Czym skorupka za młodu nasiąknie- tym na starość trąci- czyli jak zapobiegać wadom postawy wśród młodzieży.
Wady postawy wśród dzieci i młodzieży. Zbyt ciężki tornister, garbienie się podczas odrabiania lekcji, za mało ruchu na co dzień – to tylko niektóre z przyczyn wad postawy u dzieci. Organizm dziecka jest bardzo plastyczny, dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze działanie (im wcześniej zaczniemy działać i im mniejsza jest wada, tym lepsze są rokowania).
O tym, jak do nich nie dopuścić i co zrobić, aby zapobiec ich pogłębianiu, postaramy się szerzej napisać w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czas czytania: ok 8 min.
Zobacz video również na YouTube:
Styl życia a wady postawy
Narząd ruchu rozwija się do około 21 roku, lecz będzie służyć nam przez całe życie. Należy o niego zadbać od wczesnych lat, aby uniknąć wystąpienia wad, dysfunkcji i innych problemów.
W dzisiejszych czasach około 80% dzieci ma wady postawy. Związane jest to ze stylem życia, zmniejszoną aktywnością fizyczną, coraz więcej czasu spędzonym przed telewizorem czy komputerem. Dzieci nie mają nawyku przyjmowania prawidłowej postawy siedząc przy stole, przy biurku, czy podczas zabawy. Nie są tego nauczone. Ustawiają się tak, jak jest im wygodnie, co jest całkowicie zrozumiałe, lecz nie zawsze wychodzi to na zdrowie.
Czym są wady postawy?
Wady postawy charakteryzują się odmiennością sylwetki ciała od wzorca uznanego za normę, biorąc pod uwagę wiek, płeć, typ budowy, nawyk ruchowy oraz całe podłoże funkcjonalne i morfologiczne. Przyczyniają się do zmiany układu struktur, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Ich powstawanie zmienia całkowicie obraz dziecka, począwszy od zmian w stabilności ciała, przez zwiększenie wydatku energetycznego, aż po niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Wady postawy dotyczą różnych części ciała, mogą ujawniać się w obrębie kończyn dolnych, kończyn górnych, wszystkich odcinków kręgosłupa, a także w obrębie klatki piersiowej i tułowia. Ich występowanie jest zależne między innymi od stopnia rozwinięcia całego układu kostno-stawowego, wydolności i ukształtowania układu mięśniowego czy też funkcjonowania układu nerwowego.
Wady postawy. Problem który narasta.
Wady postawy u dzieci i młodzieży stanowią jeden z największych, a zarazem jeden z najbardziej niedocenionych problemów zdrowotnych. Nieustanny postęp cywilizacyjny na bieżąco wyłania wiele chorób, a wśród nich oprócz nadwagi i otyłości, głównym problemem stają się wady postawy i choroby narządów ruchu. Większość z tych problemów ma swój początek już w wieku dziecięcym i młodzieńczym, który ma ogromny wpływ na to czy problemy narządów ruchu i sylwetki nastąpią w dorosłym życiu. Co więcej wczesne wykrycie nieprawidłowości w postawie ciała pozwoli na zatrzymanie procesu chorobowego lub też całkowitą eliminację. Skutki nieleczenia wad postawy to przede wszystkim:
- zmniejszenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
- zmniejszenie pojemności życiowej płuc,
- bóle krzyża,
- astma oskrzelowa,
- przesunięcie narządów wewnętrznych,
- zmiany zwyrodnieniowe kośćca i wiele innych.
Wady postawy – jakie wyróżniamy?
Najwięcej wad postawy oraz skrzywień kręgosłupa powstaje w wieku nastoletnim, kiedy organizm dojrzewa. Do najczęstszych wad postawy kręgosłupa należą:
- plecy okrągłe,
- skolioza,
- płaskostopie,
- koślawość kolan i stóp.
