Ile powinno się spać aby być zdrowym? Idealny sen.
W czasach, gdy długi spokojny sen stał się dobrem luksusowym i nieco anachronicznym, poszukujemy sposobów by skutecznie pogodzić pracę i wypoczynek. Każdy wie, że aby nasz organizm mógł wydajnie i prawidłowo funkcjonować, potrzebuje snu. Wiemy również, że w czasie snu nasz mózg regeneruje się a my nabieramy siły i energii, by stawić czoła kolejnemu dniu. Sen, obok prawidłowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej jest jednym z najważniejszych czynników determinujących zdrowie człowieka. Brak snu skutkuje wieloma zaburzeniami i może prowadzić do rozwoju rożnych chorób. Jeśli zastanawiasz się, ile powinien spać człowiek oraz dlaczego sen jest zdrowy, to zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem lub mamy Ci do zaoferowania nasz e-book pt. “Sen- tak mało o nim wiemy, tak bardzo go potrzebujemy”. Możesz go zobaczyć TUTAJ
Czas czytania: ok. 5 min.
Uwaga ten materiał jest również w formie wideo! Zobacz nasz materiał na YouTube. Dołącz do YouTube!
Ile powinno się spać? Długość snu według wieku człowieka.
Jak dużo snu organizm potrzebuje w zależności od wieku? Aby zachować nasze zdrowie i promować właściwy rozwój, ciało musi odpoczywać, dlatego warto wiedzieć, ile czasu wystarczy, aby organizm wypoczął w trakcie snu. Łatwo zaobserwować, że zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki potrafią przespać prawie całą dobę. Jeżeli dziecko budzi się na jedzenie i przybiera na wadze, nie trzeba się jednak martwić. Sen to główne “zadanie” maluchów przez pierwsze tygodnie życia. Ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. W trakcie snu organizm młodego człowieka ciężko pracuje: przysadka mózgowa produkuje hormon wzrostu, a układ nerwowy utrwala engramy, czyli ślady pamięciowe “odciśnięte” w ciągu dnia.
Od niemowlaka po babcię i dziadka.
W przypadku rocznych dzieci okresy snu są rzadsze ale dłuższe. Zamiast 60-minutowego cyklu pojawiają się okresy 90-minutowego snu, po których następują 90 -minutowe okresy aktywności. Stopniowo okresy aktywności w tym 90- minutowym cyklu zostają zastąpione lekkim snem, dzięki czemu dziecko przesypia noc i potrzebuje mniej drzemek w ciągu dnia. Z kolei przed ukończeniem 10-tego roku życia, większość ludzi potrzebuje od 9 do 12 godzin nocnego snu.
Długość snu zmienia się wraz z upływem lat – o tym już wspominałam. Im jesteśmy młodsi, tym więcej czasu spędzamy w objęciach Morfeusza. Zapotrzebowanie na sen stabilizuje się ok. 18-tego roku życia, czyli wtedy kiedy osiągamy dojrzałość. I tak: statystyczny dwudziestolatek będzie więc przesypiać tyle samo co statystyczny czterdziestolatek. Oczywiście nie zapominajmy, że każdy z nas jest inny i każdy ma nieco inne potrzeby. Jedni do pełnej regeneracji będą potrzebowali 8 godzin snu, innym wystarczy 7 godzin. A ile godzin snu potrzebują seniorzy? I tu często pojawia się problem, gdyż wiele starszych osób bagatelizuje problem, zwalając winę na karb wieku. Choć z wiekiem ilość melatoniny spada i osobom po 60. roku życia trudniej jest spędzić w łóżku 6-8 godzin, zaburzenia snu warto skonsultować z lekarzem. Tylko odpowiednio dobrana terapia może znacząco poprawić komfort życia. Jednak można również spróbować zastosować maski na oczy, które pomagają w zaśnięciu i sprawiają, że sen jest długi i spokojny. Takie maski zakupić można TUTAJ.
Ile snu potrzebuje człowiek? Ile godzin powinno się spać?
Poniżej w małym skrócie przedstawiamy ile każdy z nas powinien spać, aby mógł w pełni zdrowo funkcjonować:
– noworodki od 0 do 3 miesięcy – potrzebują 14- 17 godzin snu;
– niemowlaki od 4 do 11 miesięcy – potrzebują 12- 15 godzin snu;
– dzieci od 1- 2 lat – potrzebują 11-14 godzin snu;
– dzieci od 3 do 5 lat – potrzebują 10 – 13 godzin snu;
– nastolatkowie w wieku od 6 – 13 lat – potrzebują 9 – 11 godzin snu;
– nastolatkowie w wieku od 14 – 17- potrzebują 8-10 godzin snu;
– młodzież od 18 do 25 roku życia- potrzebują 7-9 godzin snu;
– dorośli – potrzebują 7 -9 godzin snu;
– seniorzy 60 + – potrzebują 7-8 godzin snu
Ile człowiek może wytrzymać bez snu? Ile człowiek może nie spać?
Ze zrozumiałych względów, nie przeprowadza się mogących odpowiedzieć na to pytanie badań na ludziach. Jednak już po 24- godzinnym braku snu w naszym organizmie dzieją się niepokojące rzeczy. Czas reakcji ulega spowolnieniu, stajemy się bardziej drażliwi, spada libido, zdolność koncentracji czy ryzyko wystąpienia infekcji.
