Czym jest ból neuropatyczny? Dowiedz się więcej o tej dolegliwości.
Dlaczego nerwy “wyłączają się” i nie można poczuć oparzenia lub skaleczenia? Jak dochodzi do tego, że zwykły dotyk lub kąpiel wywołują ból? Ból neuropatyczny jest trudny do zrozumienia nie tylko dla obserwatorów zewnętrznych, ale też dla osób, które go odczuwają. W tym artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę bólu neuropatycznego.
Czas czytania: ok. 8 min.
Ten artykuł dostępny jest również na YouTube:
Ból neuropatyczny- Charakterystyka
Każdy człowiek posiada nieco inny próg odczuwania bólu, ale zazwyczaj mieści się on w pewnych normach i dany bodziec wywołuje u nas podobne nieprzyjemne odczucia, np. ugryzienie komara wiąże się ze swędzeniem, wkładając dłoń pod gorącą wodę natychmiast ją cofamy, bo czujemy ból przypominający pieczenie.
U osób cierpiących na ból neuropatyczny zarówno odczucia, jak i ich natężenie przybierają inny kształt. Np. osoba, która bardzo mocno uderzy się goleniem w metalową nogę stołu może niemal nie czuć bólu, ale delikatne swędzenie. Dla innej noszenie zegarka czy bransoletki będzie niemożliwe, bo przedmioty te powodują u niej uczucie ucisku i bólu. Jeszcze inna osoba, np. podczas podnoszenia jakiegoś przedmiotu, może mieć wrażenie jakby przez całą jej rękę w sekundzie przepłynął prąd, wywołując tym samym ból. Takie zaburzenia najczęściej definiować będziemy właśnie w kategoriach bólu neuropatycznego.
Ból neuropatyczny powstaje w efekcie zaburzenia przewodzenia informacji czuciowych i ruchowych przez włókna nerwowe. W efekcie pojawia się sygnał bólowy, który przez nieprawidłowo działające nerwy jest wysyłany do mózgu w sposób bardzo wyolbrzymiony.
Przyczyny bólu neuropatycznego
Pojawienie się bólu powstałego na skutek zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego może wynikać z różnorodnych przyczyn. Do najczęstszych należy zaliczyć:
- cukrzycę (wzrost stężenia glukozy we krwi prowadzi do zaburzenia budowy włókien nerwowych);
- choroby nowotworowe (naciekający guz może prowadzić do ucisku nerwów obwodowych);
- choroby reumatologiczne oraz zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- miażdżycę naczyń krwionośnych;
Innymi przyczynami bólu neuropatycznego mogą być nieprawidłowa dieta, wyniszczenie alkoholowe, czy zatrucie metalami ciężkimi.
Objawy bólu neuropatycznego
Ból neuropatyczny pacjenci najczęściej odczuwają jako palący, piekący i przeszywający. Pojawia się on w sposób spontaniczny lub w efekcie działania czynnika, np. dotyku, ciepła, czy zimna. Objawom tym towarzyszy mrowienie, drętwienie kończyn, a także uczucie ich osłabienia. Pojawiające się objawy bólowe mogą mieć charakter stały bądź napadowy.
Symptomy te najczęściej pojawiają się w nocy. Powoduje to zaburzenia snu i prowadzi do rozwoju bezsenności. Na temat snu pisaliśmy wielokrotnie, min. polecamy artykuł na naszym blogu- o skutkach niedoboru snu dla naszego organizmu.
Innymi objawami bólu neuropatycznego są także obrzęki i zmiany skórne powstające w efekcie uszkodzenia nerwów. Również mogą pojawić się zaburzenia krążenia obwodowego objawiające się bladymi i zimnymi kończynami. Co więcej, pacjent cierpiący na tego typu przypadłość może skarżyć się na nadmierną potliwość.
Objawy bólu neuropatycznego mogą utrzymywać się nawet przez długie lata. Przez to znacznie obniżają jakość życia i negatywnie wpływają na wykonywanie obowiązków życia codziennego .
Leczenie bólu neuropatycznego
Leczenie bólu neuropatycznego jest niezwykle trudne i wymaga dużej cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta. Szacuje się, że zaledwie połowa pacjentów zmagających się z tym schorzeniem pozytywnie reaguje na leki przeciwbólowe. Z tego względu konieczne jest wdrożenie bardziej złożonego leczenia uwzględniającego występujące objawy, choroby współistniejące, a także indywidualne dla pacjenta przeciwwskazania.
Przede wszystkim w miarę możliwości należy zlikwidować czynniki uszkadzające układ nerwowy. W celu uśmierzenia bólu stosuje się leki, które hamują wrażliwość układu nerwowego na ból. Podczas rehabilitacji obejmuje stymulację czuciową, która hamuje odczuwanie patologicznego bólu.
Autor: Agnieszka Widełka
Uwaga! Artykuł przygotowany na podstawie wiedzy ogólnodostępnej. Proszę nie traktować tych informacji jako porada medyczna. Informacje powyżej mają jedynie charakter informacyjny.
Źródła:
https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/view/38626/33696
https://www.lundbeck.com/pl/patients/neurology