
Wpływ promieniowania na organizm ludzki. Promieniowanie elektromagnetyczne jest wszechobecne w naszym życiu. Nie da się tego ukryć. Jego najważniejszym naturalnym źródłem pozostaje Słońce. Istnieje jednak także wiele sztucznych źródeł promieniowania, takich jak telewizory, kuchenki mikrofalowe, telefony komórkowe, lampy, urządzenia do obrazowania rentgenowskiego itp. Rozwój technologii doprowadził do tego, że urządzenia wytwarzające i wykorzystujące fale elektromagnetyczne stały się powszechnym elementem naszej codzienności.
W związku z tym pojawia się naturalne pytanie o ich wpływ na nasze zdrowie. W tym artykule szerzej postaramy się to zagadnienie opisać i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: Jak promieniowanie wpływa na nasz organizm? Zapraszamy…
Czas czytania ok.: 4 min
Zobacz materiał również na YouTube:
Czym jest promieniowanie?
Promieniowanie definiowane jest jako energia emitowana przez dany układ materialny w postaci fali bądź strumienia cząstek; mianem promieniowania określany jest również sam proces emisji energii. W zależności od rodzaju emitowanych cząstek wyróżnia się:
- promieniowanie elektromagnetyczne – promieniowanie emitowane w
postaci fali elektromagnetycznej, wywołujące zmiany pola elektrycznego i magnetycznego,
- promieniowanie korpuskularne – promieniowanie emitowane w postaci strumienia cząstek,
- promieniowanie mieszane (złożone) – promieniowanie emitowane w postaci fali elektromagnetycznej oraz strumienia cząstek (elektromagnetyczne i korpuskularne).
Rodzaje promieniowania
Promieniowanie dzielimy na dwie zasadnicze grupy: tj. jonizujące i niejonizujące. Do tej ostatniej możemy zaliczyć promieniowanie radiowe, mikrofalowe, podczerwone oraz światło widzialne. Natomiast promieniowanie niejonizujące powstaje w bardzo wielu procesach, np.: w substancjach promieniotwórczych, gdzie jest wynikiem przemian jądrowych, a więc zmiany w układzie nukleonów w jądrze, której to zmianie towarzyszy zmiana energii układu.
Promieniowanie i jego skutki
Wszystkie żywe organizmy na Ziemi są zagrożone promieniowaniem jonizującym pod wpływem promieniowania w organizmie ludzkim (tkanka żywa) zachodzą zmiany. Są one uzależnione od rodzaju, natężenia, ale także od dawki energii, rodzaju tkanki, na która działają. Promieniowanie działając na żywe tkanki wywołuje jonizację atomów oraz zmiany procesów biologicznych zachodzących w komórkach. Czasami te zmiany są bardzo poważne, i jak w przypadku DNA i chromosomów mogą być zauważalne po pewnym okresie po napromieniowaniu. Do chorób, które mogą ujawniać się w późniejszym czasie należą:
- choroby nowotworowe skóry;
- białaczka (uszkodzony szpik kostny);
- choroby układu pokarmowego;
- choroby kości;
- zaćma.

Wpływ promieniowania na organizm ludzki
Do podstawowych czynników chorobotwórczych wpływających na zdrowie człowieka zalicza się szkodliwe promieniowania. Bardzo często są one lekceważone co w konsekwencji doprowadza do stanów chorobowych jak również powoduje wydłużanie się czasu leczenia, powrotu do zdrowia a czasami wręcz uniemożliwia odzyskanie zdrowia. Współczesny człowiek większą część swojego życia spędza w zamkniętych pomieszczeniach swojego mieszkania lub biura gdzie występują różnego rodzaju pola energetyczne i promieniowania negatywne mające ujemny wpływ na ludzki organizm, większość zwierząt i roślin. Nie każdy organizm ludzki reaguje na te promieniowania w jednakowym stopniu. Niektóre osoby są mało odporne a inne wykazują znaczną odporność. Niektórzy po krótkim okresie czasu odczuwają negatywny wpływ, który objawia się różnego rodzaju dolegliwościami, zaburzeniami fizjologicznymi całego ustroju lub jego poszczególnych narządów.
Jak działa promieniowanie elektromagnetyczne na człowieka?
Stałe przebywanie w polu elektromagnetycznym wpływa na wiele obszarów funkcjonowania człowieka. Przede wszystkim sprawia, że czujemy się źle, dopada nas depresja, mamy zaburzenia snu www.medisleeplife.pl/jakie-sa-skutki-niedoboru-snu-czemu-sen-jest-wazny , czujemy wewnętrzny niepokój, często się irytujemy. To niezwykle drażliwy temat, gdyż objawy negatywnego działania pola elektromagnetycznego tłumaczyć można na wiele sposobów, zmianami hormonalnymi, porą roku, brakiem witaminy D czy stresem w pracy. Innymi objawami działania pola elektromagnetycznego są choroby autoimmunologiczne, coraz powszechniejsze, np. Hashimoto, podatność na infekcje, zaburzenia widzenia, migreny, arytmia serca, problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, a nawet nowotwory.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie dzieci, które z powodu promieniowania cierpią na zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość ruchową lub apatię. Problemy podczas odrabiania lekcji czy z zasypianiem mogą mieć duży związek z nagromadzeniem pola elektromagnetycznego w domu.
Jak ograniczyć działanie pola elektromagnetycznego?
W dzisiejszym świecie trudno całkowicie unikać urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne, ale warto zminimalizować ich wpływ na nasze zdrowie. Oto kilka praktycznych sposobów:
Elektronika w sypialni – im mniej, tym lepiej
Najlepiej, aby miejsce snu było wolne od urządzeń elektronicznych. Na noc wyłączaj telefony, komputery i tablety, a jeśli to możliwe, nie trzymaj ich w sypialni. Unikaj ładowania sprzętów blisko łóżka i ogranicz tryb stand-by.
Dbajmy szczególnie o dzieci 👶
Dzieci, zwłaszcza te do 4. roku życia, nie powinny mieć dostępu do telewizora, komputera czy tabletu. Badania wskazują, że brak elektroniki we wczesnym dzieciństwie pozytywnie wpływa na koncentrację, sen i rozwój. Ponadto, szybko zmieniające się obrazy mogą przeciążać układ nerwowy dziecka i powodować nadpobudliwość.
Bezpieczne korzystanie z urządzeń
📺 Zachowuj dystans – siadaj co najmniej 2 metry od telewizora.
💻 Unikaj bliskiego kontaktu – nie kładź laptopa bezpośrednio na kolanach.
📱 Nie trzymaj telefonu w kieszeni – szczególnie blisko serca i narządów rozrodczych.
🎧 Rozmawiaj bezpiecznie – używaj słuchawek lub zestawu głośnomówiącego zamiast trzymać telefon przy uchu.
Mniej znaczy więcej
Jeśli chcemy żyć długo i zdrowo, postawmy na minimalizm. Ograniczmy liczbę elektro sprzętów w domu. Pomyślmy, czy naprawdę każdy członek rodziny musi mieć swojego laptopa i tablet? Dopilnujemy, by wszystkie gniazda były dobrze uziemione i wyłączajmy urządzenia z prądu. Nie są to czynności wymagające dużych nakładów czasowych, a tylko kwestia przyzwyczajenia.
Jeśli chcemy przekonać, jak wpływają na nas fale elektromagnetyczne, zróbmy sobie małe wakacje od wszelkiego rodzaju sprzętu. Wtedy naprawdę odpoczniemy, poczujemy przyjemność z ciszy i zyskamy nowe spojrzenie na świat.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.