Po 48 godzinach bez snu występuje na ogół bardzo silny ból głowy, mogą pojawić się nudności. Światło jest nienaturalnie jasne i „gryzie” w oczy, spojówki są przekrwione i dają uczucie ciała obcego w oku. Dźwięki stają się jakby głośniejsze i potęgują i tak już silny ból głowy. Nadal spada szybkość reakcji oraz zdolność koncentracji – zdecydowanie odradza się prowadzenie w takiej sytuacji jakichkolwiek pojazdów. Mogą pojawić się zaburzenia widzenia, obraz może być rozmazany, jak zza „brudnej szyby”. Mogą pojawić się dreszcze oraz bóle kostno-mięśniowe – jak w zakażeniach grypopodobnych.
W wypadku wydłużania się okresu bez snu wymienione objawy nasilają się, człowiek traci kontrolę, możliwość rozróżniania barw, mogą pojawić się halucynacje. Dalsze, dodatkowe godziny bez snu niechybnie mogą doprowadzić do śmierci.
Rekord czuwania, a więc okresu bez snu, wynosi 266 godzin, czyli nieco ponad 11 dni. Rekord padł 25 maja 2007 r. w Wielkiej Brytanii i uczestnik eksperymentu, który rekord ten ustanowił, twierdził, idąc na zasłużony odpoczynek, że czuje się dobrze.
Tak czy inaczej nie warto eksperymentować z własnym organizmem kosztem zdrowia. Na sen poświęcamy tyle godzin ile nasz organizm się domaga bo to procentuje lepszą kondycją i samopoczuciem nie wspominając już o zdrowiu, który jest tu priorytetem.
Jaka pozycja do spania jest najlepsza? W jakiej pozycji spać?
Samo ułożenie ciała może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Załóżmy, że mamy dobrze dobrany do naszych potrzeb i preferencji materac do spania oraz poduszkę. Nasz kręgosłup zawsze powinien być ułożony w pozycji jak najbardziej prostej, biorąc pod uwagę całe ciało. Każda pozycja do spania jest inna i ma swoje wady i zalety. Nie ma tej jednej uniwersalnej i najlepszej dla wszystkich. Powiedzmy otwarcie, każdy ma swoją ulubiona pozycje do spania czy do zasypiania. Warto też pamiętać, że niektórzy ze względu na różne wady kręgosłupa lub choroby mogą mieć specjalne zalecenia odnośnie do pozycji spania. Kłopoty ze snem bardzo często związane są właśnie z nieodpowiednim ułożeniem ciała podczas snu, co może mieć związek z niewłaściwymi przyzwyczajeniami, a tych nikt nie lubi zmieniać. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie kilku zmian może istotnie przełożyć się na lepszy komfort podczas snu.
Spanie na brzuchu- zdecydowanie unikaj!
Starajmy się oduczyć spania na brzuchu albo przynajmniej ograniczyć je do minimum, jeśli ta pozycja króluje przy zasypianiu czy spaniu całą noc. Śpiąc w tej pozycji, mocno uciskamy dolne partie brzucha i znajdujące się w nim narządy, co może prowadzić do cofania zawartości żołądka i powstania zgagi objawiającej się silnym pieczeniem w przełyku. Nadwyrężamy też mocno kark i uciskamy płuca, co może być przyczyną niedotlenienia. Może nas boleć głowa, a nawet uszy.
Spanie na boku- najlepsza pozycja do spania.
Zdecydowanie najlepszą pozycją do spania jest ułożenie na boku. Lekkie podkurczenie nóg przy tej pozycji pozwoli nam się bardziej rozluźnić. Jeśli jednak w tej pozycji bolą nas biodra, ramiona czy cierpną nam ręce lub nogi to lepiej zmienić pozycję do spania, aby jak najszybciej znaleźć najzdrowsze dla nas ułożenie, w jakiej będziemy mogli się w pełni zregenerować podczas snu. Dobrym rozwiązaniem jest również spanie z poduszką między nogi. Więcej o poduszce miedzy nogi dowiecie się TUTAJ. Warto również wiedzieć, że na prawym boku uciskamy wątrobę, a na lewym serce. Dobrze jest więc zmieniać boki, na których leżymy.
Spanie plecach- najzdrowsze ułożenie ciała podczas snu.
Najzdrowszą pozycją do spania jest jednak pozycja na plecach. Obciążamy wtedy kręgosłup, kark oraz mięśnie. Nogi i ręce są wtedy proste, a głowa lekko uniesiona ku górze (lepiej oddychamy), nie uciskamy narządów, nie drętwieje nam ciało. Krew krąży swobodnie, docierając do końca kończyn. Spanie na wznak jest wskazane dla osób, które odczuwają bóle kręgosłupa i karku, gdyż leżąc na plecach, wszystkie mięśnie ulegają rozluźnieniu, co przynosi ulgę i regenerację. Pomóc można sobie również śpiąc na poduszce ortopedycznej, specjalnie wyprofilowanej –poduszka ortopedyczna profilowana- KLIKNIJ TUTAJ!
Niestety ta pozycja do spania nie jest wskazana dla osób cierpiących na bezdech senny, który może doprowadzić do niedotlenienia. Osoby te mogą spać z otwartą buzią i głośno chrapać.
Na prawym czy na lewym? Na którym boku powinno się spać?
Jak zasypiać? Jak bardziej wygodnie? A jak lepiej zdrowotnie? Najlepszą pozycją do spania jest jednak spanie na lewym boku. Wiąże się to bowiem z wieloma korzyściami dla organizmu. Lepiej pracuje serce, trzustka i śledziona. Usprawnione są procesy trawienne, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na refluks. Ma również miejsce lepsza przemiana materii. Regularne spanie w tej pozycji korzystnie wpłynie na wypróżnianie się wspomagając szybszą eliminację szkodliwych produktów z naszego organizmu.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.