Na czym polega dieta keto?
Dieta ketogeniczna – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć.
Na czym polega dieta keto? Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorzeniach są niezbędne, stanowiąc jeden z elementów terapii.
Wiele osób decyduje się na znaczne ograniczenie niektórych grup produktów po to, aby polepszyć stan swojego zdrowia lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób (zwłaszcza tzw. cywilizacyjnych). Jedną z takich diet eliminacyjnych jest właśnie dieta keto, której podstawą jest ograniczenie węglowodanów.
Dieta ketogeniczna to dość modny w ostatnim czasie model odżywiania. Zyskała popularność dzięki nietypowemu jak na dietę odchudzającą jadłospisu, w którym główną rolę gra… tłuszcz! O co chodzi w diecie ketogenicznej? Dla kogo przeznaczona jest dieta ketogeniczna ? i Jak tłuszcz pomaga spalać tłuszcz? Wyjaśniamy.
Czas czytania: ok. 5 min.
Ten artykuł możesz obejrzeć na YouTube:
Na czym polega dieta keto?
Dieta ketogeniczna polega na wyeliminowaniu węglowodanów z codziennego jadłospisu i zastąpieniu ich tłuszczami. Organizm pozbawiony głównego źródła energii będzie musiał przestawić się na nowe – dostarczone w pokarmach tłuszcze. Po stwierdzeniu nieobecności glukozy w diecie organizm przemieni tłuszcze w ciała ketonowe – służą one pozyskiwaniu energii, a moment, w którym są wykorzystywane nazywa się stanem ketozy. Ciała ketonowe powstałe z tłuszczu dostarczanego z pożywieniem nie wystarczą jednak do pokrycia deficytu energetycznego. Organizm zacznie wówczas spalać tkankę tłuszczową.
Na czym polega dieta keto. Zasady diety ketogenicznej
Główne założenia diety keto to: spożywanie tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów, a ponadto znaczne ograniczenie posiłków zawierających cukier, a więc owoców i warzyw. W diecie ketogenicznej należy spożywać produkty z dużą zawartością tłuszczu, a więc tłuste mięsa, ryby, oleje, śmietanę i masło oraz orzechy. Tłuszcze powinny być wysokiej jakości, a więc nie rafinowane, tylko tłoczone na zimno. Szczególnie zalecana jest: oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado oraz masło kokosowe. Z owoców wskazane jest awokado, a z warzyw dopuszczalne jest spożywanie brokułów, papryki, pomidorów i ogórków. Można również jeść grzyby, najlepiej smażone na oleju.
Zalety diety ketogenicznej w odchudzaniu:
- hamuje łaknienie;
- utrzymuje sytość przez dłuższy czas;
- uwalnia z uzależnienia od cukru;
- niweluje spadki energii w ciągu dnia;
- lepsze samopoczucie;
- krótszy czas nocnej regeneracji
Korzyści stosowania diety keto
Duża ilość tłuszczy w posiłkach wpływa na hamowanie łaknienia i zapewnia sytość na dłuższy czas. Niweluje to potrzebę podjadania pomiędzy posiłkami. Osoby stosujące dietę ketogeniczną są w stanie w niej wytrwać dużo łatwiej niż na dietach niskotłuszczowych o obniżonej kaloryczności. Dodatkową zaletą diety keto jest powstrzymanie chęci na słodkie przekąski, co w konsekwencji nie powoduje skoków cukru we krwi i nadmiernego wydzielania insuliny, która jest hormonem anabolicznym (budującym mięśnie i tkankę tłuszczową). Z diety ketogenicznej muszą zostać wyeliminowane także słodkie napoje, a do picia zalecana jest woda, co sprawia, że dodatkowym benefitem będzie właściwe nawodnienie organizmu.
Efekty diety ketogenicznej po tygodniu jej stosowania, mogą wskazywać nawet na 1-2 kg utraty masy ciała. Będzie to jednak w dużej mierze woda i glikogen, którego zapasy zostały wyczerpane.
Dieta ketogenna okazała się bardzo skutecznym narzędziem w walce z otyłością. Zamiana źródła energii z glukozy na tłuszcze, do czego dochodzi podczas ketozy, przy jednoczesnym zachowaniu deficytu energetycznego uwalnia zapasy kwasów tłuszczowych, zmagazynowanych w tkance tłuszczowej, co prowadzi do obniżenia masy ciała.
Wady diety ketogenicznej
Pomimo, iż dieta ketogeniczna jest bardzo skuteczna, jeśli chodzi o utratę wagi, nie może być stosowana przez każdego, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne. Pomimo początkowego zastrzyku energii, lepszego samopoczucia i uczucia lekkości, po ok. 2-3 miesiącach wszystko mija.
Pojawiają się problemy z trawieniem, spadek energii, zmęczenie, problemy z koncentracją, ciągła chęć na słodycze oraz nieprzyjemny zapach ciała.
Duża ilość tłuszczów w diecie może doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit i ciągłych bólów w dolnej części brzucha. Często osoby będące na diecie ketogenicznej skarżą się na częstomocz. Po dłuższym okresie stosowania diety może rozwinąć się kamica moczanowa oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowego.
Dieta ketogeniczna absolutnie nie powinna być stosowana u osób z chorobami nerek, wątroby i trzustki, a także z obciążeniem metabolizmem ciał ketonowych. Wielu ekspertów uważa też, że dieta ketonowa może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną organizmu.
Dieta ketogeniczna dla początkujących
Większość diet wymaga bardzo rygorystycznego obliczania kalorii. Dieta ketogeniczna jest pod tym względem znacznie bardziej prosta do wprowadzenia w życiu codziennym. Kluczowe jest trzymanie się zasad dotyczących proporcji tłuszczów, białek i węglowodanów oraz przestrzeganie dozwolonych i zakazanych produktów. Utrata wagi, zwiększenie energii, poprawa ogólnego stanu zdrowia – nie ma osoby, która nie cieszyłaby się z takiego obrotu spraw. Przede wszystkim jeśli jeszcze nie stosowałeś innych diet – tym lepiej. Decydując się na dietę ketogeniczną unikniesz bolesnych rozczarowań czy efektu jo-jo. Warto jednak pamiętać, że żadna dieta nie przyniesie zamierzonych efektów jeśli nie będziemy się, dobrze wysypiać. Wygodne łóżko i poduszka to podstawa każdej nocy. Więcej: poduszka ortopedyczna profilowana– KLIKNIJ TUTAJ!
W dwóch słowach….
Dieta ketogeniczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Pozwala zredukować tkankę tłuszczową, obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także prowadzi do ustąpienia objawów groźnych schorzeń (w tym insulino oporności, cukrzycy typu 2, migreny. Zauważa się także pozytywny wpływ diety ketogennej na pacjentów onkologicznych. Warto jednak pamiętać, aby podczas diety nisko węglowodanowej pozostawać pod kontrolą lekarza i dietetyka.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna.