapachami. Zdobyte w czasie snu spostrzeżenia, wiedza i doświadczenia nie są „usuwane” w momencie budzenia się, ponieważ mózg je przechowuje.
Jak braku snu wpływa na mózg?
Podczas snu w mózgu zachodzą procesy pozwalające na usunięcie toksycznych produktów ubocznych aktywności neuronalnej powstałej w ciągu dnia. Dzięki temu nasz mózg sprawnie funkcjonuje. Gdy śpimy zbyt mało, proces ten ulega przyspieszeniu i mózg dosłownie zaczyna ”sam się zjadać”. Brzmi strasznie?! A jednak! Już jedna noc bez snu może wywołać skutki, o których ci się, nomen omen, nie śniło.
Gdy śpimy, nasz mózg się oczyszcza- to już wiemy. Za ten proces odpowiadają astrocyty, które usuwają zużyte i nieużywane połączenia nerwowe, a także naprawiają niektóre z nich. Dzięki temu nasz mózg może funkcjonować na najwyższych obrotach w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że u osób cierpiących na bezsenność lub śpiących mało, astrocyty nie przerywają swojej pracy. W konsekwencji czego dosłownie ”zjadają” potrzebne synapsy i zamiast “sprzątać”, doprowadzają do uszkodzeń.
Sen wpływa na Twoją inteligencję.
Oprócz tego brak snu powoduje, że nasz mózg wytwarza fałszywe wspomnienia. Nie tylko nie zapamiętuje wszystkich szczegółów dnia poprzedniego, ale też „wymyśla” nowe, niepotwierdzone informacje – widać to wśród osób, które śpią za mało lub nie śpią wcale. Ich mózg nie jest wstanie odtworzyć wspomnień, generuje nowe a do tego fałszywe wiadomości. Za małe ilości snu uniemożliwiają podejmowanie dobrych decyzji. Okazuje się, że kiedy człowiek jest wyspany, racjonalnie szacuje ryzyko oraz korzyść . Kiedy jednak ma za sobą nieprzespaną noc, podejmuje decyzje na podstawie emocji. Jego czas reakcji jest wówczas znacznie dłuższa niż po kilku godzinach spędzonych w łóżku.. Deprywacja snu może uszkadzać same tkanki mózgu – do takiego wniosku doszli z kolei szwedzcy naukowcy, którzy opublikowali wyniki swoich analiz na łamach magazynu „Sleep”. Wcześniej zbadali młodych mężczyzn – najpierw po kilku przespanych nocach, a potem po jednej pozbawionej snu. Okazało się, że gdy nie śpimy dłużej niż 30 godzin, w mózgu pojawiają się białka NSA i S-100B, świadczące o uszkodzeniach tego organu.
Z pewnością to Ciebie zaskoczy, ale naukowcy dowiedli, że wyniki testów na inteligencję stopniowo spadają każdego kolejnego dnia. Oczywiście, jeśli osoby śpią krócej, niż wymaga to ich naturalna potrzeba snu. Po pięciu źle przespanych nocach, ze względu na bardzo niski stopień koncentracji, twój wynik może być nawet o 15 punktów niższy. Oznacza to, że osoba o przeciętnym poziomie inteligencji może mieć iloraz na poziomie 85 punktów – czyli takim, który kwalifikuje do szkoły specjalnej. Sen jest bardzo związany ze zdolnościami intelektualnymi. Warto zadbać o niego w pierwszej kolejności i zapewnić sobie optymalną długość snu.
Jak sen wpływa na nasz organizm. Jak sen wpływa na nasz mózg?
Nie ma wątpliwości, że sen, jego jakość oraz ilość, ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Znaczenie snu dla organizmu człowieka jest bardzo istotne. Sen wpływa na wiele funkcji i reakcji zachodzących w naszym organizmie. Efektywny sen bezpośrednio wpływa między innymi na:
jakość pamięci i koncentracji, zdrowie psychiczne, odporność organizmu, procesy metaboliczne, stan emocjonalny, redukcję stresu czy regenerację organizmu. Efektywny sen jest bardzo istotny na każdym etapie życia człowieka. Bezsenność lub niska jakość snu powodują wiele schorzeń, takich jak zaburzenia hormonalne, depresja, choroby układu krążenia czy cukrzyca. Konsekwencje braku snu są ogromne. Jak widać, znaczenie snu dla organizmu człowieka jest wielopoziomowe, dlatego tak ważne jest dbanie o pełen komfort naszego snu. A taki komfort zapewnią Ci poduszki Medi Sleep – ortopedyczna poduszka z pianki Visco do spania- kliknij tutaj!
Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie poduszki ortopedycznej profilowanej- kliknij tutaj!
Jak sen wpływa na układ nerwowy.
W trakcie snu wypoczywa przede wszystkim kora mózgowa, która podczas funkcjonowania jest narażona na napływ olbrzymiej ilości impulsów nerwowych. Ponadto podczas spania dochodzi do regeneracji komórek oraz tkanek, które ciężko pracują w ciągu dnia. Odświeżeniu poddane zostają funkcje receptorowe, a także tworzą się nowe połączenia w centralnym układzie nerwowym.
Niewystarczająca ilość snu skutkuje niekorzystnymi zmianami w układzie nerwowym – schorzeniami psychicznymi i somatycznymi (m.in. depresja, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości).To właśnie brak snu bardzo często przyczynia się do wystąpienia depresji – powoduje znaczące zmiany w funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu (jedna z przyczyn depresji).
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.