PLECY OKRĄGŁE
Najczęściej są efektem długotrwałego siedzenia przy komputerze. Charakteryzują się pozycją zgarbioną, co jest związane z pogłębieniem kifozy piersiowej. Dzieci z plecami okrągłymi często mają pochyloną głowę, wysunięte barki do przodu oraz przykurczoną klatkę piersiową, co może skutkować nie tylko bólami pleców, ale i problemami z oddychaniem.
Charakterystyczne dla tej wady są asymetrie ciała dziecka, które można zauważyć patrząc na dziecko z przodu i z tyłu. Skoliozy mogą być wrodzone i nabyte. Wymagają natychmiastowej terapii, ponieważ są przyczyną dużej deformacji sylwetki dziecka.
PŁASKOSTOPIE
To wada dotycząca stóp dziecka. Charakteryzuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, co oznacza, że stopa jest spłaszczona i praktycznie cała przylega do podłoża. Płaskostopie bardzo często jest skutkiem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych, a także konsekwencją źle dobranego obuwia czy też nadwagi.
KOŚLAWOŚĆ
To wada dotycząca kończyn dolnych, która charakteryzuje się układaniem przez dzieci nóg w kształt litery X. Może być skutkiem szybkiego wzrostu dziecka. Bardzo często wpływa na chód dziecka, który staje się niezgrabny, chwiejny, a także sprawiający ból. Koślawość ma szansę wyleczenia tylko w wieku dziecięcym.
Wady postawy u nastolatków a sen
Podczas dobrego jakościowo snu niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie podparcie głowy i ramion. Właściwa poduszka zapewnia nienaganne samopoczucie dnia następnego. Pozwoli na odprężenie całego ciała oraz jego odpowiednią regenerację podczas snu. Bardzo ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej poduszki dla nastolatków, ponieważ to w tym wieku kształtuje się postawa ciała oraz zachodzą procesy dojrzewania w organizmie. Godnym uwagi produktem jest poduszka, ortopedyczna profilowana Medi Sleep- odpowiednia już dla osób od 145 cm wzrostu, czyli mniej więcej dzieci w wieku szkolnym.
Ortopedyczna znaczy zdrowa
Określenia “poduszka ortopedyczna” absolutnie nie powinniśmy się obawiać Strach ten wynika z profesjonalnego nazewnictwa jakim jest określenie poduszki mianem „ortopedycznej”. Ortopedyczna poduszka nie oznacza absolutnie żadnej krzywdy, która może wyniknąć podczas jej stosowania czy stosowania kiedy wynika ortopedyczny problem. Tak naprawdę spanie na zwykłej poduszce potrafi przysporzyć nam więcej kłopotów niż spanie w sposób „ortopedyczny”. Mówiąc ortopedycznie mamy na myśli – zdrowo.
Przeciwdziałanie wadom postawy
Regularny wysiłek fizyczny jest kluczem do prawidłowego rozwoju. Jednakże jednostronna aktywność (np. ograniczenie ruchu jedynie do treningu piłkarskiego, siłowni) może być niewystarczająca. A nawet może być szkodliwa dla dzieci z zaznaczonymi nieprawidłowościami postawy. Nieraz konieczne jest poszerzenie aktywności dziecka o gimnastykę profilaktyczną i korekcyjną. Warto wyrobić u dziecka nawyk codziennego wykonywania ćwiczeń utrzymujących pełny zakres ruchu w stawach i wzmacniających najważniejsze mięśnie.
Ważnym czynnikiem wpływającym na postawę jest również prawidłowe siedzenie. Długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji może skutkować schorzeniami kręgosłupa. W takich przypadkach warto skorzystać z poduszki ortopedycznej do siedzenia albo poduszki lędźwiowej na kręgosłup którą można kupić tutaj! Takie przyzwyczajenie ma nieocenioną wartość jako skuteczna profilaktyka uciążliwych dolegliwości w wieku dojrzałym. O prawidłową postawę ciała należy dbać przez całe życie. A warto rozpocząć ją już w wieku młodzieńczym.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://osteomedic.com.pl/blog/typowe-wady-postawy-dzieci
https://fizjoterapiadzieci.pl/wada-postawy-u-dziecka-jak-rozpoznac-i-leczyc/